Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Renowacja miejsc upamiętnienia w Kraśnicy

Gmina Miasta Gostynina od wielu lat sprawuje opiekę nad miejscami pamięci narodowej, miejscami upamiętnienia, czy grobami wojennymi znajdującymi się na terenie Miasta Gostynina. W tym roku Miasto pozyskało środki finansowe w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Zachowania i Tworzenia Miejsc Pamięci Narodowej pn. „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”.

Dzięki dofinansowaniu zostały przeprowadzone kompleksowe prace renowacyjne Mogiły ofiar zbrodni Niemieckiej w Kraśnicy.

Dla przypomnienia:

Zbrodnia w lesie Kraśnica została dokonana pod koniec lutego 1940 roku. Hitlerowcy zamordowali tam 40 mieszkańców Gostynina, Kutna i okolic. Powodem egzekucji był udział ofiar w działalności partyzanckiej oraz pomoc, której udzielali polskim działaczom podziemnym. W kwietniu 1945 roku odbyła się ekshumacja ciał ofiar, które pochowano na cmentarzu parafialnym w Gostyninie.

Wygląd nowego pomnika został zaprojektowany z myślą o zachowaniu cech pierwotnego wizerunku, w celu kontynuacji historycznej tożsamości tego miejsca. Natomiast dobór trwałych materiałów bez wątpienia pozwoli na zachowanie pomnika w należytym stanie przez wiele kolejnych lat ku pamięci przyszłych pokoleń.  

Całkowita wartość zrealizowanego zadania wyniosła 33.960,00 zł

 Zadanie pn. „Renowacja miejsca upamiętnienia w Kraśnicy” współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”

 

  • Kraśnica
  • Kraśnica
  • Kraśnica
  • logo 25 lat Mazowsze
  • logo Mazowieckie dla miejsc pamięci

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt