Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

  • Zamek Gostyniński

Gostynin

Nazwa jednostki: Gmina Miasta Gostynina

Powierzchnia: 32,4 km2

Liczba mieszkańców: około 19 tys.

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Miasto leży w centralnej Polsce, na styku kilku regionów fizyczno-geograficznych: Równiny Kutnowskiej, Pojezierza Kujawskiego i Kotliny Płockiej w dorzeczu Skrwy Lewej i położone ok. 25 km od Płocka na terenie Gostynińsko-Włocławskiego parku Krajobrazowego. Okala go 60 jezior, tworząc obszar geograficzny zwany Pojezierzem Gostynińskim. Na terenie Gostynina znajdują się trzy rezerwaty.

  • Ratusz fot. Jacek Warszawski

Statut Miasta

Uchwała nr 231/XLV/2016 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 27 października 2016 roku  w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Gostynina

  • Rynek Miejski z Ratuszem

Gostynin, to prastary gród mazowiecki, będący przez wieki stolicą Ziemi gostynińskiej

Skromne ślady domostwa odkryte pod koniec lat czterdziestych około 800 metrów na południowy-wschód od rynku pozwoliły wysunąć przypuszczenia, że pomiędzy VI a VIII wiekiem istniała tu pierwsza osada.
Nazwa Gostynin po raz pierwszy pojawiła się w źródłach z 1279 roku. W grodzie o nazwie Gostynin książę płocki Bolesław II wystawił dokument z przywilejami dla biskupstwa płockiego.

  • Herb Miasta Gostynina

Hejnał i herb miasta Gostynina

Mamy możliwość zaprezentowania Państwu historii hejnału i herbu gostynińskiego. Informacje oparte są m.in. na publikacji dr Barbary Konarskiej-Pabiniak i opinii w sprawie herbu miasta Gostynina opracowanej przez pana Stefana K. Kuczyńskiego z Instytutu PAN.

  • Wzgórze cmentarne

Legendy i Ciekawostki

Stare zamki, ruiny, bagniska, puszcze – to co dziwne, straszne i dzikie zawsze fascynowało ludzi. Pracowała pobudzona fantazja – powstawały baśnie i opowieści. Starzy ludzie z pokolenia na pokolenie przekazywali historie, czasem prawdziwe, czasem nieco ubarwione, dodawali za każdym razem jakieś nowe szczegóły. Tak powstawały legendy. W przypadku Gostynina było podobnie.

  • Dworzec kolejowy w Gostyninie

Gostynin w starych fotografiach

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii starych zdjęć naszego miasta.
Będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli zechcą Państwo pomóc w jej tworzeniu poprzez nieodpłatne udostępnienie nam zdjęć z Państwa prywatnych zbiorów przedstawiających dawny Gostynin, aż  do lat 90. Prosimy o przesyłanie zdjęć na adres e-mail: promocja@gostynin.pl

Banery

Stopka

Kontakt

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt