Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Rzeźba Dawida Tadeusza Biniewicza już wkrótce zostanie zakończona

Podchodząc do posesji pana Tadeusza Biniewicza z daleka widać postać Dawida, a obok niej pracującego rzeźbiarza. Nasz lokalny artysta stoi przed wyzwaniem dokończenia tej ogromnej i niezwykle trudnej do wykonania postaci Przypomnijmy, że wysokość rzeźby  wynosi 4,70 m. Będzie to najwyższa na świecie praca wykonana z jednego kamienia, której pierwowzór wg. Michała Anioła, znajduje się we Florencji. Postać wykonywana jest w kamieniu strzegomskim charakteryzującym się czarnym ziarnem.

Na pytanie, czy spośród wszystkich ogromnych prac w jego dorobku artystycznym, jest jedna szczególnie bliska sercu? Pan Tadeusz  odpowiada, że jest to Dawid. Dzieło wymaga ogromu wysiłku, gdyż trudnością jest podstawa (nogi), na których skupia się cały ciężar. Poza tym o dokonałości rzeźby często decydują centymetry a nawet milimetry. Artysta codziennie pijąc poranną kawę przygląda się rzeźbie analizując, co można w niej jeszcze udoskonalić. Jak sam powiedział ważne jest odpowiednie zaprezentowanie anatomii, mięśni, żył, a nawet uwidocznienie płynącej w nich krwi.

Już niedługo, bo pod koniec czerwca będziemy mogli podziwiać postać Dawida w pełnej krasie. Wieść o dzialalności Tadeusza Biniewcza  rozeszła się już wiele lat temu nie tylko po Polsce, bo rzeźbiarz znany jest także na świecie, o czym świadczą delegacje z różnych państw. Ostatnio Tadeusza Biniewicza odwiedził Paul Lilburne Członek Zgromadzenia Ustawodawczego Australii, który był pod ogromnym wrażeniem powstającej rzeźby. Artysta w dowód uznania pracy twórczej otrzymał zloto-czarne spinki do mankietów z dedykacją od parlamentu Australii.

Po zakończeniu pracy nad Dawidem, ogromnym przedsięwzięciem będzie przewiezienie rzeźby na miejsce docelowe, gdyż jej rozmiary utrudniają zaplanowany transport. 

W najbliższych planach rzeźbiarza jest Pieta watykańska o wys. 175 cm i szerokości 200 cm. Marmur do wykonania tej rzeźby został sprowadzony z Włoch.

Niebawem powstanie też wieniec z marmuru, który znajdzie swoje miejsce przy obelisku na Gaśnem. 

Jakie marzenia ma artysta? Otóż chciałby stworzyć rzeźbę o wysokości 7 metrów wykonaną z najtrwadszego kamienia, jakim jest marmur. Są też inne plany, gostynińskiego rzeźbiarza, jednak nie możemy wszystkich zdradzić, gdyż będziemy się delektować ich realizacją z biegiem czasu. Pan Tadeusz nie spoczywa na laurach, codziennie tworzy swoje dzieła z wielką systematycznością i skrupulatnością. Pozostaje życzyć twórcy nieustającej weny, zapału do dzialań i dużo dobrego zdrowia.

  • Tadeusz Biniewicz - rzeźba Dawida
  • Tadeusz Biniewicz - rzeźba Dawida
  • Tadeusz Biniewicz - rzeźba Dawida
  • Tadeusz Biniewicz - rzeźba Dawida
  • Tadeusz Biniewicz - rzeźba Dawida
  • Tadeusz Biniewicz - rzeźba Dawida
  • Tadeusz Biniewicz - rzeźba Dawida
  • spinki do mankietów podarowane od parlamentu Australii
  • Tadeusz Biniewicz - rzeźba Dawida

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt