Położenie urzędu
Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl
Z uwagi na wyczerpanie środków finansowych zakończyliśmy wydawanie wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach projektu „Zapobieganie bezdomności zwierząt w Gminie Miasta Gostynina” w ramach „Mazowieckiego Programu Wsparcia Zapobiegania Bezdomności Zwierząt - Mazowsze dla zwierząt 2024”.
Program zapewniał możliwość bezpłatnej kastracji, sterylizacji oraz czipowania zwierząt domowych i kotów wolno żyjących, jako narzędzie w walce ze zjawiskiem bezdomności zwierząt.
Podobnie jak w roku ubiegłym akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i dzięki niej, pomocą udało się objąć 85 zwierząt w tym 8 kotów wolno żyjących z terenu miasta Gostynina.
Wydano wnioski na 40 sterylizacji, 12 kastracji, 52 czipowania kotów, 23 sterylizacje suk, 7 kastracji psów oraz 21 usług czipowania.
Cieszymy się, że dzięki świadomości mieszkańców kolejne pupile zostały wysterylizowane i wykastrowane. Niewątpliwie pozytywnie wpłynie to na ograniczenie bezdomności zwierząt w kolejnych latach.
Zadanie pn. "Zapobieganie bezdomności zwierząt w Gminie Miasta Gostynina" współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Dwa dni zmagań, ok. 250 zawodników, ponad 30 stopni – tak było w miniony weekend we Wrocławiu (29-30.06.2024 r.), gdzie na obiekcie Spartan 580 metrowej pętli odbyły się Uliczne Mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej na łyżworolkach.
Imprezie Mistrzowskiej towarzyszyły również starty dzieci oraz walka o tytuły w kategoriach mastersów. Emocji nie brakowało i były to dwa dni pełne emocji sportowych. Zawodnicy rywalizowali na dystansach sprinterskich (100 metrów i 1 runda) oraz w wytrzymałościowych (na punkty i na eliminacje).
Miasto i Gminę Gostynin reprezentowały 4 zawodniczki z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zwoleń-Team”, które przywiozły z Mistrzostw Polski 9 medali.
Ten rok należy do Mai Iwańskiej, która od Torowych Mistrzostw Polski, Pucharów Polski nie schodzi z najwyższego miejsca podium. Trzy „złote medale” przywiozła również z Ulicznych Mistrzostw Polski startując na dystansach dziecięcych: 100 metrów sprint, 1 rundy oraz 2 rundy (w kategorii E2 2016).
Ponadto w tej samej kategorii wiekowej wystartowały siostry Deroń - Hania i Zosia, które wyjeździły 3 srebrne i 3 brązowe medale:
Zosia: 2 miejsce (100m), 2 miejsce (1 runda), 3 miejsce (2 rundy)
Hanna: 3 miejsce (100m), 3 miejsce (1 runda), 2 miejsce (2 rundy).
W kategorii KADETEK (r. 2010-2011) wystartowała również Kaja Sobiecka, która zajęła następujące miejsca:
5 miejsce (6000m na eliminacje)
5 miejsce (6000m na punkty)
10 miejsce (100m sprint)
14 miejsce (1 runda)
Serdecznie gratulujemy sukcesów.
autor/źródło: UKS Z-T / foto: UKS Z-T / PZSW
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.
Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.
Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.
Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
Źródło: KPP w Gostyninie
https://policja.pl/pol/aktualnosci/246395,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-Wakacje-2024.html
(Załącznik)
W dniach 29-30 czerwca br. odbyły się Tauron Uliczne Mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej na rolkach. Zawody zgromadziły niemal 250 uczestników, którzy dzielnie walczyli mimo upału. Równolegle rozgrywano również mistrzostwa dla mastersów oraz rywalizację dzieci, które o medale Mistrzostw Polski jeszcze powalczyć nie mogą, ale dzielnie rywalizowały w ogólnopolskich zawodach.
Mistrzostwa Polski dla kategorii od junior C były również ostatnim etapem kwalifikacji do imprez międzynarodowych. Klaudia Tyszkiewicz, juniorka A, tegoroczna absolwentka LO w Gostyninie, która zajmuje czołowe miejsca we wszystkich edycjach zawodów kwalifikujących, zdobyła trzy srebrne medale w konkurencjach: na rundę, na punkty oraz 10 000m na eliminację. Rywalizacja w biegach zawodniczki była zacięta, a wyniki Klaudii rozpatrywane były przy pomocy fotofinishu, co oznacza że od złotych medali dzieliły ją 0,05 sekundy. Tyszkiewicz od lat jest w czołówce Polski i już trzeci raz ma szanse na miejsce w reprezentacji kraju na zbliżających się Mistrzostwach Europy.
W klasyfikacji klubowej klub UKS Orlica Duszniki Zdrój do którego należy Klaudia Tyszkiewicz zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Przypominamy że zawodniczka osiąga znakomite wyniki sportowe trenując rolkarstwo wyłącznie w Gostyninie, a poza sezonem rolkarskim zajmuje się głównie łyżwiarstwem szybkim.
Foto: archiwum własne i oznaczone znakiem wodnym Przemysław Wroński.
Upalne Tauron Uliczne Mistrzostwa Polski - Polski Związek Sportów Wrotkarskich (pzsw.org)
Jednostka Regionalna KSOW Województwa Mazowieckiego serdecznie zaprasza wystawców i koła gospodyń wiejskich z województwa mazowieckiego do zgłaszania się na tegoroczne Dożynki Województwa Mazowieckiego, które odbędą się 25 sierpnia na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach.
Więcej informacji: https://ecasanniki.pl/index.php/wszukiwarka-link/8-aktualnosci/207-dozynki-zgloszenia-wystawcow
z poważaniem,
Joanna Kieszkowska
Lokalna Grupa Działania AKTYWNI RAZEM
tel. 24 276 61 33
Podczas ubiegłego weekendu rozegrały się Uliczne Mistrzostwa Polski we Wrocławiu, ostatnie wydarzenie rolkarskie kwalifikujące do największych wydarzeń europejskich tej dyscypliny sportowej.
Nadia Machała drugoroczna kadetka, uczennica SP1 w Gostyninie ze wszystkich możliwych dystansów na jakich startowała, uplasowała się na najwyższym podium zdobywając mistrzostwo zarówno w krótkich jak i długich dystansach:
100 m sprint - złoto
1 runda sprint - złoto
bieg na punkty 6000 m - złoto
bieg na eliminacje 6000 m - złoto
Tegoroczny sezon rolkarski należy zdecydowanie do Nadii, w swojej kategorii wiekowej zwyciężyła we wszystkich zawodach, które wliczają się do kwalifikacji wyłaniającej zawodników do Kadry Narodowej reprezentującej Polskę na tegorocznym Cadet Challenge, najważniejszym wydarzeniu dla tej kategorii wiekowej, która odbędzie się 12-14 lipca w Belgii.
Klub Orlica Duszniki Zdrój, do którego należy zawodniczka zajął drugie miejsce w klasyfikacji klubowej na Ulicznych Mistrzostwach Polski.
Serdecznie gratulujemy.
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza konkurs ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego z obszaru profilaktyki uzależnień i rozwiązywania problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, nowe substancje psychoaktywne, uzależnienia behawioralne) w roku 2024 oraz zaprasza do składania ofert.
Szczegóły konkursu znajdują się w Zarządzeniu Nr 97/2024 Burmistrza Miasta Gostynina.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 12:00 dnia 06.07.2024 do godz. 19:30 dnia 06.07.2024 roku upał.
Temperatura maksymalna w dzień miejscami od 30°C do 32°C.
Prosimy o zachowanie ostrożności.
24 HOURS ROLLERS of Le Mans to wyścig polegający na pokonaniu jak największej ilości kilometrów na łyżworolkach w czasie 24 godzin na słynnym, wyścigowym torze w Le Mans (FRANCJA). Tegoroczna edycja odbyła się 29-30 czerwca 2024 r. i wzięli w niej udział reprezentanci Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zwoleń-Team".
Łukasz Flejszer i Mateusz Solga świetnie zaprezentowali się podczas światowych zawodów sportowych zajmując 1 miejsce w kategorii DUET po przejechaniu 585,9 km w dobę!
W imprezie tej wzięło udział ponad 3000 uczestników z 18 krajów.
Jak to wszystko wyglądało ? ...
Zawody rozpoczęto kwalifikacjami sprinterskimi na 300 metrów (w deszcz), by pogrupować w strefy startu wszystkich zawodników i tu 10 czas wyjeździł Łukasz tj. 10 miejsce startu przypada naszym reprezentantom.
Jako pierwszy na trasę udaje się instruktor UKS Zwoleń-Team, gdzie o godz. 16:00 rozpoczyna słynny bieg w „skarpetkach" po rolki... szybkie założenie butów i zaczyna 24 godzinny wyścig. Od startu przez 800 metrów zaczyna się pierwszy długi podjazd, po którym formułuje się zasadnicza grupa łyżworolkarzy szybkich. Następnie zjazd z prędkością 72km/h oraz liczne zakręty i proste co daje nam pętle o długości 4,185km.
"Od samego startu przez pierwsze 6 godzin narzuciliśmy dość mocne tempo z rundami blisko 9 minutowymi, aby zbudować przewagę nad reprezentacjami: Niemiec, Francji, Szwajcarii i to nam się udaje: na początku 2 rundy zapasu, później 4, 7.
Po 21 godzinach przychodzi kryzys: nogi, plecy, stawy skokowo-goleniowe odmawiają posłuszeństwa, ale walczymy przez kolejne 3 godziny. Przewaga na tyle była bezpieczna, iż w ostatecznym rozrachunku spadła do 3 rund nad innymi duetami.
Był to bardzo wyczerpujący bieg, walka ze słabościami organizmu, obraniem dobrej strategii, kalkulowaniem i bieżącym śledzeniem międzyczasów (rund), walka ze snem, pogodą (wiatr i deszcz przez pierwsze 3 godziny, a w nocy zimnem).
Od samego początku, kiedy plan wyjazdu na światowe zawody zrodził się w naszych głowach wiedzieliśmy, po co tam jedziemy, że będziemy walczyć o najwyższe miejsca. Cieszymy się, że wśród międzynarodowych zawodników udało nam się zwyciężyć w kategorii Duety, a wisienką na torcie było wejście na podium toru w Le Mans.
Dziękujemy Wszystkim za każde słowa wsparcia, otuchy podczas rozmów, wiadomości. To również dzięki Wam zrealizowaliśmy nasz 24 godzinny SUKCES" – mówi Łukasz Flejszer.
Źródło: Łukasz Flejszer
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie od godz. 11:30 dnia 09.07.2024 do godz. 20:30 dnia 10.07.2024 roku prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego upały. Temperatura maksymalna we wtorek 09.07 od 28°C do 31°C, w środę 10.07 od 31°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 22°C.
Prosimy o zachowanie ostrożności.
W niedzielę 7 lipca br., pomimo kapryśnej pogody mieszkańcy Gostynina uczestniczyć w "Koncercie pod Ratuszem", którego organizatorami był: Urząd Miasta Gostynin oraz Miejskie Centrum Kultury. Przeboje śpiewane po polsku, hiszpańsku i francusku zostały odebrane entuzjastycznie.
W ramach programu "Lato w mieście" wystąpiła Aleksandra Paczkowska, znana z programu "Must be the music", wraz z zespołem "Kwiaty Retro".
Zebrani w Rynku Miasta usłyszeli m.in.: "Ach Franka, Franka", "Va banque", a także kultowy utwór Natalii Oreiro z serialu "Zbuntowany anioł" – "Cambio dolor".
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Foto: gostynin.info
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 344 ze zm.) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia 9 lipca 2024 roku na okres 21 dni, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta – umgostynin.bip.org.pl zostanie umieszczony wykaz nieruchomości dot.: części działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 3140 położonej w Gostyninie przy ulicy Rynek, przeznaczonej do użyczenia w trybie bezprzetargowym.
W najbliższą sobotę, 13 lipca 2024 r., zapraszamy Państwa na Rynek miasta na potańcówkę w stylu rock'n'roll.
Zaczynamy o godz. 19.00.
Będzie to kolejne z cyklu „Lato w Gostyninie” spotkanie z Wami, Drodzy Mieszkańcy, i zapewniamy, że nie ostatnie!
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W związku z bardzo wysokimi temperaturami powietrza informujemy, że Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa i Wydział ds. Dróg z siedzibą przy ul. Parkowej 22 oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego z siedzibą przy ul. Rynek 1 w dniu 10 lipca (środa) będzie czynny do godz. 14.30.
IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych zmieniło wydane ostrzeżenie meteorologiczne nr 67.
Od godz. 20:00 dnia 10.07.2024 do godz. 05:00 dnia 11.07.2024 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 30 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h lokalnie 100 km/h. Lokalnie grad.
Prosimy o zachowanie ostrożności.
IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało kolejne ostrzeżenie meteo. Dziś (11.07.2024 r.) od godz. 10:00 do godz. 20:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową stopień ostrzeżenia może zostać zmieniony.
W związku z bardzo wysokimi temperaturami powietrza informujemy, że Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa i Wydział ds. Dróg z siedzibą przy ul. Parkowej 22 oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego z siedzibą przy ul. Rynek 1 w dniu 11 lipca (czwartek) będzie czynny do godz. 14.30.
Dziś (12.07.2024 r.) od godz. 12:00 do godz. 07:00 dnia 13.07.2024 prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru początkowo do 90 km/h, później do 65 km/h. Głównie przed północą możliwy grad.
Ponadto dziś prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C.
Wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Agencją Artystyczną JP i Zamkiem Gostynińskim zapraszamy 26 lipca 2024 r. o godz. 18.00 na koncert, który odbędzie się w ramach kolejnej edycji „Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza”.
Wejściówki na koncert będzie można odebrać w piątek, 19 lipca od godz. 8.00 w Urzędzie Miasta Gostynina, w Wydziale Promocji Miasta i Ochrony Zdrowia, pok. 306.
Nie ma możliwości telefonicznej rezerwacji wejściówek.
Na podstawie art. 10 i 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572 tekst jednolity), zawiadamia się strony postępowania, że zostało zakończone postępowanie dowodowe wszczęte na wniosek osoby fizycznej w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. budowa budynku usługowego na terenie działki nr ew. 3134 położonej w Gostyninie przy ul. 3 Maja 32.
Szczegóły poniżej.
IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu gostynińskiego. Od godz. 22:00 dnia 13.07.2024 do godz. 09:00 dnia 14.07.2024 prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 20 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h. Możliwy grad.
Kochani! rozkręcamy się. Już w najbliższą niedzielę - 21 lipca o godz. 18.00, tradycyjnie pod Ratuszem, będziemy się bawić z zespołem "Góralska Hora".
Sympatyczni artyści gościli w naszym mieście nie raz, bawiąc nas w Zamku Gostynińskim.
Jest to doskonała wiadomość i jesteśmy pewni, że zabawa również będzie świetna.
Do zobaczenia już w niedzielę na koncercie.
Patronem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 12:00 dnia 16.07.2024 do godz. 19:00 dnia 16.07.2024 r., upały. Temperatura maksymalna od 31°C do 34°C.
Prosimy o zachowanie ostrożności.
W związku z bardzo wysokimi temperaturami powietrza informujemy, że Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa i Wydział ds. Dróg z siedzibą przy ul. Parkowej 22 oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego z siedzibą przy ul. Rynek 1 w dniu 16 lipca (wtorek) będzie czynny do godz. 14.30.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 12:00 dnia 16.07.2024 do godz. 20:00 dnia 16.07.2024 r., burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad.
Prosimy o zachowanie ostrożności.
W dniu dzisiejszym (16.07.2024 r.) mieszkanka Gostynina, pani Czesława Janina Kozłowska obchodzi 101. urodziny.
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Maria Rendzikowska z tej okazji wręczyła Jubilatce kwiaty i złożyła w imieniu władz miasta gratulacje.
Pani Czesława po wojnie wyszła za mąż i założyła rodzinę. Wychowała 3 dzieci, doczekała się 9 wnuków, 16 prawnuków i 2 praprawnuków.
Dostojnej Jubilatce życzymy przede wszystkim dużo zdrowia, a także wielu kolejnych lat spędzonych w otoczeniu rodziny i najbliższych osób.
Urząd Miasta Gostynina informuje, że wnioski o przyznanie bonu energetycznego będzie można składać od dnia 1 sierpnia 2024 r. do dnia 30 września 2024 r. :
1. osobiście - Urząd Miasta Gostynina ul. Parkowa 22,
2. elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP – wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.
Bon energetyczny jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których przeciętne dochody w roku 2023 nie przekroczyły 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, iż bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota bonu energetycznego nie będzie wypłacana.
Bon energetyczny wynosi:
– 300,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
– 400,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
– 500,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
– 600,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.
Gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną (pompa ciepła/ bojler elektryczny) przysługuje bon energetyczny w podwyższonej wysokości (warunkiem jest wpisanie lub zgłoszenie takiego źródła do CEEB do 1 kwietnia 2024 r. – w przypadku źródeł już działających wcześniej, albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do CEEB):
– 600,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
– 800,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
– 1000,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
– 1200,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.
W przypadku gdy wniosek o wypłatę bonu energetycznego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, bon ten jest wypłacany osobie w tym gospodarstwie domowym, która złożyła wniosek jako pierwsza.
Wnioski złożone po dniu 30 września 2024r. pozostawia się bez rozpoznania.
W minioną sobotę 13.07.2024r. w Nowym Duninowie na wodach rzeki Wisły odbyły się jubileuszowe XX regaty pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Płockiego i Wójta Gminy Nowy Duninów. Już od wielu lat to największa żeglarska impreza w naszym regionie, gromadząca zawodników nie tylko z Płockiego Okręgu Żeglarskiego ale również z sąsiednich regionów Włocławka i Łodzi. Na starcie regat zameldowało się ponad 40 załóg podzielonych na 5 klas. Gostyniński Klub Żeglarski HALS reprezentowało 11 załóg w tym najmłodsi adepci z klasy Optimist.
Nasi zawodnicy zajęli pięć miejsc medalowych:
- I miejsce w klasie T1,
- I i II miejsce w klasie OPEN,
- III miejsce w klasie T2,
- III miejsce w klasie OPTYMIST
oraz tytuł najszybszego jachtu regat.
Ten niewątpliwy sukces to zasługa wieloletniej i wytrwałej pracy zawodników oraz wynik nieocenionego wsparcia gostynińskiego sportu realizowanego corocznie przez Miasto Gostynin.
Podczas tegorocznych wakacji czeka jeszcze na Państwa dużo atrakcji, które będą odkrywały uroki i historię naszego miasta. Mówimy tutaj o spacerach pn. „Historie Gostynina oczami małego mieszkańca". Jesteśmy pewni, że podczas całego projektu pn. „Wakacje w Gostyninie”, każdy znajdzie coś dla siebie.
Już niebawem, bo 23 lipca odbędzie się spacer pn. "Gostynińskim szlakiem znanych postaci", który poprowadzi dr Elżbieta Szubska-Bieroń. Pani przewodnik opowie o historii Gostynina – tej bardziej burzliwej i o ludziach, bez których nasze miasto by nie istniało. Spacer będzie okazją do poznania najciekawszych postaci związanych z naszą małą ojczyzną, a głównym celem będzie przybliżenie osób, które zostawiły trwały ślad w Gostyninie, swoją pracą przyczyniając się do rozwoju miasta w sferze kultury, oświaty, sportu czy architektury. Uczestnicy spaceru usłyszą historie gostynińskich rodów i lokalnych bohaterów. Spacer wyruszy spod Ratusza o godz. 17.00.
Kolejną atrakcją będzie zorganizowany na 1 sierpnia Rajd rowerowy "Śladami miejsc pamięci narodowej" w hołdzie Powstańcom Warszawskim, realizowany w ramach projektu "Wakacje w Gostyninie". Zmieni się forma wędrówki ze spaceru na przejażdżkę rowerową, którą poprowadzi pan Marcin Gęsiarz. Trasa będzie liczyła około 17 km. Rowerzyści wyruszą spod ratusza, gdzie pojadą na ul. Floriańską, aby zatrzymać się przy tablicy pamiątkowej poświęconej rozstrzelanym przez okupanta niemieckiego 15 czerwca 1941 roku. Następnym punktem historycznej wycieczki jest wieś Gaśno, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający Powstańców Styczniowych z 1863 roku, potem będzie las przy ul. Kraśnica, gdzie żandarmi i funkcjonariusze gestapo 26 lutego 1940 roku zamordowali 42 Polaków oraz Zalesie, mogiła w Drzewcach, cmentarz żydowski i powrót do Gostynina (Zamek Gostyniński).
Natomiast 20 sierpnia ruszy kolejny spacer po Gostyninie. Tym razem przejdziemy się „Szlakiem Wielokulturowego Gostynina”, poszukując śladów obecności w naszym mieście Rosjan, Niemców, Żydów i Polaków – protestantów, chrześcijan i prawosławnych. Przewodnikiem oczywiście będzie pan Piotr Syska, działacz od lat zaangażowany w pamięć o przeszłości Gostynina, zajmujący się przede wszystkim wielokulturowością na terenie miejskim.
27 sierpnia br. zapraszamy na kolejny bardzo interesujący spacer z dreszczykiem w tle pn. "Gostynińskie nekropolie". Wspólne zwiedzanie poprowadzi dr Elżbieta Szubska-Bieroń, która zapozna pasjonatów naszej lokalnej historii z gostynińskimi nekropoliami. Uczestnicy spaceru poznają niezwykłe historie osobowości zasłużonych dla miasta, ale także zobaczą architekturę nagrobków z niemal ostatnich 200 lat. Dokąd jeszcze podążą uczestnicy spaceru… to tajemnica, którą rozwikła pani przewodnik.
Ostatnim spacerem będzie wędrówka pod nazwą "Zabytkami Gostynina", a o zabytkach właśnie opowie także dr Ela Szubska–Bieroń. Spacerowicze wyruszą spod Ratusza, wędrując po mieście i zatrzymując się przy najciekawszych zabytkach, poznając ich bogatą historię.
Przypominamy, że 12 lipca br. odbył się Pierwszy spacer po Gostyninie zorganizowany dla gości przybyłych z Pyrzyc, który poprowadził pan Tomasz Paszkiewicz.
Udział w każdym spacerze i rajdzie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na nieodpłatne rozpowszechnianie na stronie internetowej UMG i na Fb i w innych mediach promocyjnych Gminy Miasta Gostynina wizerunku utrwalonego podczas tego wydarzenia. Oszczegółach będziemy informowali na bieżąco na naszych stronach internetowych.
Partnerem całego wydarzenia jest samorząd Województwa Mazowieckiego.
Jest nam bardzo miło zaprezentować prace mieszkańców Gostynina, których zdjęcia wzięły udział w konkursie fotograficznym pn. „Cztery pory roku w Gostyninie”.
Jury wybrało fotografie: Benedykta Józkowiaka, Natalii Kieszkowskiej i Agaty Boguni.
Wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy i życzymy kolejnych wspaniałych prac oraz nieustającej weny twórczej.
Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska zaprasza na obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, która odbędzie się 1 sierpnia (czwartek) o godz. 17.00 w Rynku Miejskim.
W godzinę "W" (17.00), Gostynin na chwilę zatrzyma się, aby oddać hołd walczącym w powstaniu bohaterom. Nie będzie wówczas miejsca na pośpiech, bo wyparty zostanie on przez chwilę zadumy w akompaniamencie wyjących syren i otaczających dookoła ludzi.
W tym roku pamięć Powstańców Warszawskich uczczą rowerzyści, wyruszając na rajd "Śladami miejsc pamięci narodowej".
Celem rajdu jest przede wszystkim zachowanie wśród mieszkańców Gostynina, szczególnie młodego pokolenia, pamięci o bohaterach, tych znanych z imienia i nazwiska oraz tych bezimiennych, którzy walczyli o naszą niepodległość i wolność.
Przebieg trasy: rynek miejski → ul. Floriańska (tablica pamiątkowa) → ul. Czapskiego → ul. Kolejowa → Gaśno (pomnik powstańców styczniowych) → Kraśnica (pomnik) → ul. Zalesie (brama przyszpitalna - kamień pamiątkowy) → Drzewce (pomnik) → ul. 18 Stycznia → ul. Kolonia → ul. PCK/Polna/Wrzosowa → cmentarz żydowski → ul. Wspólna → ul. Dybanka → ul. Zazamcze → cmentarz ewangelicko-augsburski → zamek gostyniński. Dystans ok. 17 km. Komandorem Rajdu będzie Marci Gęsiarz - instruktor turystyki kwalifikowanej, organizator wielu rajdów rowerowych.
Zakończenie Rajdu na terenie gostynińskiego zamku około godziny 19:30.
Aby wziąć udział w rajdzie, można jeszcze zapisać się telefonicznie (bądź osobiście) w Wydziale Promocji Miasta i Ochrony Zdrowia pod numerem (24) 236 07 36. Na miejscu, każdy z uczestników będzie musiał wypełnić deklarację uczestnictwa.
Udział w rajdzie jest bezpłatny.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Rada Nadzorcza Agencji Rozwoju i Promocji Zamek Sp. z o.o. zdecydowała o zmianie prezesa i na to stanowisko od 19 lipca 2024r. powołała Panią Joannę Małgorzatę Skierską.
„Czyste powietrze” w liczbach – zestawienie za okres od dnia 19.09.2018 do dnia 30.06.2024r.
Burmistrz Agnieszka Korajczyk- Szyperska przybyła z życzeniami i gratulacjami do pani Poseł na Sejm RP - Marii Koźlakiewicz.
Pani Burmistrz życzyła, aby rozpoczynająca się kadencja przyniosła pani Poseł satysfakcję w realizacji wytyczonych celów, a także pogody ducha, dobrego zdrowia oraz pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.
W związku z bardzo wysokimi temperaturami powietrza informujemy, że Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa i Wydział ds. Dróg z siedzibą przy ul. Parkowej 22 oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego z siedzibą przy ul. Rynek 1 w dniu 22 lipca (poniedziałek) będzie czynny do godz. 14.30.
W niedzielę (21 lipca br.) w Rynku Miejskim gostyninianie posłuchali, góralskich melodii w wykonaniu kapeli Góralska Hora.
Koncert był zorganizowany przez Urząd Miasta Gostynina i Miejskie Centrum Kultury. Odbył się w ramach akcji "Lato w Gostyninie".
Po raz kolejny Góralska Hora porwała widownię do śpiewu, a nogi same niosły do tańca. Skoczne, góralskie rytmy w połączeniu z żywiołowym występem lidera zespołu, Szczepana Karwowskiego, stworzyły wyjątkową atmosferę.
Koncert był kolejnym atrakcyjnym wydarzeniem w ramach letnich atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Gostynina.
Pani Burmistrz zaprosiła wszystkich na nadchodzące wydarzenie - 27 lipca (sobota) odbędzie się Biesiada Weselna. Nie zabraknie, państwa młodych, oczepin i doskonałej zabawy.
Partnerem koncertu był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Foto: Gostynin.info
Kochani! to już jutro (23 lipca) ruszamy ze spacerem pn. "Gostynińskim szlakiem znanych postaci", który poprowadzi nasza niezawodna pani przewodnik - dr Elżbieta Szubska-Bieroń.
Usłyszymy historie Gostynina, ale te bardziej burzliwe. O kim? O ludziach, bez których nasze urokliwe miasto by nie istniało.
Będzie to wyjątkowa okazja do poznania najciekawszych postaci związanych z naszą małą ojczyzną. Dowiecie się o osobach, które zostawiły trwały ślad w Gostyninie, przyczyniając się swoją pracą do rozwoju miasta pod względem kultury, oświaty, sportu czy architektury. Przed nami historie gostynińskich rodów i lokalnych bohaterów.
Ruszamy spod Ratusza o godz. 17.00.
To oczywiste, że nie może nikogo zabraknąć. Do zobaczenia jutro.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Komisja konkursowa dokonała oceny ofert konkursowych zgodnie z kryteriami zawartymi w ogłoszeniu konkursowym.
Burmistrz Miasta Gostynina, biorąc pod uwagę opinię członków Komisji, podjęła decyzję co do wyboru ofert i wysokości przyznanych dotacji.
Szczegóły znajdują się w załączniku poniżej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 18:00 dnia 22.07.2024 do godz. 03:00 dnia 23.07.2024 r. burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Lokalnie możliwy grad.
Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska, Agencja Artystyczna JP, Grecka Music Promotion oraz Agencja Rozwoju i Promocji Zamek zapraszają na słowno-muzyczny spektakl z cyklu „Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza”, który odbędzie się w piątek 26 lipca o 18.00 na zamku w Gostyninie. Wstęp na koncert jest bezpłatny (obowiązują wejściówki).
Lipcowa seria koncertów jest kontynuacją majowego cyklu, który obejmował: pałac i Centrum Kultury w Chrzęsnem, Dom Polonii – zamek w Pułtusku, Europejskie Centrum Kultury im. F. Chopina w Sannikach, pałac i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz Centrum Kultury i rezydencję Zalesie w Piasecznie.
Na trasie drugiej edycji „Mazowsza w sercu Europy” znalazły się: dwór w Gałkach, zamek i Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, pałac w Jabłonnie, zamek w Gostyninie, oraz dworek w Zalesiu Dolnym. – Zdecydowaliśmy się wystąpić w Gostyninie ze względu na niezwykłe walory historyczne tutejszego zamku – mówi skrzypaczka Patrycja Grecka, uczestniczka i współorganizatorka wydarzenia. – Jestem przekonana, że sala kolumnowa gostynińskiego zamku okaże się idealnym miejscem do wysłuchania naszego koncertu, którego widzowie będą mieli wspaniałą okazję, aby doświadczyć emocji związanych z unikalnym połączeniem wykonywanej na żywo muzyki filmowej z recytacjami wspaniałej poezji polskiej.
W programie wydarzenia, którego partnerem jest samorząd województwa mazowieckiego, znajdą się najpiękniejsze tematy muzyki filmowej czołowych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara („Pan Tadeusz”, „Pianista”, „Ziemia Obiecana”, „Bilans kwartalny”, „Trędowata”, „Rodzina Połanieckich”, „Smuga cienia”), Waldemara Kazaneckiego („Dom”, „Noce i dnie”) oraz Krzesimira Dębskiego („Ogniem i mieczem”) w wykonaniu: Patrycji Greckiej (skrzypce), Anny Kuczok (wiolonczela) i Janusza Powolnego (fortepian). Gościem specjalnym jest Jerzy Zelnik, który w znakomity i niepowtarzalny sposób recytuje i interpretuje poezję Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Wisławy Szymborskiej.
– Polska muzyka filmowa niesie w sobie niezwykłe bogactwo i głębię. To prawdziwy skarb, w którym każdy dźwięk jest niczym perła, a każda melodia opowiada historię przenikniętą emocjami, tradycją i kulturą. To unikalna mieszanka smutku i radości, dramatyzmu i lekkości, która porusza serca słuchaczy. Jest jak język, którym wyrażamy nasze najgłębsze uczucia i tęsknoty, jak most łączący pokolenia, jak echo przeszłości, które rozbrzmiewa w teraźniejszości – mówi Janusz Powolny, pianista, współorganizator wydarzenia. – Polska muzyka filmowa to nie tylko dźwięki. To esencja naszego dziedzictwa i naszej tożsamości. Każdy utwór jest dowodem na to, że Polska to kraj o niezwykłej muzycznej wrażliwości, której nie da się porównać z żadną inną.
Wejściówki na koncert będzie można odebrać w piątek 19 lipca od 8.00 w Wydziale Promocji Miasta i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Gostynina (pok. 306). Nie ma możliwości telefonicznej rezerwacji wejściówek.
BIOGRAMY ARTYSTÓW
Anna Kuczok. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Andrzeja Orkisza, doskonaliła swe umiejętności pod kierunkiem znakomitych wiolonczelistów polskich i zagranicznych. Laureatka licznych konkursów wiolonczelowych oraz muzyki kameralnej. Stworzyła autorską szkołę wiolonczelową Hello Cello Ania Kuczok, w której gry na wiolonczeli uczą się dzieci od trzeciego roku życia oraz osoby dorosłe. Certyfikowany nauczyciel wiolonczeli II stopnia Europejskiego Stowarzyszenia Suzuki. Koncertuje w kraju i za granicą, wykonując muzykę klasyczną i rozrywkową, swobodnie improwizuje. Od 20 lat znajduje się w stałym składzie Orkiestry Adama Sztaby. Pracowała w Teatrze Roma w Warszawie, w Reprezentacyjnym Artystycznym Zespole Wojska Polskiego w Warszawie, w Teatrze Syrena w Warszawie, koncertowała jako solistka ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Współzałożycielka duetu wiolonczelowego Kuczok–Rogoziński. Na wiolonczeli gra już ponad 30 lat.
Patrycja Grecka. Wiolinistka, promotorka kultury muzycznej, organizatorka koncertów, propagatorka metody Suzuki w nauczaniu gry na instrumentach. Projekty, które realizuje to odzwierciedlenie jej twórczej pasji i kreatywnego podejścia do muzyki klasycznej i jej popularyzowania. Mocno akcentuje inspirującą rolę koncertów dla lokalnych społeczności, ale i samych artystów. Szczególną atencją darzy swój rodzinny Płock i jego mieszkańców. Czas poświęcony na kształcenie się w kilku krajach Europy procentuje otwartością na muzykę ponad granicami i przekłada się na atrakcyjne, nieszablonowe działania. Stara się, by muzyka „wychodziła do ludzi” poza sale filharmonii – do parku, sklepu, hotelu, szpitala, przedszkola... do młodzieży i do seniorów.
Janusz Powolny. Gry na fortepianie uczył się w Konserwatorium Muzycznym w Bernie (Szwajcaria) i w Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Warszawie, na studiach podyplomowych i uzupełniających w Hochschule für Musik w Monachium, Hochschule für Musik w Wiedniu, Mozarteum w Salzburgu oraz w Ecole Normale de Musique w Paryżu. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich w wielu
krajach Europy. Finalista najpoważniejszego międzynarodowego konkursu dyrygenckiego – im. Ansermeta w Genewie, laureat konkursu dla dyrygentów w Paryżu. Współpracował z niemal wszystkimi orkiestrami w Polsce i z wieloma zespołami i renomowanymi orkiestrami zagranicznymi, występował w kraju i za granicą. Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i zagranicą. Od 1994 jest Dyrektorem Agencji Artystycznej JP, w której realizuje duże projekty z czołowymi orkiestrami. Jeden z najwybitniejszych aranżerów i wykonawców polskiej muzyki filmowej. Aktualnie kończy doktorat z dyrygentury na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jerzy Zelnik. Absolwent PWST w Warszawie na wydziale aktorskim. Debiutował w filmie Kawalerowicza „Faraon”, który przyniósł mu uznanie i sławę, jako aktor współpracował z wieloma teatrami: Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie, Powszechnym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie Studio w Warszawie. Znany również jako doskonały aktor teatralny i filmowy, grający w licznych filmach i serialach telewizyjnych oraz w spektaklach Teatru Telewizji. Spełniał się też jako reżyser i dyrektor teatru. Doskonały interpretator polskiej poezji.
Tekst: Tomasz Paszkiewicz
Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska i Miejskie Centrum Kultury zapraszają na Biesiadę Weselną już 27 lipca 2024 r. (sobota) o godz. 19.00 w Rynku Miejskim.
Impreza będzie się odbywać w ramach Lata w Gostyninie, a partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W dniu 31 lipca 2024 r. o godz. 10.00 w sali posiedzeń Urzędu Miasta Gostynina odbędą się obrady IV sesji Rady Miejskiej - IX kadencji w Gostyninie.
Porządek sesji przedstawia się następująco:
1. Otwarcie obrad.
2. Uchwalenie zmian w porządku obrad.
3. Ślubowanie radnego.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały 427/LXXXIV/2018 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 11 września 2018 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka i wyżywienie w Klubie Dziecięcym „Uśmiech Malucha” w Gostyninie.
6. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka u dziennego opiekuna oraz maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie.
7. Podjęcie uchwały w sprawie: wprowadzenia, ustalenia wysokości stawek i zasad poboru opłaty targowej na terenie Miasta Gostynina.
8. Podjęcie uchwały zmieniający Uchwałę Budżetową Miasta Gostynina na rok 2024.
9. Podjęcie uchwały zmieniający uchwałę nr 478/LXIX/2023 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 28 grudnia 2023 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2040.
10. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Radnego w skład Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.
11. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Radnego w skład Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu.
12. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Radnego w skład Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
13. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia pisma z dnia 28 czerwca 2024 r. w sprawie zasiłku okresowego.
14. Sprawy różne.
15. Zamknięcie obrad.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Krzysztof Adam Klejna
Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska zaprasza mieszkańców naszego miasta oraz turystów i gości na Festyn Rodzinny. Impreza odbędzie się 29 lipca br. (poniedziałek) o godz. 16:00 przy ul. gen. J. Bema 23. Towarzyszyć jej będą liczne atrakcje plenerowe dla dzieci, m.in. animacje, zabawy z balonami, malowanie buziek, puszczanie mydlanych baniek i konkursy. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach tegorocznej imprezy „Lato w Gostyninie” dofinansowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W czasie festynu odbędzie się otwarcie Integracyjnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte.
Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska zaprasza mieszkańców naszego miasta oraz turystów i gości na Festyn Rodzinny. Impreza odbędzie się 29 lipca br. (poniedziałek) o godz. 16:00 przy ul. gen. J. Bema 23. Towarzyszyć jej będą liczne atrakcje plenerowe dla dzieci, m.in. animacje, zabawy z balonami, malowanie buziek, puszczanie mydlanych baniek i konkursy. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach tegorocznej imprezy „Lato w Gostyninie” dofinansowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W czasie festynu odbędzie się otwarcie Integracyjnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte.
W dniu 23 lipca 2024 r. Gmina Miasta Gostynina otrzymała gotowe produkty żywnościowe do nieodpłatanej dystrybucji w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) realizowanego w Podprogramie 2023.
Realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyninie działający w ramach porozumienia z Magazynem Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Warszawie.
Pomoc w formie artykułów spożywczych udzielana będzie osobom i rodzinom najbardziej potrzebującym z terenu miasta Gostynina, których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego zgodnego z ustawą o pomocy społecznej, tj.
- dla osoby samotnie gospodarującej – 2056,40 zł
- dla osoby w rodzinie – 1590,00 zł.
Warunkiem otrzymania żywności będą skierowania wydawane przez pracowników socjalnych w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Gostynin przy ul. Parkowej 22 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.
Więcej informacji pod numerem telefonów:
- pracownicy socjalni MOPS Gostynin - 24 236 13-64 (65,66,67)
- sekretariat MOPS Gostynin – 24 236 13 60.
Jednocześnie MOPS składa podziękowania panu Krzysztofowi Osmolakowi, właścicielowi Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „Caro” w Gostyninie za bezpłatne użyczenie magazynu celem przechowywania produktów żywnościowych.
Na podstawie art. 36 § 1 i 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572 tekst jednolity), zawiadamia się strony postępowania, o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy z wniosku osoby fizycznej z dnia 20.05.2024 r. w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. budowa budynku usługowego na terenie działki nr ew. 3134 położonej w Gostyninie przy ul. 3 Maja 32.
Szczegóły poniżej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 12:00 dnia 24.07.2024 do godz. 20:00 dnia 24.07.2024 roku, burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Letnie, słoneczne popołudnie, 23 lipca br., było świetną okazją do zwiedzania Gostynina wraz z postaciami związanymi z naszym miastem.
Bohaterami spaceru były osoby urodzone w Gostyninie lub związane zawodowo z naszym miastem. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak ze zwykłych miejsc, wyrośli niezwykli ludzie oraz dowiedzieć się, kto z mieszkańców jest rozpoznawalną postacią w świecie i naszej małej Ojczyźnie. Wśród bohaterów spaceru znalazły się osoby, które na przestrzeni wieków swoimi działaniami zbudowały w Gostyninie „pomnik trwalszy niż ze spiżu”, pozostawiając po sobie trwałe historyczne ślady. To założyciel naszego miasta – książę mazowiecki Siemowit IV czy Hilary Szpilowski – budowniczy Gostynina, projektant miejskiego ratusza oraz zboru ewangelickiego (dziś zamku gostynińskiego). Podczas spaceru przypomniane były także postacie działaczy społecznych, samorządowych, księża, nauczyciele, właściciele ziemscy, przedsiębiorcy czy urodzona w podgostynińskiej wsi polska legendarna aktorka o światowej sławie. Wszyscy z dumą mówili o Gostyninie i pracowali dla naszego miasta oraz jego mieszkańców.
W trakcie spaceru pokazane zostały miejsca, z którymi związane były te osobowy oraz przybliżone wydarzenia, w których uczestniczyli.
Spacerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródo foto: UMG i gostynin.info
W dniu dzisiejszym 24.07.2024 r. od godzin porannych do 13.00 w Rynku Miejskim stoi namiot, gdzie przy pomocy rekruterów, można uzyskać wszelkie potrzebne informacje dotyczące wstąpienia do wojska oraz zapoznać się z aktualnymi programami realizowanymi przez Resort Obrony Narodowej, a także porozmawiać bezpośrednio z żołnierzami zajmującymi się rekrutacją do Wojska Polskiego.
Chętnych z terenu Gostynina zapraszamy.
Informacje znajdują się także pod linkiem: https://www.facebook.com/WCRPlock
Dobiegła końca praca naszego gostynińskiego rzeźbiarza Tadeusza Biniewicza nad Pietą Watykańską według Michała Anioła. Rzeźba przedstawia Matkę Bożą opłakującą trzymające na kolanach ciało swego syna Jezusa.
Praca nad rzeźbą trwała około półtora roku, a kamień przywieziony na zamówienie z Włoch ważył 6 ton, natomiast wymiary Piety, to: 2 m na 1,75 m.
Pan Tadeusz Biniewicz jest zadowolony z efektu końcowego. Lekkości tej pracy nadają prześwity m.in. pomiędzy dłońmi postaci, a także ułożenie szat. Ponadto bardzo rozczula smutek na twarzy Maryi. Cała rzeźba pochłonęła wiele godzin pracy i wysiłku artysty.
Minęło 500 lat od powstania oryginału rzeźby. Gostynin ma to szczęście, że właśnie tu mieszka i tworzy artysta znany i uznawany nie tylko w kraju, ale i na całym świecie.
W dniu dzisiejszym (25.07.2024 r.) do Urzędu Miasta przybyli finaliści konkursu fotograficznego „Cztery pory roku w Gostyninie”.
Burmistrz pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska podziękowała za udział w tej inicjatywie i pogratulowała zdobycia wysokich miejsc oraz życzyła wszystkim kolejnych udanych fotografii. Nagrodzeni zostali: Benedykt Józkowiak, Natalia Kieszkowska i Agata Bogunia.Konkurs miał na celu przede wszystkim ukazanie piękna naszego miasta podczas czterech pór roku.
Niebawem, po wakacjach zostanie ogłoszony kolejny konkurs fotograficzny. Prosimy o śledzenie informacji na stronie gostynin.pl i FB Urzędu Miasta Gostynina.
22 lipca br. polska Spółka ACS Poland Holding przeprowadziła drugi etap bioremediacji w wyznaczonej strefie Jeziora Zamkowego w Gostyninie.
Bioremediacja przy użyciu technologii „ACS AQUA MUNDA”, opracowanej w 2009 r. przez dr inż. Marcina Sitarka polega na dozowaniu odpowiednich dawek preparatów mikrobiologicznych, w wybranych i wcześniej ustalonych strefach zbiornika. Ilość oraz rodzaj stosowanych biopreparatów jest każdorazowo dobierana i testowana w laboratorium.
Jak działa technologia ACS AQUA MUNDA?
Mikroorganizmy w wodzie mają ważną rolę w przetwarzaniu różnych substancji. Najpierw rozkładają organiczne związki rozpuszczone w wodzie oraz zawiesiny na prostsze substancje. Następnie te prostsze substancje są wchłaniane przez mikroorganizmy zwane mikroheterotrofami, które wykorzystują je do budowy swojej biomasy.
Dzięki procesom zachodzącym w zbiorniku jego odmulenie jest możliwe bez wykorzystania ciężkiego sprzętu i spuszczania wody ze zbiornika.
Wszystkie stosowane przez Spółkę ACS Poland HOLDING preparaty, jako jedyne w Polsce, zostały przebadane naukowo przez dedykowane do tego jednostki naukowo-badawcze z Polski i z zagranicy, w zakresie bezpieczeństwa. Posiadają odpowiednie zaświadczenia i udokumentowane badania w tym zakresie.
Poniżej przedstawiamy na wykresach osiągnięte rezultaty po 12 miesiącach od rozpoczęcia bioremediacji.
Poziom osadu organicznego został zmniejszony średnio o 40%
W dniu dzisiejszym (26.07.2024 r.) na dziedzińcu Zamku Gostynińskiego odbyła się uroczystość z okazji Święta Policji, która rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem od złożenia meldunku insp. Jerzemu Sztucowi o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu.
Po przywitaniu ze sztandarem, odegrano Hymn Rzeczpospolitej Polskiej i minutą ciszy uhonorowano tych z Policjantów, którzy odeszli na wieczną służbę. Następnie Komendant KPP w Gostyninie w krótkim przemówieniu podziękował zaproszonym gościom za wsparcie i współpracę. Słowa uznania skierował również do policjantów za ich zaangażowanie i trud włożony w codzienne działania.
Następnie nadszedł czas na wręczanie aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe i odznaczenia związkowe, a w dalszej kolejności wystąpienia gości. Wśród nich byli m.in.: - insp. Jerzy Sztuc - zastępca komendanta Wojewódzkiego Policji z w Radomiu, a także Burmistrz Miasta Gostynina pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska, która w swoim wystąpieniu m.in. powiedziała: - Państwa determinacja zasługuje na naszą wdzięczność. Codziennie niesiecie pomoc, pilnujecie porządku i zapewniacie bezpieczeństwo, nie zważając na przeciwności i zagrożenia. Składam serdeczne gratulacje wszystkim, którzy zostali dzisiaj awansowani i wyróżnieni za osiągnięcia zawodowe i wzorową pracę.
Funkcjonariuszom Policji i Pracownikom KPP w Gostyninie składamy życzenia zapału w podejmowaniu codziennych działań, sukcesów w życiu osobistym i zawodowym oraz dużo zdrowia.
W sierpniu, dokładnie 18 sierpnia br., w naszym mieście wystartuje „Gra miejska Skarby Gostynina”, która będzie wymagała od uczestników niewielkiego zaangażowania fizycznego, jak i umysłowego. Zapraszamy do niej wszystkich mieszkańców, zarówno tych małych jak i dużych którzy są chętni do rywalizacji. Wystarcz tylko przemierzyć Gostynin, a po odwiedzeniu kilku punktów należy ułożyć hasło – nie trzeba znać miasta i jego historii od podszewki.
Organizatorkami gry są Jolanta Nowakowska i Józefa Seweryniak, członkinie Gostynińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z Urzędem Miasta w Gostyninie.
Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach 5-9 sierpnia w godzinach 10:00-13:00 w tymczasowej siedzibie Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie (ul. Wojska Polskiego 23) na parterze przy wejściu. W grze może brać udział każdy bez ograniczenia wieku. Młodzi mieszkańcy do 16. roku życia bez opieki rodziców (opiekunów) zgłaszają się ze zgodą, podpisaną przez rodziców (opiekunów).
Serdecznie zapraszamy do udziału. Regulamin gry znajduje się poniżej.
Informujemy, że wielkie otwarcie integracyjnego placu zabaw zostaje przeniesione na inny termin. Szczegóły podamy wkrótce.
Wczoraj (26 lipca 224 r.) w Zamku Gostynińskim odbyła się prawdziwa uczta dla pasjonatów muzyki i poezji.
W ramach ”Koncertów w pałacach i dworach Mazowsza” („Mazowsze w sercu Europy”) odbył się koncert w Gostyninie.
Zebranych powitała Zastępca Burmistrza pani Anna Wilińska: - Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym mury Zamku wypełnią najpiękniejsze tematy muzyki filmowej czołowych polskich kompozytorów, połączone z recytacjami wspaniałej poezji polskiej. Dziś dla Państwa wystąpią: pani Patrycja Grecka, która zagra na skrzypcach, wiolonczelistka pani Anna Kuczok, dyrygent i pianista pan Janusz Powolny i gość specjalny pan Jerzy Zelnik.
Zebrana w sali kolumnowej publiczność wysłuchała m.in.: Poloneza W. Kilara z Pana Tadeusza, Walca Barbary z Nocy i Dni, W. Kazaneckiego czy Rodzinę Połanieckich W. Kilara.
Piękny występ zarówno muzyków jak i recytacje w wykonaniu pana Jerzego Zelnika wprawiły publiczność w zachwyt i nostalgiczny nastrój.
Artystom dziękujemy za wspaniałe doznania artystyczne i życzymy dalszych sukcesów.
Polacy uwielbiają tradycje. Z tego powodu Urząd Miasta Gostynina wspólnie z Miejskim Centrum Kultury zorganizował w sobotni wieczór (27 lipca br.) na Rynku Biesiadę Weselną w wiejskim stylu. Wydarzenie było częścią akcji "Lato w Gostyninie".
Na swoje wesele Młoda Para w którą wcielili się Krzysztof Klejna Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Joanna Skierska Prezes Zamku Gostynińskiego wraz ze świadkami przyjechali ...ciągnikiem rolniczym.
Główną atrakcją wieczoru był przyjazd Młodej Pary, w której role wcielili się Krzysztof Klejna, Przewodniczący Rady Miejskiej, oraz Joanna Skierska, Prezes Zamku Gostynińskiego. Para wraz ze świadkami przybyła na miejsce uroczystości nietypowym środkiem transportu - ciągnikiem rolniczym, co wywołało niemałe zainteresowanie zgromadzonych gości.
Na Rynku czekały setki mieszkańców, a także Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska, która powitała nowożeńców zgodnie z tradycją - wręczając im wiejski chleb. Gest ten symbolizuje gościnność i dostatek, jakim gospodarze pragną obdarzyć młodą parę.
Uroczystości rozpoczęły się pierwszym tańcem Państwa Młodych, po którym ruszyła zabawa taneczna. Organizatorzy zadbali o to, by nie zabrakło typowych elementów polskiego wesela. Goście mogli wziąć udział w oczepinach, skosztować weselnego tortu oraz uczestniczyć w różnorodnych konkursach, co pozwoliło na pełne doświadczenie atmosfery tradycyjnego wiejskiego wesela.
Biesiada Weselna na gostynińskim Rynku pokazała, że tradycyjne obrzędy wciąż cieszą się popularnością i mogą być atrakcyjną formą spędzania czasu dla ludzi w różnym wieku.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: Gostynin.info
Projekt pozakonkursowy pn.: „Mazowsze bez smogu”, w ramach Priorytetu II „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” dla Działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych” Funduszy Europejskich dla Mazowsza na lata 2021–2027.
Gmina Miasta Gostynina realizuje projekt pozakonkursowy pn. „Mazowsze bez smogu” FEMA.02.01.-IP.01-010/23, którego liderem jest Województwo Mazowieckie. Wniosek aplikacyjny opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego został złożony celem przyznania dofinansowania na projekt partnerski.
Projekt ma na celu wsparcie jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu Programu Ochrony Powietrza dla stref w województwie mazowieckim. Ponadto, zakłada ograniczenie emisji i zmniejszenie stężeń: pyłu zwieszonego PM10 I PM2,5, B(a)P oraz dwutlenku azotu.
Umowa partnerska zawarta pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego, a Gminą Miasta Gostynin nr B/UMWM-UF/UM/PZ/2321/2023 została podpisana w dniu 07.12.2023 r.
Planowane interwencje będą dotyczyły w szczególności podniesienia potencjału administracyjnego gmin w zakresie:
• Właściwego planowania działań związanych z ochroną powietrza,
• Komunikację z mieszkańcami, doradztwa energetycznego i ekologicznego,
• Wdrażanie systemów informatycznych wspierających procesy zarządzania jakością powietrza,
• Monitorowanie, kontrola i egzekucja działań w zakresie poprawy jakości powietrza.
Niniejszy projekt zakłada doprowadzenie do poprawy jakości powietrza, poprzez zapewnienie sieci ekodoradców, a także dostępu do informacji i możliwości aktywnej ich wymiany pomiędzy jst, i innymi podmiotami zainteresowanymi i związanymi z ochroną powietrza. W zakresie projektu znajdą się działania realizowane przez jst:
• Doradztwo energetyczne i ekologiczne,
• Edukacja ekologiczna – realizowana poprzez działania informacyjno-edukacyjne prowadzone na szczeblu wojewódzkim i lokalnym.
W ramach projektu zrealizowane zostaną zadania polegające na zatrudnieniu ekodoradcy, wyposażenie stanowiska pracy ekodoradcy, wyposażenie ekodoradców w narzędzia i usługi niezbędne do prowadzenia kontroli, finansowane działań na rzecz mieszkańców audytów energetycznych i przeglądów kominiarskich w gospodarstwach domowych i ubogich energetycznie, prowadzenie działań edukacyjnych, zakup samochodu służbowego oraz opracowanie diagnozy ubóstwa energetycznego wskazującej liczbę pieców do wymiany. Grupą docelową projektu są mieszkańcy miasta Gostynina.
Doradztwo realizowane przez Gminę Miasta Gostynina dla mieszkańców w ramach projektu realizowane będzie przez ekodoradców. Będą oni stanowić wsparcie jst w realizacji działań z zakresu ochrony powietrza, ale nie tylko. Będą również wsparciem pracowników jst w zakresie energetyki i dziedzin pokrewnych ochronie powietrza, m.in. w zakresie wykorzystania dostępnych narzędzi i przepisów prawa. Jednocześnie ekodoradcy stanowić będą wsparcie mieszkańców w dążeniu do poprawy jakości życia i zdrowia. Ponadto ekodoradcy swoim działaniem i postawą będą kreowali wizerunek jst jako podmiotu wiarygodnego, kompetentnego i otwartego na mieszkańca, wychodzącego naprzeciw potrzebom mieszkańców i podejmującego się najcięższych zadań w celu ochrony zdrowia mieszkańców i ochrony środowiska, w którym żyją. Ekodoradcy będą stanowili wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i będą posiadać kompetencje pozwalające na realizację powierzonych im działań. To wszystko łączyć się będzie z efektywną komunikacją z mieszkańcami.
Realizacja programu obejmie lata 2024-2028, a łączny koszt projektu wynosi:
1 467 474,05 zł (słownie: jeden milion czterysta sześćdziesiąt siedem tysięcy czterysta siedemdziesiąt cztery złote 05/100),
z czego:
85% finansowania pochodzi ze środków Unii Europejskiej, czyli:
1 247 352,94 zł (słownie: jeden milion dwieście czterdzieści siedem tysięcy trzysta pięćdziesiąt dwa złote 94/100),
15% finansowania pochodzi ze środków własnych, czyli:
220 121,11 zł (słownie: dwieście dwadzieścia tysięcy sto dwadzieścia jeden złotych 11/100).
Realizacja projektu odbywać się będzie zgodnie z Koncepcję realizacji projektu pozakonkursowego „Mazowsze bez smogu”, która została przyjęta Uchwałą 633/482/24 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 25 marca 2024 r.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu II „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” dla Działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych” Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021–2027. Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego 2(i) wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych FEM 2021-2027 poprzez oddziaływanie na problem konieczności poprawy jakości powietrza w województwie mazowieckim i zapewnienie narzędzi do kontroli przestrzegania Programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim.
#FunduszeUE
Kolejne dwa zestawy ratunkowe (urządzenia LiveVAC), umożliwiające szybkie i skuteczne udrażnianie dróg oddechowych osobom, które się krztuszą lub dławią, zostały przekazane do Punktów Opieki nad dziećmi do lat 3 w Gostyninie – „Bajkowy Zakątek” i Zaczarowana Kraina”. Na ręce Burmistrz Miasta Gostynina pani Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej, kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Renaty Zagórskiej i koordynatora Pkt. „Zaczarowana Kraina” pani Magdaleny Jachimskiej - Fundacja PKO Banku Polskiego reprezentowana przez pracowników PKO Banku Polskiego SA Oddział 1 w Gostyninie - panią Magdalenę Cichosz i panią Magdalenę Fligiel - Koper przekazała dwa takie urządzenia.
Urządzenie LifeVac, jest wykorzystywane jako uzupełnienie standardowej procedury pierwszej pomocy w sytuacji, gdy ta nie przynosi pożądanego skutku. Jego użycie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani przeszkolenia. Może być stosowane przez każdego. Jego działanie polega na zasysaniu ciała obcego z dróg oddechowych poszkodowanego w sposób nieinwazyjny i skuteczny. Dzięki specjalnie opatentowanemu zaworowi urządzenie to zasysa ciało obce w jednym kierunku z siłą 9 – krotnie wyższą niż podczas manewru Heimlicha i 6 – krotnie wyższą niż uciśnięcia klatki piersiowej. W przypadku zadławienia można więc zapobiec tragedii w ciągu kilku sekund.
Sprzęt jaki został przekazany do gostynińskiego: „Bajkowego Zakątku” i „Zaczarowanej Krainy” jest w pełni bezpieczny dla maluchów. Został zatwierdzony, jako urządzenie medyczne klasy I przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce (Zaświadczenie nr 102/2018) i posiada certyfikat zgodności CE, zgodnie z dyrektywą EC 93/42/EWG Unii Europejskiej. Uratował już ponad 1,1 tys. osób, w tym ponad 700 dzieci.
Poniżej podajemy link do strony Fu3ndacji/ Programu #PKODzieciom, pod którym umieszczone są filmy instruktarzowe.
PKO Fundacja LifeVac (pkobp.pl)
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby oddać hołd i uczcić pamięć poległych 1 sierpnia o godz. 17:00 na terenie Powiatu Gostynińskiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa 1 minutę.
Syreny alarmowe będą włączone o godzinie 17:00. Nadany zostanie dźwiękowy sygnał ciągły, trwający minutę.
W ten tradycyjny sposób uczczona zostanie pamięć patriotycznego zrywu Polaków z 1944 r., mającego na celu wyzwolenie Warszawy z rąk niemieckiego okupanta. Zachęcamy, żeby tego dnia, w godzinę W, zatrzymać się na krótką chwilę i pomyśleć o Bohaterach tamtych wydarzeń.
Włączenie urządzeń alarmowych jednocześnie stanowić będzie sprawdzian poprawności działania systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach i nie będzie związany z wystąpieniem żadnego zagrożenia. Po usłyszeniu sygnału nie należy podejmować żadnych działań.
/Uruchomienie syren odbędzie się na podstawie § 9 ust. 4 i 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2024 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2024 r. poz. 290)/.
Biuro ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa
Starostwa Powiatowego w Gostyninie
Na podstawie art. 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572 tekst jednolity), zawiadamia się strony postępowania o przesłaniu do uzgodnień projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. rozbudowa i przebudowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku na poddasze techniczne, na działce nr ew. 3108/9 i części działki nr ew. 3138 położonych w Gostyninie przy ul. 3 Maja 12.
Szczegóły w załączniku.
Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska zaprasza mieszkańców naszego miasta oraz turystów i gości na Festyn Rodzinny. Impreza odbędzie się 2 sierpnia br. (piątek) o godz. 16:00 przy ul. gen. J. Bema 23. Towarzyszyć jej będą liczne atrakcje plenerowe dla dzieci, m.in. animacje, zabawy z balonami, malowanie buziek, puszczanie mydlanych baniek i konkursy. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach tegorocznej imprezy „Lato w Gostyninie” dofinansowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W czasie festynu odbędzie się otwarcie Integracyjnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte.
Zadanie dofinansowano z Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie wraz z panią burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska zaprasza na koncert Miejskiej Orkiestry Dętej! Występom orkiestry towarzyszyć będą prezentacje muzyczne uczestników wakacyjnych warsztatów wokalnych, uczniów Akademia Śpiewu Kookaburra Studio Renaty Mosiołek.
Koncert odbędzie się 4 sierpnia (niedziela) o godzinie 18:00 na rynku miejskim w Gostyninie. Do zobaczenia!
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Mazowsze serce Polski
O godz. 17.00, o której 1 sierpnia 1944 r., 80 lat temu rozpoczął się w Warszawie zryw powstańczy – w centrum Gostynina zawyły syreny, a zgromadzeni (władze miasta, radni Rady Miejskiej, harcerze z hufca im. A. Małkowskiego, dyrektorzy szkół, przedszkoli, instytucji i placówek miejskich oraz mieszkańcy naszego miasta) w duchu patriotyzmu i szacunku do swoich przodków, uczcili pamięć bohaterów którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim agresorem. Zawyły syreny a następnie wysłuchano pieśni patriotycznej. W tym roku hołd Powstańcom Warszawskim oddali także rowerzyści, wyruszając na rajd "Śladami miejsc pamięci narodowej". Celem rajdu było przede wszystkim zachowanie wśród mieszkańców Gostynina, szczególnie młodego pokolenia, pamięci o bohaterach, tych znanych z imienia i nazwiska oraz tych bezimiennych, którzy walczyli o naszą niepodległość i wolność.
Godzina "W" była formalnym początkiem zrywu, a Powstanie Warszawskie największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W dniu 1 sierpnia 1944 roku naprzeciw doskonale uzbrojonej i wyszkolonej niemieckiej armii stanęło 45 tys. Powstańców, z których tylko 12% miało broń. Powstanie miało trwać 3 dni, jednak Warszawa broniła się przez 63 dni. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska i prezes MTBS Łukasz Lewiński oraz radni Rady Miejskiej w Gostyninie zapraszają mieszkańców ul. Targowej iZazamcze na spotkanie 7 sierpnia 2024 roku - ul. Targowa godz. 17.00, ul. Zazamcze godz 18.30.
Informujemy, że Miejski Klub Sportowy Mazur Gostynin zaprasza na cztery bezpłatne treningi piłki noznej - dziewczynki i chłopcy (rocznik 2017, 2018, 2019 i młodszych z trenerem z uprawnieniami UEFA B reprezentantem młodzieżowej kadry Polski - darmowy strój, piłka, sprzęt do treningu.
Pierwsze zajęcia i więcej informacji - 5 sierpnia o godz. 17.00 na boisku Orlik przy ul. Sportowej - tel. 504 643 082.
Zapraszamy.
Informujemy, że w 2024 roku (w poniedziałki) odbywać się będzie pobór krwi według zamieszczonego grafiku.
Ambulans do poboru krwi będzie stał na placu przy ul. Rynek. Każdy pobór krwi odbywać się będzie w godz. 9.00-13.00.
Już 5 sierpnia 2024 r. krwiodawcy będą mogli oddać krew od godz. 9.00.
Pamiętajmy, że krew ratuje nie tylko zdrowie ale i życie.
Kolejne daty poboru krwi to: 2 września, 7 października, 4 listopada i 2 grudnia.
Patronat honorowy nad poborem krwi w Gostyninie objęła Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska
Dokładnie o godzinie 17:30 grupa rowerowych pasjonatów wystartowała spod ratusza, aby uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim i pokonać 17-kilometrowy szlak miejsc pamięci narodowej. Na tegorocznej trasie rajdu znalazły się: ul. Floriańska, gdzie w 1941 roku hitlerowcy w odwecie za zabicie żandarma pod Ciechomicami rozstrzelali 10 Polaków, Gaśno, gdzie w marcu 1863 roku rozegrała się jedna z największych bitew powstania styczniowego na ziemiach gostynińskich, las w Kraśnicy, gdzie mogliśmy zobaczyć odnowione miejsce pamięci, mordu 40 mieszkańców Gostynina, Kutna i okolic, szpital w Gostyninie-Zalesiu, w którym działała komórka Armii Krajowej, Drzewce,miejsce, w którym zakopano ciała zamordowanych przy ul. Floriańskiej, a także cmentarze żydowski i ewangelicko-augsburski. Co prawda nie pojechaliśmy do Woli Łąckiej, gdzie wymordowano gostynińską elitę (burmistrza Michała Jarmolińskiego, prezesa Mazura Mieczysława Święcickiego, działacza Andrzeja Czapskiego i wielu innych), ale opowieść o tamtych wydarzeniach wybrzmiała na jednym z postojów.
Pogoda dopisała. Uczestnicy rajdu ochoczo pokonali trasę, która na kilku odcinkach potrafiła dać w kość. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w rajdzie. Miejsca pamięci narodowej to ważne przystanki na mapie historii danego miejsca, danej społeczności, dlatego zatrzymujmy się przy nich nie tylko "od święta".
Rajd "Miejscami pamięci narodowej" zorganizowany został w ramach projektu "Wakacje w Gostyninie".
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
(Foto: Joanna Tarka, UM)
Na podstawie art. 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572 tekst jednolity), zawiadamia się strony postępowania o przesłaniu do uzgodnień projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn.
budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie działek nr ew. 2918, 2919 położonych w Gostyninie przy ul. Kilińskiego.
Szczegóły w załączniku.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego, w godz. 09:00 dnia 05.08.2024 do godz. 18:00 dnia 05.08.2024 roku, burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.
Prosimy do zachowanie ostrożności.
Kochani, wielkimi krokami zbliża się to, na co czekamy przez cały rok. To już od 16 sierpnia br. rozpoczną się Dni Gostynina 2024!
Ruszamy w Rynku Miejskim, w piątek (16.08) od godz. 12.00 Festynem rodzinnym, a po nim animacje, dmuchańce i wiele innych atrakcji. Od godz. 18.00 będzie muzycznie - wystąpią Trio Mariachi, a następnie Young Hip Hop Party z takimi artystami jak: Klaudia Polak & Krzysiek Bączkowski, 2pli$, Lia, Populous, DJ MAIK & DJ Angel.
W sobotę (17.08), drugiego dnia świętowania na terenie zielonym przed Zamkiem Gostynińskim oficjalnego otwarcia imprezy miejskiej dokona Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska. Potem będzie zabawowo i muzycznie - usłyszymy Kristiano Romen, Dawida Tyszkiewicza, B.R.O., Bogdana Borkowskiego i zespół Piersi.
Niedzielne (18.08) imprezowanie to ciąg dalszy Festynu rodzinnego, także pod Zamkiem. Tego dnia są przewidziane atrakcje dla młodszych (animacje, dmuchańce, konkurencje sportowe czy Taekwon-do-Hawrang), ale także dla starszych - Miejska Gra Skarby Gostynina, pokazy pilates i trening funkcjonalny.
Już dzisiaj rezerwujcie czas na te wyjątkowe dni wspólnego aktywnego wypoczynku i dobrej zabawy.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Burmistrz Miasta Gostynina dokonała wyboru ofert i ogłasza wyniki konkursu ofert ogłoszonego Zarządzeniem nr 97/2024 Burmistrza Miasta Gostynina z dnia 3 lipca 2024 r. na powierzenie zadań z zakresu zdrowia publicznego.
Wyniki znajdują się w Zarządzeniu Nr 112/2024.
W piątek (2 sierpnia br.) miało miejsce wydarzenie wielkiego otwarcia integracyjnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 3.
Uroczystość połączona została z festynem rodzinnym, który obfitował w atrakcje dla najmłodszych. Różnorodność rozrywek rozpieszczała naszych milusińskich. Nie zabrakło ulubionych dmuchanych zamków, zjeżdżalni, malowania buziek, zabawy z balonami, puszczania mydlanych baniek oraz licznych animacji i zabaw prowadzonych przez animatorów Miejskiego Centrum Kultury.
Wydarzenie zgromadziło tłumy, a wśród gości nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz i radnych miejskich. Przybyłych gości tych małych i tych dużych, powitała Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska oraz Wicedyrektor SP3 Gostynin Jolanta Łykowska.
Najważniejszy moment uroczystości - symboliczne przecięcie wstęgi - powierzono głównym beneficjentom nowego obiektu, czyli dzieciom.
Festyn rodzinny zrealizowano w ramach tegorocznej imprezy „Lato w Gostyninie” dofinansowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Natomiast zadanie pn. "Budowa Integracyjnego placu zabaw w Gostyninie" zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 525 448,88 zł w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”
Całkowity koszt zadania 656 811,10 zł, wkład własny Gminy Miasta Gostynina 131 362,22 zł.
Zdjęcia www.gostynin.info
Na podstawie art. 49a w związku z art. 49 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zawiadamia się strony postępowania, że w dniu 06.08.2024 r. została wydana decyzja Nr 41/2024 o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. budowa budynku usługowego na terenie działki nr ew. 3134 położonej w Gostyninie przy ul. 3 Maja 32.
Strony niniejszego postępowania mogą zapoznać się z treścią decyzji w tutejszym Urzędzie w Wydziale Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej (pok. 303) do dnia 04.09.2024 r.
Zgodnie z art. 49 § 2 Kpa informuję, że publiczne obwieszczenie i udostępnienie niniejszego pisma nastąpiło w dniu 07.08.2024 r.
W przypadku zawiadomienia stron przez obwieszczenie, decyzję uznaje się za doręczoną po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku za pośrednictwem Burmistrza Miasta Gostynina w terminie czternastu dni od dnia jej doręczenia.
Otrzymują:
1) Strony postępowania (wg wykazu pozostającego w aktach sprawy) zawiadamiane poprzez wywieszenie obwieszczenia na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina, udostępnienie obwieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gostynina pod adresem www.umgostynin.bip.org.pl (zakładka: obwieszczenia Burmistrza) oraz na stronie www.gostynin.pl
2) IGP a/a
Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska, zaprasza na obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, które odbędą się 15 sierpnia br.
Uroczystość rozpocznie się Mszą św. w Kościele NMP Matki Kościoła o godz. 11.00.
Około godz. 12.30 nastąpi przemarsz ulicami miasta do miejsc pamięci: pomnik Jana Pawła II, tablica przy ul. Floriańskiej i pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się część oficjalna.
Zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym święcie.
Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska, zaprasza na obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, które odbędą się 15 sierpnia br.
Uroczystość rozpocznie się Mszą św. w Kościele NMP Matki Kościoła o godz. 11.00.
Około godz. 12.30 nastąpi przemarsz ulicami miasta do miejsc pamięci: pomnik Jana Pawła II, tablica przy ul. Floriańskiej i pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się część oficjalna.
Zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym święcie.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego, od godz. 12:01 dnia 08.08.2024 do godz. 24:00 dnia 08.08.2024 r. burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.
Burmistrz Miasta Gostynina w związku z planowanymi kontrolami prosi właścicieli nieruchomości w szczególności tych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o aktualizację złożonych informacji podatkowych. Powyższe działania mają na celu weryfikację zgodności dotychczasowych zgłoszeń podatników ze stanem faktycznym.
Szczegółowych informacji w powyższej sprawie udzielą pracownicy Wydziału Finansowego Urzędu Miasta, pokój nr 203, telefon kontaktowy 24-236-07-39.
W sobotni wieczór (10.08.2024 r.) w Rynku Miejskim rozbrzmiewała muzyka disco polo. Wśród przybyłych nie zabrakło osób, które tanecznym krokiem podązały za popularnymi przebojami tego gatunku muzycznego.
Marcin Ciszewski, przez ponad godzinę rozkręcał imprezę swoim występem. Jak widać na zdjęciach wszyscy świetnie się bawili.
Wydarzenie zorganizowali Urząd Miasta Gostynina oraz Miejskie Centrum Kultury, działający w ramach akcji "Lato w Gostyninie".
Partnerem potańcówki był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Foto: gostynin.info
Chociaż połowa wakacji już minęła, jednak czas urlopów i wyjazdów jeszcze czeka wiele osób. Dlatego KPP przypomina o zachowaniu ostrożności i zabezpieczeniu mienia przed wypoczynkiem.
Gostynińscy policjanci w ramach kampanii „Stop włamaniom do domów”, przypominają kilka zasad dotyczących bezpiecznego zabezpieczenia mienia przed wyjazdem na wakacje.
Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. I choć w większości państw członkowskich, w tym również w Polsce, obserwuje się stały spadek liczby włamań, to warto wiedzieć, jak zabezpieczyć swój dom przed zbliżającym się sezonem urlopowym.
Dowody naukowe pokazują, że liczba kradzieży z włamaniem ulega zmniejszeniu dzięki lepszemu i skuteczniejszemu zapobieganiu przestępczości. Badania wyraźnie wskazują na skuteczność atestowanych zamków do okien i drzwi, rolet antywłamaniowych, alarmów połączonych z monitoringiem czy zewnętrznych świateł, które zapalają się, gdy ich czujniki wykrywają ruch. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!
Nie dajmy szans włamywaczom!
Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował/-a się domem/mieszkaniem, zebrał/-a ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję, ulotki i jakiekolwiek pojawiające się przedmioty. Nigdy nie zostawiajmy też kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką.
Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm, jeżeli go posiada. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
Sprawnie działający system monitoringu z kamerami wykrywającymi ruch będzie w stanie zawiadomić właściciela o próbie włamania, a jeśli dodatkowo monitoring będzie wysyłał informację o zagrożeniu do centrali agencji ochrony, pod domem w ciągu kilku minut zjawi się patrol interwencyjny. Można także skonfigurować kamery z siecią i w każdej chwili i miejscu na świecie obserwować swój dom i jego otoczenie z poziomu ekranu komputera czy smartfona.
Do wtargnięcia złodzieja do środka domu może dojść również przez bramę garażową, poza tym sam garaż jest potencjalnie cennym miejscem dla włamywacza, gdzie oprócz samochodu często przechowujemy wartościowe sprzęty ogrodowe, maszyny elektryczne czy narzędzia samochodowe,
a te łatwo mogą paść łupem przestępcy.
Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.
Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. To samo dotyczy pokazywania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania czy domu z cennymi rzeczami w tle, stanowią one sygnał, że w miejscu jest co ukraść.
Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed jego opuszczeniem. Niespodzianki na urlopie? Tylko te pozytywne!
Więcej informacji na temat kampanii w języku angielskim: www.eucpn.org
Autor: mł. asp. Paweł Klimek
Po kilku latach nieobecności w naszym regionie, przyszedł czas na ponowną organizacje regat w legendarnej klasie Omega. Roli organizatora tym razem podjął się Klub Żeglarski Petrochemia i w dniach 3-4.08.24 na wodach rzeki Wisły w Płocku rozegrano regaty Orlen Cup 2024. Gostynińscy żeglarze reprezentowani byli na tej imprezie przez dwie załogi, seniorów ze sternikiem Michałem Syroka oraz juniorów starszych że sternikiem Kubą Franciszkiewiczem. Jak już wielokrotnie zostało to potwierdzone, nasi żeglarze to zawodnicy o wysokich umiejętnościach, które również w tych regatach pozwoliły im zdobyć 2 miejsce w przypadku seniorów i 5 w przypadku juniorów. Należy wspomnieć iż podobnie jak nasi seniorzy większość załóg biorących udział w zawodach to uczestnicy regat o ogólnopolskim poziomie. Dla naszych juniorów to pierwsza tej rangi impreza i tym bardziej jesteśmy dumni że podpatrując swych starszych kolegów walczą pokonując kolejne szczeble kariery sportowej.
Już 20 sierpnia (wtorek) zapraszamy Państwa na kolejny spacer zorganizowany w ramach projektu "Wakacje w Gostyninie". Tym razem poznamy historie naszego miasta, z czasów kiedy Gostynin był miastem wielokulturowym.
Przewodnikiem po wielokulturowym mieście będzie Piotr Syska, działacz od lat zaangażowany w upamiętnianie przeszłości Gostynina. Pan Piotr jest również pomysłodawcą projektu „Wielokulturowy Gostynin”, w ramach którego powstał miniszlak historyczno-kulturowy upamiętnia historię wieloetnicznego Gostynina w którym obok Polaków mieszkali, pracowali, modlili się i decydowali o jego rozwoju Żydzi, Niemcy i Rosjanie.
Serdecznie zapraszamy.
Start 20 sierpnia br. o godz. 17.00 z placu przed ratuszem miejskim.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
https://www.gostynin.pl/plik,2963,szlakiem-wielokulturowego-gostynina.pdf
Burmistrz Miasta Gostynina pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska, Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie i Gostynińskie Stowarzyszenie Śpiewacze Chóru Arce Cantores zapraszają na obchody 5-lecia powstania Chóru Arce Cantores.
Uroczystość odbędzie się 21 sierpnia o godz. 18.00 w Zamku Gostynińskim. Wstęp wolny.
Z gościnnym występem zaprezentuje się zespół Kwiaty Retro.
Do zobaczenia.
Burmistrz Gostynina, Agnieszka Korajczyk-Szyperska wraz z panią skarbnik Bożeną Sokołowską, podpisały dziś (14 sierpnia 2024 r.) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego umowę na dofinansowanie zakupu wyposażenia dla OSP w Gostyninie.
Zgodnie z podpisaną umową miasto otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 17.850,00 złotych. Środki te zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu dla lokalnych strażaków ochotników.
Źródło: fb Agnieszka Korajczyk-Szyperska
Niebywałą rywalizację łyżworolkarzy szybkich mogliśmy oglądać 4 sierpnia 2024 r. w Rybnie /woj. warmińsko-mazurskie/ na dystansie półmaratonu wrotkarstwa szybkiego oraz biegach dziecięcych, w których to 1 miejsce zajął reprezentant UKS Zwoleń-Team Kyrylo Maliarevskyi, a 2 miejsce jego kolega z klubu Mateusz Michalski.
Pogoda, warunki na trasie, szybki asfalt, przewyższenia i długie zjazdy sprzyjały w osiąganiu dużych prędkości – dodają organizatorzy.
Pierwsi zawodnicy dystansu 21 km wystartowali o godz. 12:00 i tu miasto i gminę Gostynin reprezentowała zawodniczka z UKS Zwoleń-Team Kaja Sobiecka, która zajęła 1 miejsce w OPEN wśród kobiet (i tym samym w kat. K15-18 lat 1 miejsce).
Wśród mężczyzn wysokie 4 miejsce w open wyjeździł Kacper Niedźwiedzki z UKS Z-T (2 miejsce w kat. wiekowej M19-29).
Serdecznie gratulujemy!
Źródło / Zdjęcia: UKS Zwoleń-Team
Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:
1. dzieci w wieku od 2 lat do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie
ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka
w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Gmina/powiat, przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia
potrzeby:
1) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
2) osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich
Terminy naboru wniosków w ramach Programu:
Gmina/powiat składa wniosek wraz z załącznikami do wniosku do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl, w terminie do 26 sierpnia 2024 r.
Generator jest aplikacją webową, dostępną wyłącznie dla zarejestrowanych w systemie użytkowników. Pytania i wątpliwości dotyczące obsługi generatora kierować należy
za pośrednictwem formularza dostępnego w zakładce „pomoc” lub bezpośrednio na adres e-mail: administrator@bfs.mrips.gov.pl.
1. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych
2. Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od daty przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.
Ogłoszenie o naborze wniosków oraz Program wraz z załącznikami dostępne są pod adresem:
Link do ogłoszenia: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1533,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025
W związku z powyższym, w ramach Programów resortowych Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Informujemy, że osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym zainteresowane ubieganiem się o przyznanie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej mogą uzyskać informacje dotyczące powyższych usług w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Gostyninie pod numerem 24 236 13 60 lub 24 236 13 65.
Nabór trwa do 21 sierpnia 2024 do godziny 12.00
W dniu dzisiejszym – 15 sierpnia, obchodziliśmy 104. Rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego, które rozpoczęło się Mszą św. w kościele NMP Matki Kościoła. Następnie poczty sztandarowe, delegacje i uczestniczący w obchodach mieszkańcy Gostynina udali się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Odegrana została przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą kapelmistrza pana Józefa Pakulskiego „Barka” - ulubiona piosenka papieża Polaka. Orkiestra poprowadziła wszystkich do tablicy pamiątkowej przy ul. Floriańskiej, gdzie oddano hołd pomordowanym.
Kolejnym i ostatnim etapem obchodów był pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po odegraniu hymnu przez orkiestrę głos zabrała pani Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska, która m.in. powiedziała: „Święto Wojska Polskiego obchodzone w dniu dzisiejszym, przywołuje na myśl tych, którzy są naszą dumą – polskich żołnierzy. To Oni walczą w miejscach objętych wojną, pomagają zagrożonym, ratują osoby w niebezpieczeństwie często kosztem własnego zdrowia i życia. Zachowanie bezpieczeństwa jest dla nas Polaków najważniejszą sprawą. Wyciągnęliśmy wnioski z wojny za naszą wschodnią granicą. Kultywujemy wolność i niepodległość, gdyż nie są one dane nikomu na zawsze”.
Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku, a orkiestra zagrała I Brygadę. Na zakończenie Zastępca Burmistrza pani Anna Wilińska podziękowała wszystkim za przybycie.
Foto: gostynin.info
Uprzejmie informujemy, że dziś, tj. 16.08.2024 r. Urząd Miasta Gostynina będzie czynny do godz. 13.00
Zapraszamy serdecznie na niedzielny (18.08.2024 r.) festyn pod zamkiem gostynińskim, gdzie na najmłodszych czekać będzie moc atrakcji.
Zaczynamy od godz. 13.00, a w programie są: plenerowe zabawy dla dzieci, warsztaty kreatywne, dmuchańce, zjeżdzalnie i trampoliny.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t. j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1145) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia 12 sierpnia 2024 roku na okres 21 dni na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta – umgostynin.bip.org.pl zostanie umieszczony wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w trybie bezprzetargowym dot.:
oraz od 13 sierpnia 2024 r. wykaz nieruchomości przeznaczonej do bezpłatnego użyczenia w trybie bezprzetargowym dot.:
Gostynin rozbrzmiewa muzyką i śmiechem - rozpoczęło się długo wyczekiwane święto miasta. Pierwszy dzień Dni Gostynina przyniósł moc atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku.
Już od południa Rynek pod Ratuszem zamienił się w plac zabaw dla najmłodszych. Dmuchańce, eurobungee i animator czekali na dzieci, zapewniając im niezapomniane wrażenia.
Wieczorem scenę przejęło Trio Mariachi, przenosząc publiczność w gorące rytmy Meksyku. Zespół złożony z latynoskich muzyków zachwycił wykonaniem hitów takich jak "Despacito", "Bailando", "Desperado", "La Bamba" czy "Quantanamera". Egzotyczne dźwięki wypełniły gostyniński Rynek, tworząc niezwykłą atmosferę.
Finałowym akcentem pierwszego dnia było Young Hip Hop Party, które przyciągnęło młodych fanów tego gatunku. Swoje umiejętności zaprezentowali Klaudia Polak i Krzysiek Bączkowski, Time Loop oraz DJ Veron.
Jednak to dopiero początek atrakcji. Już dziś, 17 sierpnia, impreza przeniesie się na tereny zielone pod zamkiem, gdzie czeka nas prawdziwa muzyczna uczta. Na scenie wystąpią Kristiano i Romen, Dawid Tyszkiewicz oraz B.R.O., znany z hitu "Jeszcze będzie pięknie". Fani disco polo będą mieli okazję posłuchać Bogdana Borowskiego, wokalisty zespołu Milano. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Piersi, gwarantujący niezapomniane wrażenia.
Jak mówi stare przysłowie: "będzie zabawa, będzie się działo – i znowu nocy będzie mało"! Dni Gostynina zapowiadają się jako wydarzenie, którego nie można przegapić.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne. Dziś, tj. 17 sierpnia 2024 r. od godz. 11:00 do godz. 24:00 miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
IMGW wydało ostrzeżenie. Dziś, czyli 18 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały (temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C) i burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad.
Drugi dzień obchodów Dni Gostynina 2024 przyniósł mieszkańcom i gościom miasta prawdziwą muzyczną ucztę. Sobotnie wydarzenia, które odbyły się na terenie zielonym przy Zamku Gostynińskim, zgromadziły tłumy miłośników różnorodnych gatunków muzycznych.
Uroczystego otwarcia miejskiego święta dokonała Burmistrz Miasta Gostynina, Agnieszka Korajczyk-Szyperska. Wśród gości honorowych znalazły się posłanki Elżbieta Gapińska oraz Maria Koźlakiewicz.
Sobotni program rozpoczął się występem grupy Kristiano i Romen, prezentującej muzykę romską. Następnie na scenie pojawił się Dawid Tyczkiewicz, rozgrzewając publiczność przed kolejnymi atrakcjami wieczoru.
Prawdziwą sensację wywołał koncert hip-hopowy B.R.O., który zgromadził pod sceną tłumy fanów. Zmiana stylu muzycznego nastąpiła wraz z występem Bogdana Borowskiego, byłego wokalisty zespołu Milano, który zaprezentował taneczne rytmy disco polo.
Gwiazdą wieczoru był niewątpliwie zespół Piersi. Ich rockowe brzmienia i energetyczny występ porwały licznie zgromadzoną publiczność. Kulminacyjnym momentem koncertu było wspólne wykonanie przeboju "Bałkanica", do którego zespół zaprosił mieszkańców Gostynina.
Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w obchodach, organizatorzy przygotowali na dzisiaj Festyn Rodzinny, stanowiący zwieńczenie trzydniowego święta miasta.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
To już dzisiaj, 20 sierpnia 2024 r. zapraszamy Państwa na kolejny spacer zorganizowany w ramach projektu "Wakacje w Gostyninie". Tym razem poznamy historię naszego miasta z czasów kiedy Gostynin był miastem wielokulturowym.
Przewodnikiem po wielokulturowym mieście będzie Piotr Syska, działacz od lat zaangażowany w upamiętnianie przeszłości Gostynina. Pan Piotr jest również pomysłodawcą projektu „Wielokulturowy Gostynin”, w ramach którego powstał miniszlak historyczno-kulturowy upamiętnia historię wieloetnicznego Gostynina w którym obok Polaków mieszkali, pracowali, modlili się i decydowali o jego rozwoju Żydzi, Niemcy i Rosjanie.
Serdecznie zapraszamy.
Start 20 sierpnia br. o godz. 17.00 z placu przed ratuszem miejskim.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W imieniu Pani Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej i Miejskiemu Centrum Kultury w Gostyninie serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom którzy wsparli organizację Dni Gostynina, tj.:
IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie i nformuje, że od godz. 18:00 dnia 19.08.2024 do godz. 10:00 dnia 20.08.2024 prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu do 90 mm, punktowo około 100 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru
początkowo do 80 km/h, możliwy grad.
Prosimy o zachowanie ostrożności.
W niedzielę, 18 sierpnia, zorganizowany został festyn na który zaprosiliśmy całe rodziny. Pod zamkiem gostynińskim najmłodsi goście mogli cieszyć się różnorodnymi atrakcjami przygotowanymi specjalnie dla nich. Dmuchane zamki, eurobungee i pokazy baniek mydlanych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. O dobrą zabawę i uśmiechy na twarzach dzieci dbała profesjonalna animatorka.
Sportowe emocje zapewnił MOSiR Gostynin w Gostyninie, organizując szereg rywalizacji dla młodych uczestników. Dodatkowo, chętni mogli spróbować swoich sił w grze w "kometkę". Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowy dyplom oraz chipsy Pringels ufundowane przez firmę Kellanova. Dla miłośników aktywności fizycznej przygotowano pokaz pilatesu prowadzony przez Magdalenę Kotfasińską.
Oprócz atrakcji pod zamkiem, mieszkańcy mogli wziąć udział w miejskiej grze „Skarby Gostynina”, odkrywając tajemnice swojego miasta. Kilka grup (rodzin) przemierzało Gostynin docierając do konkretnych punktów, na których rozwiązywali przydzielane im zadania. Zakończenie gry odbyło się wręczeniem nagród dla najlepszych, a na wszystkich czekał grill z kiełbaskami.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info, MOSiR Gostynin
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 5-18 września 2024 r planowana jest akcja szczepienia doustnego lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.
Szczepionka zostanie rozrzucona na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Zrzuty będą obejmowały kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych.
Nie należy dotykać szczepionki, a każdy kontakt z przynętą lub płynną zawartością szczepionki należy zgłosić do lekarza medycyny.
W przypadku kontaktu z przynętą lub płynną zawartością szczepionki miejsce to należy gruntownie przemyć wodą z mydłem.
W okresie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu psy należy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie miały kontaktu ze szczepionką.
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
Na podstawie art. 10 i 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572 tekst jednolity), zawiadamia się strony postępowania, że zostało zakończone postępowanie dowodowe wszczęte na wniosek Gminy Miasta Gostynina z siedzibą: 09-500 Gostynin, ul. Rynek 26, w imieniu której działa pełnomocnik Pan Tomasz Reszkowski w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. rozbudowa i przebudowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku na poddasze techniczne, na działce nr ew. 3108/9 i części działki 3138 położonych przy ul. 3 Maja 12 w Gostyninie.
Szczegóły poniżej.
Dziś (20.08.2024 r.) Pani Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska podpisała umowę z Wojewodą Mazowieckim na dofinansowanie w 2024 r. wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w ramach rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3..."
Dotacja celowa w 2024 r. wysokości 236.142,30 zł.
Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 otrzymają po 1.000,00 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie do końca 2027 r.
IMGW wydało kolejne ostrzeżenie. Dziś, tj. 21.08.2024 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Prosimy o zachowanie ostrożności.
Marszałek Województwa Mazowieckiego informuje o przyjęciu przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwały nr 49/24 z dnia 16 lipca 2024 r. w sprawie programu ochrony środowiska dla obszaru województwa mazowieckiego. Uchwała została opublikowana dnia 25 lipca 2024 roku w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego pod pozycją 7444.
Jest to dokument strategiczny, który stanowi istotny element długookresowej polityki w zakresie ochrony środowiska przed hałasem. Jego celem jest poprawa klimatu akustycznego i jakości życia mieszkańców województwa poprzez ograniczenie negatywnych skutków zdrowotnych związanych z hałasem.
Już niebawem w Gostyninie będziemy mieli okazję wziąć udział w Narodowym Czytaniu. 7 września 2024 r. (sobota) w godzinach 10:00-12:00 w zamku gostynińskim mieszkańcy spotkają się z jednym z najważniejszych dzieł literackich w historii Polski, czyli „Kordianem” Juliusza Słowackiego.
Organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina oraz Burmistrz Miasta Gostynina, Agnieszka Korajczyk-Szyperska. Narodowe Czytanie to nie tylko czytanie – to także wspólne odkrywanie, dzielenie się wrażeniami i budowanie społeczności poprzez magię słowa.
Dla miłośników pamiątek przygotowano specjalną atrakcję - możliwość opatrzenia własnych egzemplarzy „Kordiana” pamiątkową pieczęcią. To doskonała okazja, by nadać swojej książce unikalny charakter.
Wydarzenie uświetni występ chóru Arce Cantores, dodając muzyczny akcent do literackiego spotkania.
Warto więc już teraz oznaczyć 7 września 2024 roku w kalendarzu i przygotować się na fascynującą przygodę z „Kordianem” w ramach Narodowego Czytania.
Gostynin może poszczycić się fascynującym szlakiem wielokulturowym, który prowadzi przez miejsca o historycznym znaczeniu dla różnych grup etnicznych i kulturowych. Spacerując tym szlakiem, można nie tylko poznać bogatą historię miasta, ale także odkryć jego wielokulturową tożsamość.
Wczoraj 20 sierpnia, mieliśmy możliwość wysłuchania kilku opowieści z czasów, kiedy Gostynin był wielokulturowym miastem, podobnie jak inne miejscowości na Mazowszu.
Przewodnikiem po wielokulturowej tożsamośći miasta był Piotr Syska, działacz od lat zaangażowany w upamiętnianie przeszłości Gostynina. Poprowadził on wszystkich zainteresowanych „Szlakiem Wielokulturowego Gostynina”, na który składa się 11 tablic, opowiadających historię z XVIII, XIX i początków XX wieku, kiedy w Gostyninie – obok Polaków – mieszkali, pracowali, modlili się i decydowali o jego rozwoju Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Żydzi, Niemcy i Rosjanie.
Podczas spaceru, w interesujących opowieściach pan Piotra pojawiły się takie postacie jak, Icek Kraicer czy Leon Motyliński, Celina Motyl, Nute Motyl, Józefa Gierblińska, cadyk Jechiel Meir Lipszyc („Żyd Psalmowy”)i kilka innych osób.
Spacer po wielokulturowym Gostyninie to nie tylko podróż w czasie, ale także okazja do refleksji nad współczesnym znaczeniem tolerancji i zrozumienia międzykulturowego. Każdy krok na tym szlaku przypomina o tym, jak ważne jest docenianie różnorodności i budowanie wspólnej przyszłości w oparciu o szacunek i zrozumienie.
Szlak wielokulturowego Gostynina to doskonała propozycja dla każdego, kto chce zgłębić historię tego regionu i poczuć jego unikalny, wielokulturowy klimat. Spacerując tym szlakiem, można nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także zainspirować się historiami ludzi, którzy na przestrzeni wieków współtworzyli nasze miasto. To cenna lekcja historii, szczególnie dla młodszych mieszkańców, pozwalająca lepiej zrozumieć tożsamość ich małej ojczyzny.
Spacer z cyklu "Historie Gostynina oczami małego mieszkańca", zorganizownay w ramach letniego projektu "Wakacje w Gostyninie".
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Już w najbliższą sobotę, 24 sierpnia 2024 r., na Rynku Miejskim w Gostyninie odbędzie się Letnia Potańcówka w stylu „Summer” organizowana w ramach akcji "Lato w Gostyninie". Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godzinę 19:00, a organizatorzy obiecują niezapomnianą atmosferę pełną muzyki, tańca i wspólnej zabawy.
Wydarzenie, organizowane przez Burmistrza Miasta Gostynina Agnieszkę Korajczyk-Szyperską oraz Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie, to doskonała okazja do spędzenia letniego wieczoru w gronie przyjaciół i rodziny.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Na podstawie art. 36 § 1 i 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572),
zawiadamia się strony postępowania, o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy z wniosku osoby fizycznej z dnia 20.06.2024 r. w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie działek nr ew. 2918, 2919 położonych w Gostyninie przy ul. Kilińskiego.
Szczegóły poniżej.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t. j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1145) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia 13 sierpnia 2024 roku na okres 21 dni, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Gostynina – umgostynin.bip.org.pl został wywieszony wykaz lokali użytkowych przeznaczonych do wynajęcia w drodze przetargu.
Wykaz obejmuje lokal położony w budynku przy ul. Rynek 24 w Gostyninie.
11 września 2024 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Gostynina odbędzie się wyjątkowe spotkanie biznesowe przeznaczone dla lokalnych przedsiębiorców planujących nowe inwestycje i rozwój swoich przedsiębiorstw. Wydarzenie organizowane jest przez Burmistrza Miasta Gostynina Agnieszkę Korajczyk-Szyperską we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną (ŁSSE) oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Wydarzenie skierowane jest zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak i do dużych firm, które poszukują wsparcia w realizacji swoich planów inwestycyjnych.
W trakcie spotkania szczególny nacisk zostanie położony na dwa rodzaje działalności:
Uczestnictwo w spotkaniu to nie tylko okazja do poznania dostępnych form wsparcia, ale także możliwość nawiązania cennych kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami. Przedstawiciele ZUS oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą dostępni do indywidualnych konsultacji, co pozwoli na uzyskanie szczegółowych informacji dopasowanych do specyficznych potrzeb każdego przedsiębiorcy.
Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu. To doskonała okazja, aby zrealizować swoje inwestycyjne plany i przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki.
Wczoraj (21.08) na Zamku w Gostyninie swoje pięciolecie obchodził Chór Miejski Arce Cantores.
Podczas niesamowitego koncertu, na którym zaprezentował się Chór Arce Cantrores wraz ze swoim chórmistrzem Michałem Pilichowiczem, wystąpił zespół Kwiaty Retro oraz 13’toletni uczeń Szkoły Muzycznej I stopnia w Płocku - Mikołaj Gajewski.
Pomiędzy utworami goście mieli okazję poznać historię chóru od pierwszych kroków. Katarzyna Tyrajska wspominała min. o tym jak w 2019 roku chór rozpoczynał swoją „przygodę”. „Na początku była niepewność, pierwsze spotkania, pierwsze rozmowy, pierwsze dźwięki, trudne początki. Ale z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień podczas ciężkiej pracy, stopniowo zaczyna rozbrzmiewać prawdziwa muzyka”. Wspominała także o udziale w VII Festiwalu Chórów Cantate w Rogozinie, gdzie chór zdobył potrójne zwycięstwo: I nagroda za najlepiej wykonany utwór religijny, I miejsce w kategorii chórów wielogłosowych oraz wisienka na torcie: Grand Prix. Wspomniane zostały czasy pandemii, warsztaty z Krzysztofem Antkowiakiem czy Agą Twardowską, kolejne występy i nagrody, których jest naprawdę wiele. Chór miejski w ciągu 5 lat zorganizował aż 50 koncertów!
Finałowy utwór, „Odkryjemy Miłość nieznaną” z repertuaru Alicji Majewskiej na długo pozostanie w pamięci uczestników uroczystości. A to przez to, że został on zaprezentowany wspólnie przez Chór Arce Cantores i zespół Kwiaty Retro. Jako solistka, oprócz Aleksandry Paczkowskiej z Kwiatów Retro wystąpiła jedna z chórzystek – Aneta Świerczyńska, gostyninianka, miłośniczka śpiewu i gry na pianinie.
Na ręce chórmistrza Michała Pilichowicza Pani Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska złożyła gratulacje, kierując do wszystkich członków słowa:
"Jest mi bardzo miło uczestniczyć w obchodach pięknego Jubileuszu pięciolecia powstania Chóru Miejskiego Arce Cantores. Jest to okres, po którym odpowiedzialnie mogę stwierdzić, że inicjatywa pomyślnie przeszła próbę czasu. Dowodzi nie tylko pasji, zaangażowania i talentu jej twórców, lecz również wpisania się w głęboką i prawdziwą potrzebę społeczną.
Życzę Państwu niesłabnącej motywacji do kontynuowania śpiewaczej pasji oraz wielu artystycznych uniesień. Niech dalsze lata działalności Chóru wieńczone będą kolejnymi sukcesami, a życzliwość słuchaczy towarzyszy wszelkim Waszym poczynaniom w przyszłości.
Dziękuję za Państwa dokonania i doskonałą promocję naszego miasta. Jestem z Was dumna (...)".
Źródło UM, MCK
Foto R.Gościniak
Informujemy, że Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska podpisała umowę na dofinansowanie, ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zadania inwestycyjnego pn. Modernizacja kompleksów sportowych „Moje boisko Orlik 2012” przy ulicy Ozdowskiego i ulicy Bema w Gostyninie.
Wartość zadania wynosi 2.091.000,00 zł, a dofinansowanie opiewa na kwotę 1.000.000,00 zł.
W zakres zadania wchodzi m.in.:
• wymiana nawierzchni boiska piłkarskiego;
• wymiana nawierzchni boiska wielofunkcyjnego;
• modernizacja ogrodzenia;
• modernizacja zaplecza socjalnego itd.
Orliki w naszym mieście cieszą się dużą popularnością, jednak po latach intensywnego użytkowania wymagają modernizacji. Dlatego też, dzięki pozyskanym środkom, Orliki odzyskają swoją świetność i będą nie tylko miejscem do uprawiania sportu, ale także przestrzenią otwartą dla wszystkich niezależnie od wieku, płci czy umiejętności fizycznych.
fot. gostynin.info
Już jutro zapraszamy na kolejną, sobotnią potańcówkę, tym razem w stylu summer, podczas której parkiet rozgrzeją do czerwoności najgorętsze wakacyjne hity!
Gościem specjalnym letniej potańcówki będzie Nanu.Q, czyli pochodząca z Gostynina Nikola Pustała. Nanu.Q to przede wszystkim brzmienia alternatywne, elektroniczne, ale na koncertach nie stroni od repertuaru latino, który na pewno usłyszymy pod gostynińskim ratuszem. Artystka nie kryje radości z powrotu na scenę w rodzinnym mieście.
A skoro przed nami repertuar latino, żar z nieba i gorący parkiet, to dla wszystkich tych, którzy chcieli zacząć naukę tańca, ale bali się zagaić do instruktorów – niezwykła szansa nadrobić zaległości! Pod czujnym okiem Agnieszki Dębowskiej https://www.facebook.com/AgaJumpingDanceFitness, instruktorki rekreacji ruchowej (ze specjalnością fitness) i licencjonowanej instruktorki zumby, będziecie mogli poznać podstawy tańca latino. Kto wie, ilu pilnych uczniów tego tańca kryje się w Gostyninie…
Będzie się działo! Zapraszamy w sobotę 24 sierpnia o 19:00 na rynku miejskim. Nie może Was zabraknąć!
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
IMGW wydało kolejne ostrzeżenie meteorologiczne. Jutro i w niedzielę (24 i 25.08.2024 r.) prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 31°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.
Choć wakacje nieuchronnie dobiegają końca, mieszkańcy Gostynina wciąż mają okazję cieszyć się letnim klimatem. W minioną sobotę, 24 sierpnia, Urząd Miasta Gostynina oraz Miejskie Centrum Kultury zorganizowały kolejną imprezę w ramach akcji "Lato w Gostyninie" - zabawę taneczną w stylu SUMMER.
Wieczór pełen atrakcji rozpoczął się koncertem utalentowanej wokalistki z Gostynina, Nikoli Pustały, znanej pod pseudonimem artystycznym Nanu Q. Przez godzinę artystka czarowała publiczność bogatym repertuarem latynoskich przebojów, wśród których nie zabrakło hitów takich gwiazd jak Shakira czy Natalia Oreiro.
Po muzycznej uczcie przyszedł czas na rozruszanie się w rytmie gorących, południowoamerykańskich rytmów. O przygotowanie uczestników do tanecznych wyzwań zadbała Agnieszka Dębowska, instruktorka rekreacji ruchowej specjalizująca się w fitness oraz licencjonowana instruktorka zumby. Dzięki jej krótkiej, ale intensywnej lekcji, uczestnicy mogli szlifować swoje umiejętności taneczne przed główną częścią imprezy.
Gdy zapadł zmrok, plac pod Ratuszem zamienił się w prawdziwą dyskotekę pod gołym niebem. Mieszkańcy Gostynina, zarówno młodsi, jak i starsi, z entuzjazmem ruszyli do tańca, bawiąc się przy dźwiękach wakacyjnych hitów. Energetyczna muzyka i radosna atmosfera sprawiły, że wszyscy zapomnieli o zbliżającym się końcu lata, ciesząc się chwilą i wspólną zabawą.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
Drodzy Mieszkańcy Gostynina!
Z radością zapraszamy Was na kolejną, niezapomnianą, letnią potańcówkę, która odbędzie się w magicznej atmosferze gostynińskiego rynku! W piątek, 30 sierpnia, o godzinie 19:00 przeniesiemy się w czasie do lat PRL-u, gdzie przy dźwiękach znanych przebojów z tamtej epoki będziemy celebrować radość tańca i wspólnego biesiadowania.
Przygotujcie się na wieczór pełen nostalgicznych melodii, wspaniałych wspomnień i doskonałej zabawy!
Niech każdy z Was przybędzie w stylizacji z epoki – wiązane bluzki, dzwony, kolorowe sukienki i tradycyjne garnitury to obowiązkowe elementy tego wieczoru!
Dołączcie do nas i stwórzmy razem niezapomniane wspomnienia. Czekamy na Was z niecierpliwością!
Do zobaczenia na parkiecie!
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gostynina oraz okolic na wyjątkowy festyn rodzinny, który odbędzie się w ramach projektu "Wakacje w Gostyninie"! To doskonała okazja, aby spędzić niezapomniane chwile w gronie rodziny i przyjaciół.
Kiedy: 31.08.2024r.
Gdzie: teren na podzamczu, ul. Zamkowa 31
Czas: 13.00-18.00
To już ostatni festyn rodzinny w te wakacje, więc nie możecie tego przegapić!
Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, które umilą ten dzień! Czekają na Was:
- Zabawy plenerowe – radosne aktywności, które zapewnią mnóstwo śmiechu i ruchu!
- Warsztaty kreatywne – dla tych, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i wyrazić siebie.
- Dmuchańce – idealne dla najmłodszych, które zapewnią im wiele radości i zabawy.
- Zjeżdżalnie – dla tych, którzy uwielbiają adrenalinę i szybkość!
- Trampoliny – skoki w powietrze dla całej rodziny!
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji na wspólne spędzenie czasu i świetną zabawę, zanim wakację się skończą! Przyjdźcie ze swoimi bliskimi i cieszcie się radosną atmosferą festynu.
Do zobaczenia na festynie!
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego
Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska wraz z zastępcą Anną Wilińską spotkały się 23 sierpnia 2024 r. z Arturem Pelpińskim i Annemarie Hubert, przedstawicielami Komitetu Partnerstwa Miast Miata Langenfeld w Urzędzie Miasta Gostynina. Tematem rozmów były aspekty i możliwości zintensyfikowania dwustronnej współpracy między Gostyninem i Langenfeldem.
Omówione zostały plany na 2025 r. Strona niemiecka wyszła z szeroką propozycją wymiany na nadchodzący rok wśród m.in. seniorów, uczniów, strażaków i sportowców, a także realizacji wspólnych, konkretnych programów edukacyjnych. Podczas spotkania Agnieszka Korajczyk-Szyperska podziękowała za możliwość udziału uczniów w lipcowych warsztatach plastycznych YAC w Langenfeldzie, przypomniała o wspólnych zadaniach realizowanych w drugiej połowie tego roku kalendarzowego.
Goście przekazali zaproszenie do udziału gostynińskiej młodzieży w międzynarodowym turnieju piłki nożnej wiosną 2025 r. w Langenfeld. Pani burmistrz zaprosiła przedstawicieli straży pożarnej z Langenfeld na obchody 145-lecia OSP w Gostyninie, które zorganizowane zostaną jeszcze w październiku bieżącego roku.
W czasie rozmów przedstawiciele Komitetu Partnerstwa Miast Miasta Langenfeld zapewniali o otwartości na pomoc przy organizacji innych polsko-niemieckich projektów, które będą inicjatywą stowarzyszeń czy indywidualnych osób.
Zapraszamy na kolejny spacer po Gostyninie. Tym razem będzie on wiódł szlakiem gostynińskich nekropolii. Spotkanie na rynku przed ratuszem we wtorek, 27 sierpnia br. o godz. 17.00.
W czasie spaceru zwiedzimy dwa najstarsze gostynińskie cmentarze, tj. rzymskokatolicki przy ul. Ostatniej i ewangelicki przy Targowej. Jeśli czas i kondycja uczestników pozwoli udamy się także na kirkut - cmentarz żydowski na osiedlu Wspólna.
Przewodnik będzie odkrywał tajemnice zachowanych na cmentarzach przedwojennych nagrobków, pomników i zachowanych rzeźb nagrobnych. Przypomni osoby zasłużone dla naszego miasta, a przede wszystkim opowie historie tych zabytkowych miejsc.
Ostatni spacer w tym roku odbędzie się natomiast 3 września. Jego tematyka to gostynińskie zabytki. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z architekturą i historią Gostynina. Przewodnik przekaże wiedzę o dziedzictwie naszego miasta od czasów jego lokacji po współczesność. Wyróżnikiem tego spaceru będą kwestie różnorodności stylów budownictwa, projektów budowlanych oraz kompozycji urbanistycznych z wcześniejszych wieków zachowanych w obszarze naszego miasta.
Na udział w spacerach nie trzeba się zapisywać. Zapraszamy miłośników Gostynina, gości i turystów do wspólnych wędrówek na świeżym powietrzu.
Partnerem projektu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór filmowy przed Ratuszem Gostyninskim!
Przyjdź i spędź z nami niezapomniany wieczór pod gwiazdami! Zapewniamy leżaki oraz pyszny popcorn.
Niech to będzie wspaniała okazja do wspólnego relaksu i zabawy!
Do zobaczenia!
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Na podstawie art. 10 i 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zawiadamia się strony postępowania, że zostało zakończone postępowanie dowodowe wszczęte na wniosek osoby fizycznej w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie działek nr ew. 2918, 2919 położonych w Gostyninie przy ul. Kilińskiego.
Szczegóły poniżej.
Na podstawie art. 36 § 1 i 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zawiadamia się strony postępowania, o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy z wniosku Gminy Miasta Gostynina z siedzibą: 09-500 Gostynin, ul. Rynek 26, w imieniu której działa pełnomocnik Pan Tomasz Reszkowski, z dnia 24.06.2024 r. w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. rozbudowa i przebudowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku na poddasze techniczne, na działce nr ew. 3108/9 i części działki 3138 położonych przy ul. 3 Maja 12 w Gostyninie.
Szczegóły poniżej.
We wtorek, 27 sierpnia 2024 r., mieszkańcy Gostynina mieli okazję wziąć udział w kolejnym, już trzecim w tym roku, spacerze tematycznym po mieście. Tym razem uczestnicy wyruszyli szlakiem gostynińskich nekropolii, odkrywając fascynującą historię zapisaną na dwóch najstarszych cmentarzach w mieście.
Trasa wiodła przez cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Ostatniej oraz ewangelicki przy Targowej. Przewodnikiem była dr Elżbieta Szubska-Bieroń, która z pasją i znawstwem oprowadzała grupę po tych zabytkowych miejscach.
Spacer okazał się prawdziwą lekcją historii lokalnej. Dr Szubska-Bieroń odsłaniała przed uczestnikami tajemnice kryjące się za przedwojennymi nagrobkami, pomnikami i zachowanymi rzeźbami nagrobnymi. Szczególną uwagę poświęcono postaciom zasłużonym dla Gostynina, których groby znajdują się na odwiedzanych cmentarzach.
Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję poznać nie tylko biografie wybitnych gostyninian, ale także prześledzić zmiany w sztuce sepulkralnej na przestrzeni lat. Przewodniczka w fascynujący sposób opowiadała o symbolice nagrobków, stylach architektonicznych i zwyczajach pogrzebowych charakterystycznych dla różnych okresów historycznych.
Wydarzenie było realizowane w ramach programu "Historie Gostynina oczami małego mieszkańca", stanowiący część letniej akcji "Wakacje w Gostyninie".
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
Wczoraj (27.08.2024 r.) na Sejmiku Województwa Mazowieckiego podjęto decyzję o przyznaniu 4 milionów złotych na dofinansowanie projektu pn. „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gostyninie…”
Uzyskanie funduszy z programu "Mazowsze dla równomiernego rozwoju” to efekt współpracy samorządu miejskiego i samorządu województwa mazowieckiego, która trwała kilka miesięcy. Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska wyraża radość że dzięki tej współpracy z Adamem Struzikiem Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Wiesławem Raboszukiem Wicemarszałkiem Województwa Mazowieckiego i Anną Katarzyną Brzezińską Członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego, udało się pozyskać środki, które przyczynią się do modernizacji infrastruktury oczyszczalni.
Zdjęcie: MPK Gostynin
Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. To doskonała okazja i czas, aby zapoznać się z ofertą zajęć pozalekcyjnych w Gostyninie. W dniu 31 sierpnia, w godzinach od 10:00 do 15:00, w głównym holu Miejskiego Centrum Handlowego Stara Betoniarnia przy ul. Bierzewickiej 32, odbędą się targi zajęć pozaszkolnych.
Podczas wydarzenia, uczestnicy będą mogli uzyskać informacje dotyczące zajęć, w których dzieci i młodzież będą miały możliwość realizowania swoich pasji i zainteresowań, a także rozwijania umiejętności. Wystawcy zareklamują swoją ofertę z różnorodnych dziedzin, takich jak sport, samoobrona, taniec, sztuka, edukacja oraz rozwijanie umiejętności społecznych. Przewidziane są również warsztaty oraz konkurs.
Nie ulega wątpliwości, że będzie to interesujące i kolorowe wydarzenie, które zachęci obserwujących do podjęcia dodatkowej ekscytującej aktywności pozaszkolnej. Warto tu być!
Wystawcy :
IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie ostrzega przed upałami od godz. 13:00 dnia 29.08.2024 do godz. 18:00 dnia 30.08.2024. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.
→ Unikaj przebywania na słońcu w godzinach szczytowych
→ Pij dużą ilość wody
→ Noś lekką przewiewną odzież
W dniu dzisiejszym (29 sierpnia br) Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk – Szyperska wraz ze swoim zastępcą Anną Wilińską dokonała uroczystego wręczenia Aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego nauczycielom, którzy w letniej sesji egzaminacyjnej pomyślnie przeszli postepowanie egzaminacyjne. Nauczyciele przed odebraniem aktów złożyli uroczyste ślubowanie , co wynika z art. 15 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela.
Mianowani nauczyciele:
1) Pani Aleksandra Kossobudzka – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i wychowawca świetlicy w Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie.
2) Pani Monika Kowalczyk – nauczyciel zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie.
3) Pani Żaneta Karolina Bukrym – nauczyciel wychowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie.
4) Pani Dorota Michalska - nauczyciel zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gostyninie.
5) Pani Malwina Weronika Świątkowska – nauczyciel wychowania przedszkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gostyninie.
6) Pani Karolina Modrak – nauczyciel wychowania przedszkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gostyninie.
Z okazji nadania stopnia nauczyciela mianowanego Panie życzyły wszystkim wyróżnionym nauczycielom nieustającej pasji do pracy, inspiracji w codziennych wyzwaniach oraz wielu sukcesów w kształtowaniu przyszłych pokoleń.
IMGW wydało kolejne ostzreżenie meteorologiczne. Dziś (29.08.2024) i jutro (30.08.2024 r.) prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 28°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 20°C.
W związku z bardzo wysokimi temperaturami powietrza informujemy, że Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa i Wydział ds. Dróg z siedzibą przy ul. Parkowej 22 w dniu 29 sierpnia (czwartek) będzie czynny do godz. 14.30.
Przypominamy, że dzisiejszy wieczór (30.08.2024 r.) przeniesie nas w czasie. W Rynku Miejskim odbędzie się zabawa taneczna w stylu PRL.
Przewidziane są także niespodzianki, które uatrakcyjnią to wspomnieniowe wydarzenie.
Będzie zabawa, będzie się działo, dlatego zapraszamy serdecznie do wspólnych tańców.
Cykl imprez odbywa się w ramach akcji "Lato w Gostyninie". Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W czwartek, 29 sierpnia odbył się ostatni seans kina plenerowego na Rynku pod Ratuszem.
Publiczność miała okazję obejrzeć film "Jak rozmawiać z psem" w komfortowych warunkach. Organizatorzy zadbali o wygodne leżaki dla widzów, a dodatkową atrakcją był darmowy popcorn, który umilił seans pod gwiazdami.
Do zobaczenia za rok.
Źródło: Gostynin.info
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 13:00 dnia 29.08.2024 do godz. 18:00 dnia 30.08.2024 roku, upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.
W niedzielę, 18 sierpnia 2024 r. w odległej Gołdapi odbył się X Letni Bieg Jaćwingów na łyżworolkach szybkich i nartorolkach. Zaplanowane były trzy starty: dzieci i młodzież na nartorolkach na dystansie 8,4km oraz w kategorii open na nartorolkach i łyżworolkach szybkich na dystansie 25,2km.
Na starcie w rywalizacji OPEN stanęły zawodniczki i zawodnicy zarówno z Litwy, Łotwy, jak i z Polski – nie zabrakło reprezentanta UKS Zwoleń-Team. Kacper Niedźwiedzki – niezwykle utalentowany zawodnik, który od roku trenuje w UKS Z-T i ściga się na arenie ogólnopolskiej ukończył swój wyścig na bardzo wysokim 2 miejscu OPEN z czasem 00:42:04.
Drugi reprezentant UKS Z-T Mariusz Michalski ukończył rywalizację na 5 miejscu OPEN.
Gratulujemy osiągniętego wyniku.
Źródło: UKS Z-T
Zdjęcia: GOLDAP.INFO
We wtorek, 27 sierpnia br. odbyło się w Żninie ważne spotkanie, które miało na celu odnowienie kontaktów partnerskich między miastami Gostynin i Żnin. Inicjatywa ta zorganizowana została dzięki staraniom Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej Burmistrz Miasta Gostynina i Alicji Lewandowskiej Przewodniczącej Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło nr 19. Przyciągnęła uwagę wielu lokalnych działaczy kulturalnych. W wyjeździe uczestniczyła również Anna Wilińska, zastępca burmistrza, co podkreśliło znaczenie tego przedsięwzięcia.
Oficjalna wizyta u burmistrza Żnina, Łukasza Kwiatkowskiego, stanowiła istotny element wyjazdu. Rozmowy dotyczące możliwości współpracy w dziedzinie kultury i sztuki były bardzo owocne, a obie strony wyraziły chęć kontynuowania dialogu oraz wspólnych działań.
Podczas wizyty w Żninie, uczestnicy z Gostynina mieli okazję zwiedzić miasteczko westernowe Silverado Citi oraz Muzeum Ziemi Pałuckiej. Spacer żnińskimi uliczkami i wspólne odkrywanie lokalnych atrakcji sprzyjało nawiązywaniu nowych relacji i integracji między przedstawicielami obu miast. Spotkania z zaprzyjaźnionymi artystami ze Żnina umożliwiły wymianę doświadczeń i pomysłów na przyszłe projekty.
To wydarzenie jest kontynuacją podpisanego w 2016 roku Aktu partnerstwa pomiędzy Gostyninem i Żninem. Był ono wynikiem inicjatywy obywatelskiej, promowanej przez lokalne środowiska artystyczne, w tym Stanisława Augustyniaka, gostynińskiego rzeźbiarza i jednocześnie inicjatora współpracy między miastami oraz Sławomira Chojnackiego, regionalistę żnińskiego.
Inicjatywy takie jak ta są niezwykle istotne dla wzmacniania więzi między społecznościami oraz promowania lokalnej kultury. Odnowienie kontaktów partnerskich stanowi krok w stronę dalszego rozwoju artystycznych i kulturalnych relacji między Gostyninem a Żninem.
1 września 2024 roku minęło 85 lat od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, który zapoczątkował II wojnę światową. W Gostyninie, jak co roku, odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragiczną datę w historii naszego narodu.
Przedstawiciele lokalnych władz, na czele z burmistrz Gostynina Agnieszką Korajczyk-Szyperską oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Klejną, złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym św. Jakuba. W uroczystości wzięli również udział Paweł Goliszek, Zastępca wójta Gminy Gostynin, oraz przedstawiciele Powiatu Gostynińskiego - Starosta Andrzej Krzewicki i Przewodniczący Rady Powiatu Marian Pagórek.
Szczególnie wzruszającym momentem była obecność kombatantów, którzy swoim udziałem podkreślili wagę pamięci o wydarzeniach sprzed 85 lat.
Źródło: gostynin.info
W sobotę, 31 sierpnia, Miejskie Centrum Handlowe Stara Betoniarnia w Gostyninie stało się miejscem prezentacji różnorodnych zajęć pozaszkolnych. Zorganizowane targi przyciągnęły uwagę rodziców i dzieci, oferując szerokie spektrum aktywności rozwijających pasje i umiejętności najmłodszych mieszkańców miasta.
Hol centrum handlowego wypełnił się stoiskami wystawców, którzy prezentowali swoją ofertę edukacyjną i rekreacyjną. Wśród nich znalazły się zarówno organizacje o długiej tradycji, jak i nowatorskie inicjatywy, zapewniające dzieciom i młodzieży możliwość wszechstronnego rozwoju.
Odwiedzający targi mieli okazję zapoznać się z propozycjami takich instytucji jak:
Wydarzenie to stanowiło doskonałą okazję dla rodziców i dzieci do zapoznania się z bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych dostępnych w Gostyninie. Targi umożliwiły bezpośredni kontakt z instruktorami i trenerami, co pozwoliło na uzyskanie szczegółowych informacji o proponowanych aktywnościach.
Źródło: gostynin.info
W sobotę, 31 sierpnia, odbyła się premierowej edycja biegu "Gostynińska Nocna 5". Wydarzenie, zorganizowane przez Urząd Miasta Gostynina, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz lokalnych biegaczy, przyciągnęło imponującą liczbę ponad 200 uczestników.
Zawody rozpoczęły się od biegów dziecięcych, w których wzięli udział najmłodsi uczestnicy z roczników 2012-2020. Po emocjonującej rywalizacji i uroczystej dekoracji, przyszedł czas na główną atrakcję wieczoru - bieg ulicami miasta.
Punktualnie o godzinie 21:00 na trasę wyruszyło 119 biegaczy oraz 16 miłośników nordic walking. Uczestnicy mieli do pokonania dystans około 5,4 km. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Krystian Kurowski z Kazimierza Biskupiego, który przekroczył linię mety z rewelacyjnym czasem 17:24. W kategorii kobiet triumfowała Żaneta Kowalczyk z Izbicy Kujawskiej, uzyskując czas 20:43.
Nie zabrakło również lokalnych akcentów. Tytuł najszybszego mieszkańca Gostynina zdobył Andrzej Piętka z czasem 19:24, natomiast wśród pań najlepsza okazała się Dominika Wiśniewska, która pokonała trasę w 24:56.
Organizatorzy zadbali o atrakcje nie tylko dla biegaczy. Imprezę zwieńczył widowiskowy pokaz ognia w wykonaniu Sebastiana Malickiego z grupy Azislight, który zachwycił zgromadzoną publiczność.
Źródło: gostynin.info
Zapraszamy na ostatnią szansę w tym roku, aby poznać historię Gostynina. Ostatni spacer po Gostyninie odbędzie się 3 września, zbiórka o godz. 17.00 przed ratuszem. Tematem spotkania będą dzieje miasta oraz jego pomniki kultury. Przewodnik przekaże wiedzę o dziedzictwie historycznym naszego miasta od czasów jego lokacji po współczesność. Wyróżnikiem tego spaceru będą kwestie różnorodności stylów budownictwa, projektów architektonicznych oraz kompozycji urbanistycznych zachowanych w obszarze Gostynina.
Na udział w spacerach nie trzeba się zapisywać. Zapraszamy miłośników Gostynina, gości i turystów do wspólnych wędrówek na świeżym powietrzu i poznawania dziedzictwa kulturowego.
Wydarzenie jest realizowane w ramach programu "Historie Gostynina oczami małego mieszkańca", stanowiącego część letniej akcji "Wakacje w Gostyninie".
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Burmistrz Agnieszka-Korajczyk-Szyperska zainaugurowała nowy rok szkolny 2024/2025, spotykając się z uczniami i nauczycielami oraz rodzicami w poniedziałek, tj. 2 września br. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie.
Dyrektor Szkoły Beata Wasiak-Grudzińska w swoim wystąpieniu zachęciła uczniów do wytężonej nauki i pracy, ale także poszukiwań własnych dróg rozwoju, ciekawych doświadczeń, zdobywania nowych umiejętności oraz rozwijania zainteresowań. Przypomniała także historię zaatakowanego rankiem 1 września 1939 r. przyczółku na Westerplatte, którego obrońcy są patronem szkoły.
We wszystkich szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Gostynina uczyć się będzie w bieżącym roku szkolnym 1465 uczniów w 65 oddziałach. W klasach pierwszych edukację rozpoczyna 203 dzieci w dziewięciu oddziałach. Do egzaminu końcowego w szkołach podstawowych przystąpi 190 uczniów. Największą placówką w mieście jest Szkoła Podstawowa nr 3 (558 uczniów), drugą co do wielkości Szkoła Podstawowa nr 1 (510 uczniów), najmniejszą Szkoła Podstawowa nr 5 (397 uczniów). Opiekę nad wszystkim uczniami sprawuje łącznie 172 gostynińskich nauczycieli.
Dziś rok szkolny rozpoczęło też 590 przedszkolaków w 24 oddziałach. Pracę zainaugurowała też Miejska Szkoła Muzyczna. Talenty będzie rozwijało w niej 101 uczniów pod kierunkiem 25 pedagogów.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje upał na terenie powiatu gostynińskiego. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Temperatura
minimalna w nocy od 15°C do 17°C.
Piękny jubileusz w dniu dzisiejszym obchodziła pani Irena Seweryniak. Jubilatka ur. się 1 września i do 1989 roku mieszkała w Budach Kozickich, gdzie z mężem prowadziła gospodarstwo. Następnie przeprowadziła się do Gostynina, w którym mieszka do dzisiaj.
Pani Irena doczekała się trójki dzieci, czwórki wnucząt i prawnuków.
Wśród przybyłych na tę wyjątkową uroczystość gości byli: Kierownik Delegatury w Płocku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie – pan Bogdan Banaszczak, kierownik gostynińskiego KRUS-u pan Arkadiusz Boruszewski, pan Kamil Gabalewicz – specjalista ds. BHP w gostynińskim KRUS-ie. W imieniu pani Burmistrz Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej – przybyła pani wiceburmistrz Anna Wilińska oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego pan Marcin Gawinowski.
Goście odczytali pisma gratulacyjne, złożyli życzenia i kwiaty na ręce szanownej Jubilatki.
Pani Irenie z okazji tak pięknego jubileuszu 100 urodzin składamy serdeczne gratulacje oraz płynące z serca życzenia dużo dobrego zdrowia, pogody ducha oraz samych życzliwych osób wokół.
W dniu wczorajszym (02.09) również w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie rozpoczął się nowy rok szkolny 2024/2025, który zainaugurowała w imieniu pani Burmistrz Anna Wilińska, zastępca Burmistrza. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli oraz rodziców, którzy z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie kolejnego etapu muzycznej edukacji.
W tym roku szkolnym w szkole będzie rozwijać swoje talenty aż 101 uczniów, którzy pod okiem 25 doświadczonych pedagogów będą mieli okazję zgłębiać tajniki muzyki. Szkoła oferuje różnorodne programy i zajęcia, które mają na celu rozwijanie umiejętności muzycznych, jak również kształtowanie osobowości młodych artystów.
Podczas inauguracji, Anna Wilińska podkreśliła znaczenie edukacji muzycznej w życiu młodych ludzi. Zwróciła uwagę na to, jak muzyka wpływa na rozwój emocjonalny i społeczny uczniów, a także jak ważne jest wsparcie lokalnej społeczności w promowaniu kultury i sztuki. W swoim wystąpieniu zachęciła uczniów do ciężkiej pracy, zaangażowania oraz otwartości na nowe wyzwania, które z pewnością przyniosą wiele radości i artystycznych osiągnięć.
Mimo, że wakacje minęły wrzesień według prognoz meteorologicznych zapowiada się upalnie. Podczas takich dni nie zapominajmy jednak o kilku środkach ostrożności, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych skutków przegrzania organizmu.
Co robić? Przypominamy! Nośmy jasne ubranie i nakrycia głowy. Pijmy wodę i soki. Jedzmy warzywa i owoce. Nie pijmy alkoholu. Szczególnie zatroszczmy się o dzieci i osoby starsze w swoim otoczeniu.
Na upał powinny uważać zwłaszcza osoby starsze, chore i dzieci. Dlatego warto im przypominać o konieczności picia w ciągu dnia. Można nawet pójść o krok dalej i proponować im wodę. Gdy jest bardzo gorąco wszyscy powinniśmy pić więcej niż zazwyczaj, nawet jeśli nie jesteśmy spragnieni. Wodę do organizmu dostarczamy również spożywając warzywa i owoce. Wybór jest przeogromny, będzie więc smacznie i zdrowo. Alkohol natomiast nasila szkodliwy wpływ upału na organizm.
Nie zapomnijmy też o utrzymaniu ciała w chłodzie. Pomaga noszenie jasnych, przewiewnych ubrań wykonanych z naturalnych tkanin i zakrywających jak największe partie skóry. Chrońmy głowę kapeluszem lub czapką a oczy okularami z filtrem.
Chłodniej będzie w pomieszczeniach z zasłoniętymi zasłonami, żaluzjami czy markizami, wietrzonych najlepiej rano lub wieczorem. W zamkniętych pomieszczeniach używajmy wentylatorów i klimatyzacji.
W godzinach między 10.00 a 17.00 najlepiej nie wychodzić na zewnątrz. Jeśli nie możemy na to sobie pozwolić lub nie chcemy, to szukajmy zacienionych miejsc i stosujmy kremy ochronne.
Zachęcamy również do lektury postów kampanii mazowieckiej inspekcji sanitarnej #ŻyjDobrze, w których można znaleźć inne informacje na temat dobrych wyborów dla naszego zdrowia.
Źródło: Joanna Zając - starszy asystent
ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Gostyninie
Dla gostyninian 31 sierpnia był dniem wyjątkowym, tym bardziej że był to ostatni dzień wakacji. Atmosfera radości i ekscytacji była wyczuwalna w powietrzu, a mieszkańcy mali i duzi z entuzjazmem angażowali się w różnorodne atrakcje przygotowane przez Organizatorów. To wydarzenie stało się doskonałym podsumowaniem letnich przygód, a jednocześnie wprowadzeniem dzieci i młodzież w nowy rok szkolny.
Oczywiście mowa jest o projekcie pn.: "Zakończenie wakacji w Gostyninie". Miał on na celu integrację dzieci i młodzieży oraz promowanie aktywnego stylu życia. Kluczowym elementem było wyciągnięcie uczestników sprzed ekranów smartfonów i zachęcenie ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
W ramach wydarzenia zorganizowano dyskotekę pod gwiazdami. Dzieci miały również okazję wziąć udział w wieczornym biegu na terenie podzamcza, po którym odbyło się zwiedzanie lochów oraz wybijanie monety Siemowita. Całość zakończono wieczornym ogniskiem, które wzbogacono pokazem ognia – fire show.
Dla seniorów zorganizowano bieg "Gostynińska Nocna 5", na mecie którego uczestników witali harcerze z pochodniami. Wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali nagrodzeni, otrzymując świecące medale oraz puchary.
Projekt nie tylko sprzyjał integracji, ale także promował zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i wspólne spędzanie czasu w radosnej atmosferze.
"Zakończenie wakacji w Gostyninie" okazało się niezwykle ciekawą inicjatywą, która przyciągnęła uwagę zarówno dzieci, jak i seniorów. Wydarzenie tętniło życiem, a różnorodność atrakcji sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dużo się działo – od energicznych rytmów muzyki, przez emocjonujące biegi, po chwile refleksji przy ognisku. Tak dynamiczny program pozwolił uczestnikom na aktywne spędzenie czasu oraz nawiązywanie nowych znajomości. Inicjatywa ta wykazała, jak ważne są takie wydarzenia w budowaniu społeczności lokalnej oraz promowaniu zdrowego stylu życia. Wszyscy, zarówno młodsi, jak i starsi, wrócili do domów z uśmiechami na twarzach i pięknymi wspomnieniami z zakończenia wakacji, które z pewnością na długo pozostaną w sercach wszystkich, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W związku z bardzo wysokimi temperaturami powietrza informujemy, że Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa i Wydział ds. Dróg z siedzibą przy ul. Parkowej 22 w dniu 3 września br. (wtorek) będzie czynny do godz. 15.30.
Natomiast w dniu 4 i 5 września Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Wydział ds. Dróg z siedzibą przy ul. Parkowej 22 oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego z siedzibą przy ul. Rynek 1 będą czynne do godz. 14.30.
Miejski Klub Sportowy Mazur Gostynin zaprasza na mecz V kolejki piłkarskiej V Ligi: Mazur Gostynin - MZKS Bug Wyszków.
Mecz rozpocznie się 8 września (niedziela) 2024 r. o godz. 13:00, na boisku ze sztuczną nawierzchnią - MOSiR Gostynin.
Dzieci z Miejskiego Punktu Wsparcia Dziennego dla Dzieci "Bartek" okres wakacyjny wspominają z nostalgią i radością. Letni czas spędzali pod okiem wychowawczyń na: grach i zabawach na świeżym powietrzu, piknikach, zajęciach plastycznych, zajęciach na Orliku. Ponadto przygotowywały takie pyszności, jak gofry z bitą śmietaną i owocami, kiełbaski z grila, a także wspólnie zorganizowały urodziny dla swojego kolegi Michała. Było także wiele wyjść na place zabaw i i nnych atrakcji.
Po naładowaniu baterii nadzedł czas na naukę. Życzymy wychowankom "Bartka" samych dobrych ocen i zawierania wspaniałych szkolnych przyjaźni.
We wtorek, 3 września 2024 r., spacerem „Szlakiem gostynińskich zabytków” zakończyła się letnia akcja „Wakacje w Gostyninie”. Pomysłodawcą akcji była burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska, a partnerem Samorząd Województwa Mazowieckiego. Liczne, realizowane podczas tegorocznych wakacji, wydarzenia stworzyły bogatą ofertę kulturalną dla mieszkańców, turystów i gości naszego miasta.
Częścią prowadzonej akcji był program „Historie Gostynina oczami małego mieszkańca", w ramach którego odbył się cykl historycznych spacerów po Gostyninie. Dzięki nim można było poznać bogate dziedzictwo kulturowe Gostynina, jego zabytki, nekropolie czy miejsca pamięci.
Ostatni spacer pokazał uczestnikom miasto z perspektywy rozwoju przestrzennego – od czasów lokacji miasta do jego współczesności. Dał możliwość poznania różnych stylów architektonicznych i przykładów zrealizowanych projektów budowlanych oraz kompozycji urbanistycznych zachowanych w Gostyninie.
Udział w spacerach był bezpłatny. Wspólne wędrówki dawały także możliwość aktywnego spędzenia słonecznego wakacyjnego popołudnia na świeżym powietrzu.
W dniu dzisiejszym (4 września 2024 r.) na terenie Klubu Seniora „Parostatek” odbyły się szkolenia realizowane w ramach zadania pn. Pierwsza Pomoc z Ambitnymi - edycja IV. Zadanie wykonane zostało przez Akademickie Stowarzyszenie "Ambitni w Działania", dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Jest to zadanie z zakresu zdrowia publicznego i edukacji zdrowotnej.
O pierwszej pomocy uczyli się seniorzy z Uniwersytetu III Wieku, Klubu „Parostatek” i Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Spotkania odbywały się w dwóch grupach.
Uczestnicy dowiedzieli się, jak rozpoznawać sytuacje wymagające interwencji, oraz jakie działania należy podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym. Ponadto szkolenie obejmowało praktyczne ćwiczenia, które pozwoliły seniorom nabyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO), układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, użycia urządzenia AED służącego do wykonywania defibrylacji podczas nagłego zatrzymania krążenia.
Bardzo istotne było też uzyskanie pewności siebie przez uczestników w podejmowaniu działań w kryzysowych sytuacjach, co może przyczynić się do szybszej pomocy osobom potrzebującym.
Szkolenie z pierwszej pomocy dla seniorów ma na celu wyposażenie uczestników w niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im skutecznie reagować w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. W kontekście osób starszych, które mogą być bardziej narażone na różne urazy oraz choroby, umiejętność udzielania pierwszej pomocy staje się szczególnie ważna.
Podsumowując należy położyć nacisk na to, że rolą szkolenia było udzielanie pierwszej pomocy co może znacząco wpłynąć na dalszy przebieg sytuacji, zwiększając szanse na przeżycie poszkodowanego oraz minimalizując skutki urazów. Osoby, które udzielają pierwszej pomocy, odgrywają kluczową rolę w stabilizacji stanu poszkodowanego do momentu przybycia profesjonalnej pomocy medycznej.
Szkolenia z pierwszej pomocy wpływają na ogólną kulturę bezpieczeństwa w społeczności, zachęcając do dbania o zdrowie i bezpieczeństwo innych.
Warto, aby seniorzy uczestniczyli w takich szkoleniach, ponieważ ich umiejętności mogą okazać się nieocenione w sytuacjach kryzysowych, zarówno dla nich samych, jak i dla osób znajdujących się w ich otoczeniu.
Po ponad dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej uczniowie wracają do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowych, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Dlatego od 2 do 30 września 2024 r. Policja będzie prowadziła działania informacyjno-edukacyjne pn. „Bezpieczna droga do szkoły”.
W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych.
Policjanci będą przypominać kierującym pojazdami o potrzebie zachowania szczególnej ostrożności oraz zmniejszania prędkości przed przejściem dla pieszych tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo znajdujących się w ich rejonie osób. Zwrócą również uwagę na sposób przewożenia dzieci.
Ważnym elementem bezpieczeństwa w pobliżu szkół jest prawidłowe oznakowanie dróg. Dlatego w wakacje policjanci przeprowadzili lustrację infrastruktury drogowej w rejonach przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.
W ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” policjanci będą organizować spotkania z uczniami i nauczycielami, podczas których omówią zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Przypomną również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
Drodzy rodzice, szanowni opiekunowie, dawajcie dobry przykład dzieciom oraz rozmawiajcie z nimi o zasadach zachowania na drodze. Jeśli to możliwe towarzyszcie swoim pociechom w drodze do szkoły, zwłaszcza w pierwszych dniach nauki.
Zachęcamy nauczycieli do podejmowania inicjatyw związanych z przekazywaniem wiedzy i kreowaniem właściwych postaw w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży.
Źródło: mł. asp. Paweł Klimek
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 12:30 dnia 05.09.2024 do godz. 19:00 dnia 09.09.2024 upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C, minimalna w nocy od 15°C do 17°C.
Zapraszamy do konsultacji społecznych dotyczących Muzeum Ziemi Gostynińskiej - Muzeum Mazowieckie w Płocku - link https://muzeumplock.eu/wydarzenie/konsultacje-spoleczne-dotyczace-muzeum-ziemi-gostyninskiej/
na FB
Miasto Gostynin jest uczestnikiem projektu realizowanego w ramach projektu pn. „Mazowsze bez smogu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej planowanego do realizacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021 – 2027, którego liderem jest Województwo Mazowieckie. Projekt ma na celu poprawę jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego.
Zatrudniony w mieście ekodoradca – Sebastian Gaza zajmuje się przede wszystkim:
- pomocą w zakresie szeroko pojętej termomodernizacji budynków tak aby spełniały one obecnie obowiązujące warunki techniczne (WT2021), a mieszkańcom żyło się lepiej i zdrowiej;
- udzielaniem informacji na temat możliwości pozyskania dotacji na wymianę nieefektywnych i zagrażających zdrowiu źródeł ciepła,
- informacji o możliwości instalacji odnawialnych źródeł energii,
- monitorowaniem stanu źródeł ciepła;
- braniem udziału w kontrolach palenisk realizowanych na terenie miasta;
- koordynacją działań informacyjno-edukacyjnych realizowanych w ramach projektu oraz diagnozowaniem ubóstwa energetycznego.
W ramach tego projektu został zakupiony samochód niskoemisyjny, który będzie służył Ekodoradcy do pracy w terenie.
Ekodoradca wyposażony będzie także między innymi w kamerę termowizyjną za pomocą, której mieszkańcy miasta za darmo będą mogli sprawdzić ubytki ciepła w swoich domach.
Łączny koszt projektu wynosi 1 467 474,05 zł. Kosz zakupu samochodu wyniósł – 146 700,00 zł brutto z czego 124 695 zł pochodzi ze środków unii europejskiej, a 22 005 zł zostało sfinansowane z budżetu miasta.
Liderem projektu jest Województwo Mazowieckie
Dziękujemy za realizację tego projektu Samorządowi Województwa Mazowieckiego na czele z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem.
W sobotę, 7 września 2024 roku, mury gostynińskiego zamku wypełniły się słowami Juliusza Słowackiego. W Sali Kolumnowej tej historycznej budowli odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Wydarzenie, zainicjowane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, zgromadziło mieszkańców Gostynina wokół arcydzieła polskiego romantyzmu - "Kordiana".
Uroczystość otworzyła Marzena Ligocka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina, ciepło witając zgromadzonych gości. Szczególnym momentem było wystąpienie Burmistrz Miasta Gostynina, Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej, która odczytała list od Prezydenta RP, oficjalnie rozpoczynając tegoroczną edycję Narodowego Czytania.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oświatowych i kulturalnych. Wśród czytających znaleźli się m.in. Zastępca Burmistrza Miasta Gostynina Anna Wilińska, Krzysztof Klejna Przewodniczący Rady Miejskiej, radna Katarzyna Bryłka oraz Grzegorz Raciborski reprezentujący Starostwo Powiatowe w Gostyninie. Nie zabrakło również dyrektorów i nauczycieli gostynińskich szkół, a także utalentowanej młodzieży.
Szczególnego kolorytu wydarzeniu nadała obecność lokalnych artystów. Zenona Radzka z Gostynińskiego Klubu Poetyckiego, Anna Bronikowska, Urszula Pieniążek., Zespół Shalom wraz z przyjaciółmi oraz chór Miejski Arce Cantores uświetnili uroczystość, łącząc czytanie fragmentów "Kordiana" ze śpiewem.
Organizatorzy zadbali o pamiątki dla uczestników. Każdy z czytających otrzymał specjalną torbę zawierającą egzemplarz "Kordiana" oraz symboliczną zakładkę. Publiczność miała natomiast szansę zdobyć własny egzemplarz dzieła Słowackiego, opatrzony pamiątkową pieczęcią.
Źródło: gostynin.info
Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1496) utworzono 10 następujących funduszy:
- Fundusz Promocji Mleka,
- Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego,
- Fundusz Promocji Mięsa Wołowego,
- Fundusz Promocji Mięsa Końskiego,
- Fundusz Promocji Mięsa Owczego,
- Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych,
- Fundusz Promocji Owoców i Warzyw,
- Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego,
- Fundusz Promocji Ryb,
- Fundusz Promocji Roślin Oleistych (utworzony z dniem 1 sierpnia 2019 r.).
Podmioty, o których mowa w art. 3 powyższej ustawy, są zobowiązane do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na ww. fundusze. Podmioty te składają Dyrektorowi Generalnemu KOWR deklaracje, w których wykazują wysokość zobowiązania na rzecz danego funduszu promocji, z wyszczególnieniem odrębnie kwoty naliczonej i kwoty pobranej, za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale oraz bez wezwania Dyrektora Generalnego KOWR obliczają kwotę należną z tytułu naliczenia wpłaty na rzecz danego funduszu promocji za okresy
00-095 Warszawa, pl. Bankowy 2, tel. 22 531 16 62, 22 531 16 66, www.gov.pl/web/kowr_ kwartalne i przekazują tę kwotę w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po danym kwartale. Deklaracje wpłaty na fundusze promocji produktów-rolno spożywczych są składane na formularzu opracowanym i udostępnionym przez KOWR (FPZ_fl). Można je złożyć:
- bezpośrednio lub listownie w OT KOWR właściwym ze względu na adres siedziby podmiotu zobligowanego do wpłat,
- za pośrednictwem aplikacji ePUAP,
- za pośrednictwem portalu eRolnik (https://erolnik.gov.pI/#/).
Warunkiem złożenia deklaracji za pośrednictwem platformy ePUAP lub wypełnienia deklaracji przy wykorzystaniu platformy eRolnik jest posiadanie aktywnego profilu zaufanego.
Wpłaty są naliczane przez zobowiązane podmioty w wysokości 0,1% wartości netto, od rzeczy ruchomych, tj. od świń żywych, bydła i cieląt żywych, koni żywych, owiec żywych, zbóż, owoców i warzyw, drobiu żywego oraz ryb, będących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (tzw. VAT) Na Fundusz Promocji Roślin Oleistych naliczenie wynosi 0,2% wartości netto od roślin oleistych.
Lista towarów, od których są naliczane wpłaty na fundusze promocji, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2ó lipca 2019 r. w sprawie szczegółowego wykazu towarów, od których są naliczane, pobie¬rane, przekazywane i wpłacane wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych.
Terminy. W ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury VAT za towary powinno nastąpić naliczenie i pobranie na fundusze promocji. Przedsiębiorcy, którzy naliczają i pobierają wpłaty od podmiotów, które zbywają na ich rzecz towary, zobowiąza¬ni są potwierdzić w formie pisemnego oświadczenia o naliczeniu i pobraniu na fundusze promocji.
Do 25. dnia miesiąca następującego po danym kwartale należy:
złożyć deklarację wpłaty (formularz Fpz.fl) ■ wpłacić kwotę naliczoną na odpowiedni rachunek funduszu promocji wskazany w formularzu deklaracji (formularz Fpz.fl).
Kto jest obowiązany do wpłat - Promocji Mięsa Drobiowego są to przedsiębiorcy:
prowadzący działalność gospodarczą w zakresie uboju zwierząt, a także pod-mioty, które są podatnikami podatku VAT i prowadzą działalność gospo-darczą w zakresie wywozu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej żywych zwierząt;
przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie uboju: świń, bydła i cieląt, owiec lub jagniąt, drobiu, niebędących przed¬miotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT, tj. od zwierząt pochodzących z własnych ferm oraz od zwierząt ubitych w tzw. uboju usługowym.
W przypadku:
Funduszu Promocji Owoców i Warzyw,
Funduszu Promocji Ryb
do wpłat są zobowiązane dwie grupy podmiotów:
1) podmioty będące podatnikami podatku VAT, które skupują odpowiednio owoce lub warzywa albo ryby od rolników ry¬czałtowych, oraz
2) przedsiębiorcy będący podatnikami podatku VAT, którzy: wytwarzają owoce i warzywa lub
prowadzą działalność w zakresie połowu ryb w wodach śródlądo¬wych lub morskich, lub
prowadzą działalność w zakresie chowu lub hodowli ryb.
W przypadku:
Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych,
Funduszu Promocji Roślin Oleistych
podmiotami zobowiązanymi do wpłat są przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa odpowiednio zbóż lub roślin oleistych.
W przypadku Funduszu Promocji Mleka Dyrektor Generalny KOWR ustala w dro-dze decyzji za okresy kwartalne wysokość wpłat na Fundusz Promocji Mleka.
Pierwsze podmioty skupujące dokonują wpłaty w terminie 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji.
KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O ŚRODKI Z FUNDUSZY PROMOCJI?
O wsparcie finansowe ze środków funduszy promocji mogą się ubiegać:
1) ogólnokrajowe organizacje zrzeszające producentów rolnych lub przetwórców produktów rolno-spożywczych mające miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy produkują lub dokonują obrotu towarami, od których naliczane są wpłaty na poszczególne fundusze,
2) ogólnokrajowe organizacje branżowe i międzybranżowe zrzeszające producentów lub przetwórców produktów rolno-spożywczych inne niż określone w pkt 1, jeżeli ich cele statutowe są zgodne z celami funduszy promocji, o których mowa w art. 2 ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych
Do zadań realizowanych w ramach funduszy należą m.in.: finansowanie i/lub współfinansowanie kampanii informacyjnych i promocyjnych, wspieranie udziału w wystawach i targach, prowadzenie badań naukowych, badań rynkowych i prac rozwojowych w zakresie poprawy jakości produktów spożywczych oraz szkoleń dla producentów i przetwórców, a także wspieranie krajowych organizacji branżowych, w tym ich przedstawicieli biorących udział w pracach specjalistycznych stałych i roboczych komitetów organizacji międzynarodowych lub będących członkami statutowych organów tych organizacji, zajmujących się problemami danego rynku.
Środki finansowe funduszy promocji mogą być przeznaczane również na sfinansowanie tzw. wkładu własnego organizacji branżowych, wymaganego przy wdrażaniu działań lub programów promocyjnych lub informacyjnych z udziałem środków unijnych, realizowanych w ramach mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej.
Akty prawne:
> Ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U.
z 202Ir. poz. 1496)
• Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie szczegółowego wykazu towarów od których są naliczane, pobierane, przekazywane i wpłacane wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych (Dz U. z 2019 r. poz. 1411) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia26 czerwca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia finansowego z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2244, z późn. zm.).
Oddziały terenowe KOWR
OT Białystok ul. Kombatantów 4 15-102 Białystok
OT Bydgoszcz ul. Hetmańska 38 85-039 Bydgoszcz
OT Pruszcz Gdański ul. Powstańców Warszawy 28 83-000 Pruszcz Gdański
OT Gorzów Wlkp. ul. Myśliborska 32 66-400 Gorzów Wlkp.
OT Częstochowa ul. Jana III Sobieskiego 7 42-200 Częstochowa
OT Kielce ul. Piaskowa 18 25-323 Kielce
OT Kraków ul. Zbożowa 4 30-002 Kraków
OT Lublin ul. Chodźki 10 A 20-093 Lublin
OT Łódź ul. Północna 27/29 91-420 Łódź
OT Olsztyn ul. Głowackiego 6 10-448 Olsztyn
OT Opole ul. 1 Maja 6 45-068 Opole
OT Poznań ul. Fredry 12 61-701 Poznań
OT Rzeszów ul. Asnyka 7 35-001 Rzeszów
OT Szczecin ul. Bronowicka 41 71-012 Szczecin
OT Koszalin ul. Partyzantów 15a 75-411 Koszalin
OT Warszawa pl. Bankowy 2 00-095 Warszawa
OT Wrocław ul. Mińska 60 54-610 Wrocław
Fundusze promocji zostały utworzone w celu wspierania marketingu rolnego, wzrostu spożycia I promocji produktów rolno-spożywczych.
• Fundusz Promocji Mleka Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego
• Fundusz Promocji Mięsa Wołowego
B Fundusz Promocji Mięsa Końskiego B Fundusz Promocji Mięsa Owczego
• Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
• Fundusz Promocji Owoców i Warzyw i Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego
B Fundusz Promocji Ryb
B Fundusz Promocji Roślin Oleistaych.
Źródło: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Katowice "XII Puchar Śląska" Długodystansowy Puchar Polski we wrotkarstwie szybkim dla zawodników UKS Zwoleń-Team
W dniu 31 sierpnia 2024 r. w Katowickim Parku Leśnym (Dolina 3 Stawów) odbyły się zawody rolkowe „XII Puchar Śląska” na dystansie 42 km i 21 km.
Wyścig na rolkach na dystansie maratonu był klasyfikowany w "Pucharze Polski (13 etap)" Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich oraz Pucharze Śląska.
Dla dzieci i młodzieży, jak i dla wszystkich, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z rolkami organizatorzy zaoferowali starty z cyklu „Bieg po zdrowie”, na dystansie 1 i 2 km /do 16 roku życia/ oraz 10 km dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych.
Nie zabrakło zawodników wrotkarstwa szybkiego z UKS "ZWOLEŃ-TEAM", którzy wystartowali na dystansie 21 i 42km rywalizując z czołowymi klubami naszego kraju.
Wyniki zawodników UKS „Zwoleń-Team":
1 miejsce w open kobiet – Agata Rękawiecka /na dystansie 2km/
2 miejsce w open mężczyźni - Łukasz Flejszer /1 miejsce w kat. wiekowej M40/ na dystansie 21km
3 miejsce w open mężczyźni – Mateusz Solga /1 miejsce w kat. wiekowej M30/ na dystansie 42km
5 miejsce w open mężczyźni – Kacper Niedźwiedzki /2 miejsce w kat. wiekowej M20/ na dystansie 42km Serdecznie gratulujemy !
Źródło: UKS Z-T
Zdjęcia: Piotr Feliks
Międzynarodowe „święto rolkarskie w Gdańsku” z udziałem zawodników UKS Zwoleń-Team
24 sierpnia 2024 r. odbył się w Gdańsku 12 etap Długodystansowego Pucharu Polski w jeździe na łyżworolkach szybkich, na którą przyjechali również zawodnicy z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Czech, Łotwy.
Na starcie w upalną sobotę zameldowało się ok. 200 osób, które miały doskonałą okazję zarówno do rywalizacji i sprawdzenia swojej formy jak i do zabawy - rekreacji.
Zamknięta na parę godzin ul. Marynarki Polskiej i ul. Żaglowa koło Amber Expo oraz tłum zawodników na rolkach o tej porze roku w Gdańsku oznaczało tylko jedno - XII Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy.
W sportowej rywalizacji mógł wziąć udział każdy, kto jeździ na rolkach, bez względu na wiek. W zależności od poziomu umiejętności, wytrenowania organizatorzy przygotowali wyścigi na kilku dystansach: dla dzieci sprinterskie 125m-750m, fitness – 10,730 km, zwiększony półmaraton, maraton - 42 km.
Nie zabrakło również z miasta Gostynina oraz gminy Gostynin rolkarzy szybkich z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zwoleń-Team”, którzy wyjeździli następujące miejsca:
Wyniki na dystansie 25km:
1 miejsce open w kategorii Kobiet: Kaja Sobiecka (1 miejsce w kat. K13-14)
1 miejsce open w kategorii Mężczyzn: Kacper Niedźwiedzki (1 miejsce w kat. M19-29)
4 miejsce open w kategorii Mężczyzn: Łukasz Flejszer (2 miejsce w kat. M40)
5 miejsce open w kategorii Mężczyzn: Mateusz Chojnacki (2 miejsce w kat. M19-29)
7 miejsce open w kategorii Kobiet: Magdalena Suska (2 miejsce w kat. K19-29)
Wyniki na dystansie 42km:
6 miejsce open w kategorii Mężczyzn: Mateusz Solga (2 miejsce w kat. M30-39)
24 miejsce open w kategorii Mężczyzn: Mariusz Michalski (9 miejsce w kat. M40-49)
Źródło i zdjęcia: UKS Z-T
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność
Gminy Miasta Gostynina, położonej w Gostyninie przy ul. Kowalskiej
Działka: 21/6 o powierzchni: 1717 m. kw. przy ul. Kowalskiej, PL1G/00006462/4
Przeznaczenie w mpzp: Teren działki nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Dla działki została wydana decyzja Nr 80/2011 o warunkach zabudowy dla budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Opis nieruchomości: Nieruchomość zlokalizowana w zachodniej części miasta około 100 m od drogi wojewódzkiej – ulica
Kowalska, poza obszarem zabudowanym przy ulicy, w sąsiedztwie gruntów o potencjalnych możliwościach inwestycyjnych – do wykorzystania pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i usługowe. Istniejące uzbrojenie terenu w rejonie ul. Kowalskiej jest wystarczające dla zamierzeń budowlanych na terenie działki.
Cena wywoławcza: 120.000,00 zł + obowiązujący podatek VAT.
Przetarg odbędzie się w dniu 10.10.2024 roku (czwartek), o godz. 10:00 – tej w sali nr 213 Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26.
Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej niezabudowanej nieruchomości należy wpłacać w terminie do dnia 07.10.2024 r. (włącznie) na konto nr 89 1020 3974 0000 5302 0006 6258 w Banku PKO BP SA w Warszawie.
Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta Gostynina.
Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy uczestnika, który wygra przetarg.
Oględziny nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży będą możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47.
Szczegółowe zasady przetargu określa regulamin przetargu wywieszony wraz z niniejszym ogłoszeniem na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta, przy ul. Rynek 26 oraz zamieszczony na stronie internetowej Urzędu - gostynin.pl i umgostynin.bip.org.pl.
Bliższych informacji dotyczących przedmiotu przetargu udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina, ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47.
Gostynin, dnia 10.09.2024 r.
Burmistrz Miasta Gostynina
Agnieszka Korajczyk – Szyperska
Wywieszono na tablicy ogłoszeń
102. urodziny obchodziła dziś (11.09.2024) Pani Leokadia Jasińska, najstarsza mieszkanka Gostynina.
Ten wyjątkowy dzień zgromadził bliskich oraz przedstawicieli władz lokalnych, którzy przyszli złożyć jubilatce serdeczne życzenia.
Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska wraz z kierownikiem Urzędy Stanu Cywilnego Marcinem Gawinowskim złożyli na ręce dostojnej jubilatki kwiaty oraz list gratulacyjny.
Urodzinową atmosferę dopełniły życzenia, tort i wiele innych słodkości.
Spotkanie w gronie najbliższych córki Krystyny i wnuczki Moniki były wspaniałą okazją do wspomnień.
Pani Leokadia, pomimo tak szlachetnego wieku, cieszy się bardzo dobrą pamięcią i nie opuszcza jej duże poczucie humoru. Chętnie wspomina minione czasy, ale również zainteresowana jest bieżącymi sprawami.
Jej długie życie, pełne miłości, troski i radości, stanowi inspirację dla wielu osób. Dla mieszkańców Gostynina jest ona nie tylko świadkiem historii, ale także symbolem siły i determinacji.
Urodziny Pani Leokadii to nie tylko święto rodzinne, ale także okazja do refleksji nad wartością życia i bliskości z najbliższymi.
Jubilatka jest mamą trójki dzieci, babcią dziewięciorga wnucząt i prababcią czternaściorga prawnucząt.
Życzymy Pani Leokadii samych pogodnych dni w zdrowiu i radości.
Samorząd Województwa Mazowieckiego przypomina o organizowaniu III edycji konkursu wiedzy o gospodarce o obiegu zamkniętym Ekocyrkularni. Konkurs kierowany jest do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego oraz szkół specjalnych, z wyłączeniem szkół dla dorosłych. Zgłoszenia należy składać do 15 października 2024 r.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.mazovia.pl w zakładce
Konkursy - https://mazovia.pl/pl/konkursy/konkurs-o-gospodarce-o-obiegu-zamknietym-ekocyrkularni-1.html
W razie pytań osobą do kontaktu jest:
Wiktoria Mech-Nowak
tel. 22-356-38-69
Burmistrz pani Agnieszka-Korajczyk-Szyperska oraz Miejskie Centrum Kultury zapraszają w dniach 20-21 września br. na Sprzątanie świata Gostynin 2024.
Program tego wydarzenia przedstawia się następująco:
20-21.9.2024 r. akcja Sprzątanie Świata Gostynin 2024🌍🌲🌲🌲🌲
20.9.2024 (piątek) wyruszamy sprzątać Gostynin, a 21.9.2024 (sobota) spotykamy się w Rynku miasta.
Godz.12.00 - 15.00 wyprzedaż garażowa - stoiska w parku - MCH Stara Betoniarnia👖🛋️🎎
Godz.12.00 -15.00 zabawy, animacje, dmuchańce, prezentacja śmieciarki 🎡
Godz. 15.00 eko teatrzyk dla dzieci
Godz. 19.00 koncert Dawid Tyszkiewicz
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Ogłoszenie
Burmistrz Miasta Gostynina
ogłasza
pierwszy przetarg nieograniczony na najem lokalu użytkowego położonego w budynku przy ul. Rynek nr 24 w Gostyninie
1. Przetarg ma charakter otwarty i może w nim brać udział każdy podmiot spełniający wymogi formalno-prawne określone w Regulaminie przetargu.
2. Przetarg odbędzie się w dniu 16 października 2024 r. o godz. 11.oo w siedzibie Urzędu Miasta Gostynina, ul. Rynek 26, pokój nr 213.
3. Przetarg obejmuje lokal użytkowy położony w budynku przy ul. Rynek 24 w Gostyninie, składający się z dwóch izb o powierzchni użytkowej 40,00 m2. Lokal wyposażony w instalację elektryczną, centralne ogrzewanie, wod-kan, w.c., ciepłą wodę.
W lokalu może być prowadzona działalność gospodarcza nieuciążliwa dla użytkowników budynków.
4. Przedmiotem przetargu jest czynsz najmu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu.
5. Cena wywoławcza czynszu za 1 m2 lokalu wynosi 50,00 zł + podatek VAT.
6. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłata wadium w wysokości 200,00 zł, które upoważnia do brania udziału w przetargu.
7. Wadium należy wpłacić w terminie do dnia 10 października 2024 r. na konto 89 1020 3974 0000 5302 0006 6258 w Banku PKO BP SA w Warszawie lub w kasie Urzędu Miasta Gostynina do godz. 1300. Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta Gostynina lub do kasy Urzędu Miasta Gostynina.
W przypadku gdy osoba, która wygrała przetarg uchyli się od zawarcia umowy najmu – wadium nie podlega zwrotowi.
8. Szczegółowe zasady przetargu określa Regulamin przetargu wywieszony na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina i podany na stronie internetowej Urzędu Miasta Gostynina – gostynin.pl i umgostynin.bip.org.pl.
9. Bliższe dane dotyczące przetargu i lokalu można uzyskać w Urzędzie Miasta Gostynina, Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Parkowa nr 22, pokój nr 4, tel. 24 236-07-43, gdzie można również zapoznać się z treścią umowy najmu lokalu użytkowego i pobrać wymagane wzory oświadczeń.
Oględziny lokalu przeznaczonego do wynajęcia nastąpią po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa , ul. Parkowa 22, pokój nr 4, tel. 24 236 07 43.
Gostynin, 9 września 2024 r.
Burmistrz Miasta Gostynina
Agnieszka Korajczyk-Szyperska
Siatkówkę dla każdego oferuje Mazovia Gostynin. Zajęcia są prowadzone w trzech kategoriach. Pan Robert Czerwiński uczy minisiatkówki dzieci w wieku 8-12 lat, pan Kamil Jaworski prowadzi zajęcia z dziewczętami w wieku 13-16 lat, a chłopcami w tej samej kategorii wiekowej (13-16 lat) zajmuje się pan Jacek Dutkiewicz.
Zajęcia odbywają we wtorki i czwartki w godz. od 16.00 do 17.30, w hali sportowej MOSiR przy ul. Kutnowskiej 7.
Telefon kontaktowy: 515 719 309.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Gostynina.
Zapraszamy!
W sobotę i niedzielę 7-8 września 2024 roku na 200 m torze wrotkarskim RSS Arena Roztocze Tomaszów Lubelski odbył się Finał Tauron Torowego Pucharu Polski w jeździe szybkiej na wrotkach pn. „Dzieciaki na medal” jako trzecia podsumowująca impreza cyklu.
Podczas dwudniowych zawodów zawodnicy z całej Polski zmierzyli się w konkurencjach: jeździe na czas 100-200 m, sprincie na 200-500 m i w biegach na eliminacje (od 400 m). Organizatorem zawodów na zlecenie Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich był Tomaszowski Uczniowski Klub Sportowy RST Roztocze.
W zawodach tych niezwykle utalentowane siostry Deroń z Gostynina (na co dzień trenujące wrotkarstwo szybkie w UKS Zwoleń-Team) zajęły najwyższe miejsca:
Hanna 1 miejsce (100 metrów)
Zofia 2 miejsce
Hanna 1 miejsce (200 metrów)
Zofia 2 miejsce
Hanna 1 miejsce (400 metrów)
Zofia 2 miejsce
Serdecznie gratulujemy
Źródło/zdjęcie: UKS Z-T
W dniu 13 września br. (piątek) odbyła się w miejscowości Gorzewo wyjątkowa uroczystość obchodów 35-lecia Związku Polskich Spadochroniarzy.
Burmistrz panią Agnieszkę Korajczyk-Szyperską reprezentowała Naczelnik Wydziału Promocji Miasta i Ochrony Zdrowia pani Magdalena Świderska.
W czasie uroczystości zostały uroczyście wręczone Sztandary dla XV Oddziału ZPS w Szczecinie oraz XVI Oddziału ZPS w Rzeszowie, a także dla liceów mundurowych Feniks z Kielc i z Piotrkowa Trybunalskiego.
Podczas spotkania swoje stanowiska wystawili spadochroniarze z Sekcji Skoków Spadochronowych Wojskowej Akademii Technicznej, a także żołnierze ze Stowarzyszenia Żołnierzy WPD i WS "Czerwone Berety". Nie zabrakło także wielu innych atrakcji jak np.: pokazy wyszkolenia taktycznego czy walki w bliskim kontakcie.
Do Związku Polskich Spadochroniarzy należą żołnierze zawodowi i rezerwiści, a także miłośnicy spadochroniarstwa.
Związek w swych szeregach skupia pokolenia spadochroniarzy, weteranów, młodzież szkół średnich oraz studentów.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego, a Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Mazowieckiego pan Adam Struzik.
Konkurs pn. "Dbam o powietrze w moim mieście" powstał w ramach projektu "Gostynin promotorem zdrowego powietrza - edycja IV".
Przedmiotem konkursu jest wykonanie plakatu w formacie A3,zawierającego akcent lokalny.
Prace należy dostarczyć w formie papierowej wraz z kartami zgłoszeniowymi do 30 września br. Do sekretariatu Urzędu Miasta Gostynina, ul. Rynek 26, 09-500 Gostynin. Prace można składać osobiście lub listownie.
Dla zwycięzców przewidziane są nagrody rzeczowe.
Zapoznać się z regulaminem można na stronie gostynin.pl.
Zadanie pn. „Gostynin promotorem zdrowego powietrza – edycja IV” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Burmistrz Miasta Gostynina przypomina o zbliżającym się terminie płatności drugiej raty opłaty od posiadania psów. Wysokość stawki opłaty od posiadania każdego psa na 2024 rok wynosi 56 zł rocznie (I termin do 30 kwietnia - 28,00 zł oraz II termin do 30 września - 28,00 zł) i pobiera się ją od osób fizycznych posiadających psy.
Jednocześnie informuje się, że zgłoszenia faktu posiadania psa można dokonać osobiście w Urzędzie Miasta Gostynina lub listownie na adres Urzędu/elektronicznie profilem zaufanym na przygotowanych drukach dostępnych w pokoju nr 203 oraz na stronie internetowej www.gostynin.pl pod linkiem - https://www.gostynin.pl/678,wydzial-finansowy-ksiegowosc-podatkowa - opłata od posiadania psów
W dn. 7 września 2024 r. Gmina Białe Błota zorganizowała II Festiwal Biegowo-Rolkarski (okolice Bydgoszczy) pod patronatem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich.
UKS „Czapla” Białe Błota podołał zadaniu przeprowadzając w zaledwie 5 godzin:
- starty dla dzieci na łyżworolkach
- 2km NW
- 5km NW
- 5km bieg
- 10km bieg
- Białe Błota SWAMP RUN 5km
- 7km łyżworolki (dystans fitness)
- 21 km łyżworolki
- 42km łyżworolki – dystans zaliczany do 15 etapu Długodystansowego Pucharu Polski 2024.
Na starcie nie zabrakło reprezentantów UKS „Zwoleń-Team”, którzy w słonecznej aurze rywalizowali na dystansie półmaratonu i maratonu o miejsca i tym samym punkty rankingu Pucharu Polski w jeździe szybkiej na łyżworolkach:
Mateusz Solga – 4 miejsce (open MARATON) / 2 miejsce w kat. wiekowej M30
Kacper Niedźwiedzki – 5 miejsce (open MARATON) / 2 miejsce w kat. wiekowej M20
Łukasz Flejszer – 1 miejsce (open PÓŁMARATON) / 1 miejsce w kat. wiekowej M40
Kacper Niedźwiedzki – 2 miejsce (open PÓŁMARATON) / 1 miejsce w kat. wiekowej M20
_______________
Źródło: UKS Z-T
Zdjęcia: P.Feliks / M.Zgrzywa
W dniu 25 września 2024 roku o godz. 10.00 w sali posiedzeń Urzędu Miasta Gostynina odbędą się obrady V Sesji Rady Miejskiej - IX kadencji w Gostyninie
Porządek sesji przedstawia się następująco:
1. Otwarcie obrad.
2. Uchwalenie zmian w porządku obrad.
3. Sprawozdanie międzysesyjne Burmistrza Miasta.
4. Informacja dyrektorów szkół o realizacji zadań statutowych w roku szkolnym 2023/24:
1) Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie;
2) Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie;
3) Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie;
4) Miejska Szkoła Muzyczna I stopnia im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy.
6. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały nr 446/LXXXVII/2018 Rady Miejskiej w Gostyninie w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów i urządzeń oświatowych oraz sposobu ustalania opłat za korzystanie z nich.
8. Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę Budżetową Miasta Gostynina na rok 2024.
9. Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę nr 478/LXIX/2023 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 28 grudnia 2023 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2040.
10. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi z dnia 30 sierpnia 2024 r., na działalność kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyninie.
11. Przyjęcie protokołu z II, III, IV sesji Rady Miejskiej w Gostyninie.
12. Sprawy różne.
13. Zamknięcie obrad.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w ramach "XI Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej" PTTK o/Gostynin zaprasza na: Rajd Rowerowy "Wędruj z nami"
Rajd rozpocznie się 21 września 2024 r.
Zbiórka: godz. 10.00, przed siedzibą PTTK o/Gostynin ul. Wojska Polskiego 17a.
Trasa rajdu: Gostynin - Kruk - Gorzewo - Lucień - Choinek (ognisko w szkółce leśnej) – Gostynin.
Długość trasy: około 30 km
Zgłoszenie udziału w rajdzie do 20 września w siedzibie biura lub pod nr tel. 505 536 871.
Uczestnictwo w rajdzie jest bezpłatne.
Uczestnik rajdu zobowiązany jest zapoznać się z regulaminem rajdu dostępnym w biurze PTTK o/Gostynin
Na trasie rajdu będzie zorganizowane ognisko (prowiant we własnym zakresie).
Do zobaczenia na rajdzie. 😊
Miejski Klub Sportowy Mazur Gostynin zaprasza na mecz 7 kolejki piłkarskiej V Ligi: Mazur Gostynin - Żbik Nasielsk, który odbędzie się 21 września br. o godz. 15.00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią- MOSiR Gostynin.
Wstęp wolny.
Do zobaczenia na meczu.
Pomimo tego, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest świętem obchodzonym corocznie 20 września, gostynińskie dzieci świętowały go już dzisiaj (19.09.2024 r.) na Rynku Miejskim.
Wszystkie oddziały przedszkolne z terenu miasta przybyły z kolorowymi balonami i tablicami z nazwą danej placówki.
Dyrektorki przedszkoli, panie wychowawczynie oraz dzieci stawiły się na obchodach tego święta w doskonałych humorach.
Przedszkolaki powitała pani Burmistrz Agnieszka-Korajczyk-Szyperska, która przybyła na Rynek ze swoim zastępcą panią Anną Wilińską. Nie zabrakło także bajkowych postaci: Myszki Mini, Pszczółki Mai i Sonica, które zabawiały dzieci. Na początku każde przedszkole prezentowało piosenkę, potem delegacje sadziły wrzosy przy Urzędzie Miasta, a kolorowe balony zostały wypuszczone przez dzieci. Następnie wszyscy spacerowali wokół Rynku i tańczyli w rytm muzyki.
Pani Burmistrz na zakończenie tego wyjątkowego spotkania złożyła dzieciom życzenia wielu radości z okazji ich święta. Obiecała też przedszkolakom, że spotkają się za rok na kolejnych obchodach Dnia Przedszkolaka.
Na podstawie art. 49a w związku z art. 49 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zawiadamia się strony postępowania o wydaniu decyzji Nr 50/2024 o warunkach zabudowy z dnia 18.09.2024 r. dla inwestycji pn. rozbudowa i przebudowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku na poddasze techniczne, na działce nr ew. 3108/9 i części działki nr ew. 3138 położonych przy ul. 3 Maja 12 w Gostyninie.
Pokazy motocyklowe, występy Mażoretek Libra Gostynin, koncert zespołu Omen-Band, kurczak z grilla dla mieszkańców (bezpłatnie), animacje dla dzieci - to wszystko i jeszcze więcej w najbliższą sobotę (28.09.2024 r.) na placu przed MCH Stara Betoniarnia.
Organizatorem wydarzenia jest Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Fundacja Dobrych Serc TAK oraz Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W czasie wydarzenia odbędą się:
Na podstawie art. 49a w związku z art. 49 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zawiadamia się strony postępowania o wydaniu decyzji Nr 51/2024 o warunkach zabudowy z dnia 18.09.2024 r. dla inwestycji pn. budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie działek nr ew. 2918, 2919 położonych przy ul. Kilińskiego w Gostyninie.
Szczegóły poniżej w załączniku
W dniach 20 – 22 września 2024 r. przypada 31. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku.
Przypomnijmy, że „Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja, która ma na celu poszanowanie środowiska. Promowane jest „nieśmiecenie”, edukacja na temat odpadów oraz działania, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku w tej akcji w naszym kraju wzięło udział łącznie ponad 20 milionów osób.
Jak co roku Gostynin angażuje się w organizację akcji „Sprzątanie Świata”, poprzez koordynację i zachęcanie uczniów szkół i placówek oświatowych do przyłączenia się do niej. Dla uczestników przygotowano worki i rękawiczki.
Akcja Sprzątanie Świata, to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września.
W tym roku włączyły się do działań gostynińskie przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, które porządkowały wyznaczone wcześniej rejony naszego miasta. W ten sposób oprócz oczyszczania środowiska uczy się już dzieci i młodzież świadomości ekologicznej.
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy: Zastepca Skarbnika Miasta. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać osobiście w sekretariacie Urzędu Miasta Gostynina, ul. Rynek 26, 09-500 Gostynin lub pocztą na adres: Urząd Miasta Gostynina, Biuro Organizacyjne Burmistrza, ul. Rynek 26, 09-500 Gostynin, z dopiskiem: Dotyczy naboru na stanowisko Zastępca Skarbnika Miasta, w terminie do dnia 30 września 2024 r.
Wymagania niezbędne:
Szczegóły znajdują się na stronie BIP Urzędu Miasta.
GRYPA PTAKÓW jest chorobą wirusową, wywołaną przez wirusy grypy typu A, która dotyka w głównie ptaki (zarówno drób jak i ptaki dzikie).
Zakażenia ptaków mogą być wywoływane przez wirusy grypy wysoce zjadliwej (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza – HPAI) np. A(H5N1)) oraz wirusy o niskiej zjadliwości (ang. Low Pathogenic Avian Influenza – LPAI).
Wirusy HPAI, szczególnie podtyp H5, są szeroko rozpowszechnione wśród ptactwa dzikiego w Europie. W ostatnich latach identyfikuje się także zakażenia A(H5N1) m.in. u ssaków dzikich np. fok, niedźwiedzi, lisów, wydr oraz ssaków futerkowych na fermach hodowlanych np. lisów i norek, czy u kotów domowych.
Występowanie
Niektóre wirusy HPAI mogą powodować ciężką chorobę u ludzi, np: A(H5N1), A(H5N6) i A(H7N9) ze śmiertelnością do 50%.
Jak dotąd zakażenia ludzi wirusami HPAI są rzadkie (w praktyce ograniczone do Azji i Afryki, od 2023 r. także Ameryki). Od 2003 r. na świecie stwierdzono mniej niż 1000 przypadków zakażeń człowieka wirusami podtypu H5N1. Przypadki dotyczyły osób narażonych bezpośrednio na kontakt z zakażonym ptactwem, chorym lub martwym, albo ze skażonym wirusami środowiskiem.
Pomimo dużej liczby przypadków grypy ptaków wśród drobiu hodowlanego i dzikiego ptactwa w UE (w tym w Polsce) jak dotąd nie zidentyfikowano w regionie UE infekcji objawowej u ludzi.
Wirusy grypy ptaków krążące wśród ptactwa w Europie są dobrze zaadaptowane do ptasich gospodarzy, ale od kilku lat w materiale genetycznym tych wirusów odnotowywane są mutacje, które mogą zwiększać ich potencjał zoonotyczny (tzn. ryzyko zagrożenia dla zdrowia człowieka).
W ostatnich latach identyfikuje się zakażenia A(H5N1) m.in. u ssaków. W 2024 r. zidentyfikowano kilka łagodnie przebiegających zakażeń u ludzi na farmach bydła mlecznego w kilkunastu stanach USA. W gospodarstwach tych zidentyfikowano zakażenie u bydła.
Zakażenie
Możesz zakazić się wirusem grypy ptaków, jeśli:
▪ masz bliski, bezpośredni kontakt z zakażonymi żywymi/padłymi ptakami, ew. zakażonymi ssakami,
▪ masz kontakt z wydalinami i wydzielinami zakażonego drobiu/dzikich ptaków oraz zanieczyszczonymi powierzchniami np.:
o dotykasz chorych/martwych ptaków, podczas uboju/utylizacji tusz ptaków,
o dotykasz powierzchni skażonych wirusem w gospodarstwie,
o masz kontakt z aerozolem powstającym podczas oczyszczania pomieszczeń gospodarstwa itp.
▪ masz kontakt z surowym mięsem ptaków zakażonych pozyskanym poza nadzorem weterynaryjnym (ubój, patroszenie i porcjowanie mięsa w domowych warunkach, „mokre targi w Azji”).
➢ Nie odnotowano zakażenia ludzi wirusem grypy ptaków drogą pokarmową.
➢ Nie odnotowano transmisji zakażenia z chorego człowieka na inne osoby.
Wirusy grypy ptaków giną w temperaturze 60-70°C (ulega on zniszczeniu w wyniku pasteryzacji). W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność nawet przez 4 dni w 22°C i ponad 30 dni w 0°C.
Zakażenie wirusami grypy ptaków u ludzi wywołuje objawy podobne do objawów „zwykłej” grypy.
Są to:
▪ gorączka lub stan podgorączkowy
▪ złe samopoczucie
▪ bóle głowy
▪ bóle mięśni, stawów
▪ kaszel
▪ ból gardła
▪ zapalenie spojówek
▪ duszność
▪ biegunka
▪ objawy neurologiczne
Ocena ryzyka ECDC, WHO i CDC co do wpływu wirusów grypy ptaków na zdrowie ludzi:
▪ ryzyko zakażenia dla populacji ogólnej oceniane jest jako niskie,
▪ ryzyko zakażenia dla osób zawodowo czy w inny sposób mających kontakt z
ptactwem/innymi zwierzętami oceniane jest jako niskie do umiarkowanego.
Zalecenia
Jeśli masz kontakt z ptakami (żywymi lub martwymi) lub innymi zwierzętami albo podróżujesz do regionów, w których odnotowuje się przypadki zachorowań na grypę ptaków u ludzi:
▪ unikaj bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów,
▪ unikaj dotykania chorego lub martwego ptactwa bez zabezpieczenia w środki ochrony osobistej (zawsze zakładaj: fartuch/kombinezon, rękawice, maski ochronne FFP3, gogle, ochraniacze obuwia, czepek na głowę),
▪ stosuj rutynowe zasady higieny osobistej takie jak: częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do domu, przed przygotowaniem/spożywaniem posiłku, po kontakcie ze zwierzętami, po skorzystaniu z toalety itd.,
▪ unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi,
▪ przestrzegaj higieny kaszlu i kichania (w czasie kaszlu lub kichania zakryj usta i nos chusteczką oraz natychmiast wyrzuć zużytą chusteczkę do kosza; gdy nie masz chusteczki kasłaj lub kichaj w zgięcie łokcia),
▪ spożywaj tylko żywność poddaną właściwej obróbce termicznej (gotowaną, pieczoną, duszoną, dobrze wysmażoną),
▪ jeśli jesteś zawodowo narażony na kontakt z podejrzanymi o zakażenie lub chorymi ptakami (jesteś lekarzem weterynarii, hodowcą drobiu, dokonujesz uśmiercania chorych ptaków, wykonujesz dezynfekcję pomieszczeń gospodarczych, jesteś myśliwym, zajmujesz się ochroną dzikich ptaków), stosuj odpowiednie środki ochrony osobistej (w szczególności fartuchy/kombinezony, rękawice, maski ochronne FFP3 i gogle, ochraniacze obuwia),
▪ zgłaszaj obecność padłych ptaków/innych zwierząt do właściwych lokalnych służb porządkowych (np. straż gminna, policja, powiatowy lekarz weterynarii),
▪ stosuj się do zaleceń miejscowych służb sanitarnych oraz lekarzy, a także do zaleceń organów Inspekcji Weterynaryjnej, służb ochrony środowiska na terenach występowania ognisk zakażeń wśród ptaków w Polsce i za granicą,
▪ szczep się regularnie co roku przeciwko grypie sezonowej - może zmniejszyć to ryzyko zmienności wszelkich, w tym odzwierzęcych, wirusów grypy w organizmie człowieka oraz uchronić przed ciężkim przebiegiem zakażenia (rekomendacja WHO
oraz ECDC),
▪ dbaj o bezpieczeństwo zwierząt domowych - w 2023 r. wystąpiło ognisko grypy ptaków wśród kotów domowych w kilku województwach w Polsce, dlatego:
o po przyjściu do domu od razu zabezpieczaj buty przed dostępem zwierząt domowych
o czyść/dezynfekuj obuwie każdorazowo po powrocie do domu
o zachowuj warunki higieniczne przy przygotowaniu posiłków dla zwierząt domowych
o jeśli u zwierzęcia domowego pojawią się nietypowe objawy choroby, zgłoś się
z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii
▪ jeśli pojawią się u ciebie niepokojące objawy grypopodobne (albo inne nietypowe, w tym neurologiczne) – zgłoś się do lekarza i poinformuj go o kontakcie z chorym/padłym ptactwem lub innym zwierzęciem.
Więcej informacji
Tutaj znajdziesz więcej informacji nt. grypy ptaków u zwierząt i ludzi w krajach UE oraz na
świecie:
▪ https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/grypa-ptakow
▪ https://www.piwet.pulawy.pl/komunikaty/3
▪ https://www.ecdc.europa.eu/en/avian-influenza-humans/facts
▪ https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/avian-influenza
▪ https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(avian-and-other-zoonotic)
▪ https://www.woah.org/en/disease/avian-influenza/#ui-id-2
▪ https://www.cdc.gov/flu/avianflu/avian-flu-summary.htm
Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-drobiu-przed-grypa-ptakow
Po pierwszym dniu akcji "Sprzątania Świata - Gostynin 2024" i działaniach porządkowych, w które zaangażowały się lokalne szkoły i przedszkola, mieszkańcy naszego miasta mogli wziąć udział w ekologicznym pikniku. W Rynku Miejskim rozpoczęły się dalsze atrakcje, podczas których najmłodsi mieszkańcy Gostynina wzięli udział w różnorodnych animacjach i zabawach. Organizatorzy zadbali o różnorodne atrakcje dla dzieci, w tym dmuchańce oraz prezentację śmieciarki, która wzbudziła zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych.
Jednym z ważniejszych punktów programu było przedstawienie teatralne "Ucieczka z ZOO". Spektakl miał na celu edukować młodych widzów w zakresie ochrony środowiska Poprzez interaktywną formę przekazu, dzieci mogły lepiej zrozumieć znaczenie takie pojęć jak recykling czy segregacja odpadów.
Wieczorem, scenę opanowali artyści: Dawid "Tycza" Tyszkiewicz, Tony Fleming oraz DJ Gazzy.ap. Koncert był otwarty dla wszystkich zainteresowanych, a wstęp bezpłatny.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza pierwszy przetarg ustny ograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność
Gminy Miasta Gostynina, położonej w Gostyninie przy ul. Dybanka.
działka: 1152/19
powierzchnia: 356 m. kw.
ul. Dybanka
PL1G/00011746/7
Przeznaczenie w mpzp
Teren działki nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W studium gminnym wchodzi w skład obszaru oznaczonego jako strefa oznaczona symbolem RN – tereny łąk, pastwisk i zieleni miejskiej. Graniczący bezpośrednio z terenami oznaczonymi symbolem MN – obszar o funkcji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Opis nieruchomości:
Działka położona w zachodniej części miasta, po lewej stronie rzeki Skrwy Lewej, przylega do pasa zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Dybanka. Teren działki płaski, niezabudowany, porośnięty trawą.
Sprzedaż ogranicza się do właścicieli nieruchomości przyległych tj. do działek o nr ewidencyjnych 1152/20 oraz 3572/2. Sprzedaż ma na celu powiększenie i poprawę warunków zagospodarowania ww. nieruchomości.
Cena wywoławcza: 41.230,00 zł
Przetarg odbędzie się w dniu 23.10.2024 roku (środa), o godz. 10:00 – tej w sali nr 213 Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26.
Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej niezabudowanej nieruchomości należy wpłacać w terminie do dnia 17.10.2024 r. (włącznie) na konto nr 89 1020 3974 0000 5302 0006 6258 w Banku PKO BP SA w Warszawie.
Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta Gostynina.
Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy uczestnika, który wygra przetarg.
Oględziny nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży będą możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47.
Szczegółowe zasady przetargu określa regulamin przetargu wywieszony wraz z niniejszym ogłoszeniem na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta, przy ul. Rynek 26 oraz zamieszczony na stronie internetowej Urzędu - gostynin.pl i umgostynin.bip.org.pl.
Bliższych informacji dotyczących przedmiotu przetargu udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina, ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47.
Burmistrz Miasta Gostynina
Agnieszka Korajczyk – Szyperska
Gostynin, dnia 24.09.2024 r.
Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu dzisiejszym (25.09.2024 r.) radni miejscy przegłosowali pozytywnie uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy im. Pawła Tencera, która jest położona w Gostyninie, na działkach 4913/4, 4916/1, 4916/8, 4916/15, 4987/4, 4987/8,4913/27, 4987/9, 4987/12, 4913/19, 4913/8 - droga na Zatorzu.
Przypomnijmy, że Paweł Tencer urodził się 24 sierpnia 1950 r. w Gostyninie. Szkołę średnią - Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie ukończył w 1969 r., a w roku 1986 Zaoczne Studia Wychowania Plastycznego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
Jako instruktor plastyki był zatrudniony w latach 1973 – 1991 w Domu Kultury w Gostyninie (dziś Miejskie Centrum Kultury).
Z jego inicjatywy utworzone zostało w 1993 r. Gostynińskie Towarzystwo Popierania Twórczości Plastycznej, którego przez 16 lat był prezesem, a także mentorem i opiekunem. W tym czasie organizowano wiele wystaw, plenerów i warsztatów malarskich.
Następnie zaczął działać w Grupie Nieformalnej. Swoją wiedzą służył też kandydatom na studia malarskie lub architekturę. Sam zajmował się grafiką, malarstwem sztalugowym i sztuką użytkową, projektując m.in. wnętrza użyteczności publicznej jak np. sala ślubów w Gostyninie i Strzelcach czy Urząd Pocztowy w Płocku.
Na licznych wystawach można było podziwiać jego pejzaże, kwiaty, postacie czy architekturę. Co kilka lat zmieniał styl swoich obrazów, jeśli chodzi o kolory czy światłocień. Jak twierdził, artysta musi coś zmieniać w swoim dorobku, aby się rozwijać i zaskakiwać odbiorców.
W spadku po Pawle Tencerze pozostanie malatura ścienna przedstawiająca panoramę Gostynina, która znajduje się w sali posiedzeń Urzędu Miasta, a także wydarzenia dotyczące historii Gostynina na ścianie zamku gostynińskiego.
Artysta został odznaczony odznaką Ministra Kultury – Zasłużony Działacz Kultury, a także Medalem za Zasługi dla Miasta Gostynina.
Paweł Tencer zmarł 11.09.2016 roku.
Artysta pozostanie wiecznie żywy w swoich obrazach i pamięci mieszkańców naszego miasta.
Okres grzewczy zbliża się wielkimi krokami.
Przypominamy, że zgodnie z art. 62 ustawy prawo budowlane każdy właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych co najmniej raz do roku.
Jeżeli nieruchomość jest ogrzewana paliwem stałym (np. węglem), to czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się cztery razy do roku.
Przegląd kominiarski należy zlecić właściwemu specjaliście, który posiada dyplom mistrza kominiarskiego lub fachowcowi mającemu uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Za przegląd kominiarski w bloku, na osiedlach, odpowiadają wspólnoty mieszkaniowe. W przypadku posiadania własnego domu jednorodzinnego, o kontrolę komina dba jego właściciel – musi zlecić ją fachowcowi samodzielnie.
Uwaga od 18.09.2023 r. protokół elektroniczny zamieszczony przez kominiarza w CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków) stanowi jedyną ważną formę potwierdzenia przeglądu przewodów kominowych, zastąpił on dotychczasowy dokument papierowy.
Obowiązkowy przegląd kominiarski ma przede wszystkim na celu zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Złe spalanie może przynieść nie tylko straty ekonomiczne, ale także doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska. W najgorszym przypadku źle działające przewody kominowe doprowadzają do poważnych pożarów, a co za tym idzie – utraty nawet całego majątku mieszkańców.
Jeżeli dana nieruchomość jest ubezpieczona, lecz przyczyną pożaru okaże się nieodpowiednio działający, zanieczyszczony komin, a kontrola wykaże brak protokołu potwierdzającego wykonanie przeglądu kominiarskiego, to niestety ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
Informujemy, że w najbliższym czasie na terenie naszej gminy zostanie przeprowadzone badanie dotyczące diagnozy potrzeb energetycznych. Celem tego badania jest lepsze zrozumienie, w jakim stopniu mieszkańcy mają trudności z pokryciem kosztów energii niezbędnej do ogrzewania, oświetlenia i zasilania urządzeń elektrycznych w swoich gospodarstwach domowych
Dlaczego prowadzimy badanie?
Wyniki badania pozwolą nam lepiej zidentyfikować skalę ubóstwa energetycznego w naszej gminie oraz określić, jakie działania należy podjąć, aby skutecznie wspierać mieszkańców w tej trudnej sytuacji. Informacje te są niezbędne do opracowania programów pomocowych i wsparcia finansowego dla osób najbardziej potrzebujących.
Jak będzie przebiegać badanie?
Badanie zostanie przeprowadzone w formie anonimowych ankiet, które będą prowadzone przez pracowników Zakładu Analiz Środowiskowych Eko-precyzja. Udział w ankiecie można wziąć również poprzez wypełnienie formularza online na stronie Urzędu Miasta.
Na podstawie art. 10 § 1 i art. 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zawiadamia się strony postępowania, że na wniosek Elementum PV Sp. z o.o. ul. Krośniewicka 4B, 09-500 Gostynin, w imieniu której działa pełnomocnik Pan Łukasz Wójcicki, zostanie wydana decyzja o odmowie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji pn. budowa dwóch budynków magazynowych na terenie działek nr ew. 4412, 4415, 4416, 4419/3, 4419/4, 4437 położonych w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej.
Szczegóły w załączniku.
W niedzielę 15września 2024 r. odbył się w Mińsku Mazowieckim 15 etap Długodystansowego Pucharu Polski 2024 w jeździe szybkie na łyżworolkach. Jeszcze przed głównym biegiem na dystansie 42 km, miały miejsce starty dzieci w poszczególnych rocznikach, a także dorosłych na dystansie 8,5 km tzw. Fitness i 17km (niepełny półmaraton).
W Mińsku Mazowieckim nie zabrakło także reprezentacji UKS Zwoleń-Team, którzy dumnie reprezentowali miasto Gostynin i gminę Gostynin.
W wyścigu na dystansie niepełnego półmaratonu wysokie 3 miejsce (open) zajął Kacper Niedźwiedzki.
Najwięcej zawodników pojawiło się na starcie maratonu, w którym to reprezentanci UKS Zwoleń-Team zajęli bardzo wysokie miejsca finiszując z peletonu:
4 miejsce w open ŁUKASZ FLEJSZER (1 miejsce w M40)
8 miejsce w open KACPER NIEDŹWIEDZKI (3 miejsce w M20)
19 miejsce w open MARIUSZ MICHALSKI (8 miejsce w M40)
Wyniki najmłodszych na krótkich dystansach:
Maria Michalska 1 miejsce w open K (2018-2019)
Jakub Michalski 4 miejsce w open M (2016-2017)
Mateusz Michalski 6 miejsce w open M (2014-2015)
Mińsk Mazowiecki to kolejna miejscowość, na mapie Polski w które organizowane są zawody rolkarskie, w tym te długodystansowe. Wielkie podziękowania dla Rolkowy Mińsk Mazowiecki. Liczymy, iż w przyszłym roku Organizatorzy po raz kolejny zaproszą do siebie rolkarzy z całej Polski – mówią zawodnicy UKS Z-T.
_______________
Źródło: UKS Z-T
Zdjęcia: P.Feliks / M.A.Zgrzywa
W najbliższą sobotę - 29.09.2024 r.) na terenie MCH Stara Betoniarnia czeka mnóstwo atrakcji dla sympatyków motocykli. Będzie grillowany kurczak, koncerty, pokazy. Zapraszamy od godz.12:30.
Na podstawie art. 36 § 1 i 49a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572),
zawiadamia się strony postępowania, o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy z wniosku Elementum PV Sp. z o.o. ul. Krośniewicka 4B, 09-500 Gostynin, w imieniu której działa pełnomocnik Pan Łukasz Wójcicki, z dnia 22.07.2024 r. (uzupełnionego dnia 26.07.2024 r.) w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków magazynowych na terenie działek nr ew. 4412, 4415, 4416, 4419/3, 4419/4, 4437 położonych w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej.
Międzynarodową rywalizację łyżworolkarzy mogliśmy oglądać 21 września 2024 r. w miejscowości Ruciane Nida /woj. warmińsko-mazurskie/ na dystansie półmaratonu wrotkarstwa szybkiego.
Te zawody mają swój urok - trasa zawodów, położona w samym sercu Puszczy Piskiej, aż się prosi o szybkie ściganie i walkę do ostatnich centymetrów. Padło sporo świetnych wyników.
Zawodnicy dystansu 21 km wystartowali o godz. 11:00, którzy do pokonania mieli 2 wahadła. Miasto i Gminę Gostynin godnie reprezentowała 14 letnia Kaja Sobiecka z UKS „Zwoleń-Team”, która w open Kobiet zajęła 1 miejsce.
To przedostatni start na dystansie półmaratonu w ramach Długodystansowego Pucharu Polski 2024. Za tydzień Kaja powalczy w ostatnim wyścigu sezonu 2024 w Grójcu.
Gratulacje dla utalentowanej zawodniczki.
Zdjęcia autorstwa: Cezary Kopras / Piotr Feliks / Bartek Dobrowolski-Nowakowski
Źródło: UKS Z-T
Burmistrz Miasta Gostynina pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska podpisała z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego panem Adam Struzikiem umowę na dofinansowanie zadania w ramach równomiernego rozwoju Mazowsza. Są to kolejne środki na modernizację oczyszczalni w Gostyninie.
Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl