Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

  • Senlis-Gostynin herb
    Senlis-Gostynin herb

Senlis

Burmistrz Miasta Gostynina Włodzimierz Śniecikowski i zastępca burmistrza francuskiego miasta Senlis Jean Pierre Therry podpisali dnia 09 września 2006 r. Deklarację Przyjaźni i Współpracy między Gostyninem i Senlis. Dzięki podjętym przed kilku laty staraniom władz miasta Gostynina i osobistemu zaangażowaniu Burmistrza działania te mogły przybrać formę pisemną i formalny charakter. W ten sposób sformalizowana współpraca międzynarodowa Gostynina z niemieckim miastem Langenfeld została rozszerzona o kolejny kraj Unii Europejskiej - Francję. Zapewne współpraca z Senlis będzie miała trwały charakter, a jej wymierną korzyścią będą nawiązane kontakty, konkretna wymiana kulturalna, transfer know-how w wielu dziedzinach, czysto konkretne rozwiązania społeczne, z jakimi spotkaliśmy się przy realizacji partnerstwa z Langenfeld.
Szansę na duży zakres współpracy podkreśla podobieństwo charakterów i wielkość obu miast. Podobnie jak Gostynin, miasto Senlis liczy ok. 20 000 mieszkańców, leży w niewielkiej odległości od dużych, wielkomiejskich środowisk, jakim jest Paryż i posiada podobne walory turystyczno-krajoznawcze. 
Miasto Senlis położone jest na północny-wschód od Paryża, na wzniesieniu otoczonym lasami, u zbiegów dwóch małych rzek: Annette i Nonette. Historia miasta liczy ponad dwa tysiące lat. Na miejscu obecnego miasta Rzymianie założyli osadę - Augfusomagus. Osada została otoczona czterometrowym murem, który zachował się do naszych czasów. To jedna z dwóch zachowanych na terenie Francji fortyfikacji galo-rzymskich. W 987 r. w pałacu królewskim wybrano na króla Francji Hugona Kapeta, pierwszego władcę z dynastii Kapetyngów. W drugiej połowie XII wieku w pobliżu pałacu wzniesiono gotycką katedrę Norte Dame (uroczyste poświęcenie katedry odbyło się w 1191 roku).
Ze względu na dużą ilość zabytków miasto Senlis określane jest mianem muzeum pod gołym niebem. W okresie rewolucji francuskiej likwidowano świątynie - świątynia Sankt Pertus została przekształcona w fabrykę, a następnie koszary, kościół Sankt Framburg przemieniono w warsztat tkacki, a Sankt Aignan w teatr miejski. Pozostałe obiekty sakralne, oprócz katedry Notre Dame, zostały zniszczone.
Miasto Senlis znane jest wina produkowanego z winorośli uprawianych na południowej części wzgórza. Już podczaszy królewscy zarządzając winnicami troszczyli się w ten sposób o dobrobyt miasta. Obecnie w wielu prywatnych posiadłościach można spotkać wspaniałe piwnice ulokowane głęboko pod ziemia.
Zapraszamy społeczność lokalną obu miast do zaangażowania się na rzecz rozwoju współpracy obu miast.

  • Deklaracja Przyjaźni i Współpracy z Senlis (FR)
  • akt senlis pl

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt