Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Miasto Gostynin pozyskało kolejne dofinansowanie na remont kaplicy i baszty zamkowej

W dniu 9 czerwca br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki odwołań do I naboru Programu „Ochrona zabytków”. Gminie Miasta Gostynina przyznano dofinansowanie w wysokości 195 000,00 zł na realizację zadania pn.: „Remont części tynków zewnętrznych i wewnętrznych kaplicy i baszty z 1824 roku (budynek nr I) na wzgórzu zamkowym w Gostyninie”.

Są to już kolejne środki pozyskane w 2023 roku na remont gostynińskiego zamku. Warto przypomnieć, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał miastu dofinansowanie w wysokości 150 000,00 zł na realizację zadania pn.: „Remont części tynków zewnętrznych, Kaplica i baszta zamkowa, Gostynin”. Na to zadanie został już ogłoszony przetarg nieograniczony.

Podejmowane na zamku prace służą przywracaniu dawnego blasku jednemu z najbardziej znanych gostynińskich zabytków tak licznie odwiedzanemu przez mieszkańców Ziemi Gostynińskiej oraz turystów.

Na remont zamku Gmina Miasta Gostynina pozyskała dofinansowania również w latach ubiegłych:

- w 2021 roku – dotacja w wysokości 100 000,00 zł ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa mazowieckiego na realizację zadania pn.: „Remont baszty i kaplicy (budynek nr I) na wzgórzu zamkowym w Gostyninie – I etap” (koszt całkowity 125 460,00 zł). W ramach przedsięwzięcia dokonano konserwacji zabytkowych drzwi wejściowych do zamku oraz konserwacji okiennic baszty.

- w 2022 roku – dotacja celowa w wysokości 100 000,00 zł ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków na realizację zadania pn.: „Remont części tynków zewnętrznych oraz wykonanie hydroizolacji tarasu, Kaplica i baszta zamkowa, Gostynin” (koszt całkowity 440 936,04 zł). W ramach zadania wykonano tynki renowacyjne zewnętrzne na elewacji frontowej budynku kaplicy oraz na dwóch elewacjach (wschodniej i północnej) baszty. Ponadto wykonano hydroizolację tarasu baszty oraz wybranych elementów elewacji.

Po wykonaniu remontu, obok tej pięknej budowli usytuowanej na wzgórzu, z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie. Jego odnowiona szata zachęci do odwiedzin nie tylko samego zabytku, ale również naszego miasta.

  • Zamek gostyniński
  • Zamek gostyniński
  • logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt