Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Analiza ubóstwa energetycznego dla Gostynina

Gmina Miasta Gostynina opracowała „Analizę ubóstwa energetycznego dla Miasta Gostynina”. Ubóstwo energetyczne występuje wtedy, gdy gospodarstwo domowe nie jest w stanie zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła, chłodu, oświetlania i energii do zasilania urządzeń, w wyniku połączenia niskich dochodów, wysokich wydatków energetycznych i niskiej efektywności energetycznej zamieszkiwanego budynku. Osoby dotknięte ubóstwem energetycznym to nie tylko te, które pobierają zasiłki celowe, dodatki energetyczne i mieszkaniowe, ale również osoby i rodziny, których budżet domowy z trudem pokrywa rachunki za energię, bądź zmusza do bardzo dużych oszczędności w tym zakresie.
Ubóstwo energetyczne jest ściśle związane z niską emisją i smogiem. Rodziny mieszkające w domach o niskim standardzie energetycznym potrzebują dużo taniej energii. Tania energia oznacza spalanie paliw niskiej jakości w piecach, które nie spełniają norm, co generuje zanieczyszczenie, obniża jakość życia i je skraca – wszystkim, którzy mieszkają w danym gospodarstwie domowym, ale także w sąsiedztwie.
Opracowana analiza ubóstwa energetycznego stanowi źródło wiedzy dla samorządu i ułatwi identyfikację osób narażonych na to zjawisko co pozwoli na skierowanie do nich odpowiednich instrumentów wsparcia zarówno ze źródeł gminnych jak również z rządowych programów m.in.: „Czyste Powietrze”. Ważną rolę w zapobieganiu ubóstwu energetycznemu odgrywa kwestia świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, ochrony powietrza i oszczędności energii. 
Z przeprowadzonych badań wynika, że przeważająca część mieszkań, bo aż 65% powstała przed rokiem 1988, a 85% mieszkań powstała przed rokiem 2002. Może to się przekładać na niezadowalający stan techniczny i termiczny budynków, co może generować koniczności prowadzenia na ich obszarze gruntownych prac termomodernizacyjnych.
Z danych zawartych w CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) wynika, że ponad 63% wszystkich kotłów na paliwo stałe znajdujących się na terenie miasta Gostynina zakwalifikowano do 3 klasy jakości lub poniżej.
Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową obowiązującą na terenie miasta Gostynina:
• od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
• od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
• użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności,
• posiadacze kominków musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
W związku z powyższym kwestia wymiany źródeł ciepła wśród mieszkańców miasta Gostynina jest priorytetowym zadaniem.

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt

baner toplayer
Życzenia Bożonarodzeniowe