Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba

7 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba, który został ustanowiony w grudniu 2019 roku przez ONZ. Jego celem jest zwiększenie zaangażowania oraz upowszechnianie działań służących poprawie jakości powietrza.

Informujemy, że pracownicy Urzędu Miasta doradzą, pomogą, wyjaśnią, podpowiedzą jak skorzystać z dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Wystarczy udać się do Wydziału Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, ul. Parkowa 22 pok.6, gdzie funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny programu "CZYSTE POWIETRZE".

Zanieczyszczone powietrze to jedno z najpoważniejszych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia i jedna z głównych, możliwych do uniknięcia przyczyn zgonów i chorób na całym świecie. ONZ przypomina, że maleńkie, niewidoczne cząsteczki zanieczyszczeń, które wnikają głęboko do naszych płuc i krwioobiegu, odpowiadają za około jedną trzecią zgonów z powodu udaru, przewlekłej choroby układu oddechowego i raka płuc, a także za jedną czwartą zgonów z powodu zawału serca. Badania potwierdzają udział zanieczyszczeń powietrza w zaburzeniu pracy układu odpornościowego i centralnego układu nerwowego u dzieci.

Choć kojarzy się głównie z problemem lokalnym, zanieczyszczone powietrze potrafi pokonywać duże odległości i docierać wszędzie. Co roku zanieczyszczenia generują wysokie koszty opieki zdrowotnej i wpływają na zmniejszenie upraw, a tym samym na bezpieczeństwo żywnościowe. Pomimo rosnącej świadomości i stopniowego wprowadzania regulacji, nadal większość mieszkańców naszego kraju narażona jest na poziomy zanieczyszczeń powietrza znacznie przekraczające wytyczne WHO.

“To, co wychodzi z kominów czy aut nie przestaje być naszym problemem wraz z pierwszym podmuchem wiatru. Powietrze, którym oddychamy nie zna granic, ani tych politycznych, ani tych międzyludzkich, a zanieczyszczenia uderzają najmocniej w dzieci, osoby starsze, chorych. Rzeki, jeziora, lasy, gleba i powietrze — to nasze prawdziwe bogactwo, od jakości którego zależy zdrowie naszych najbliższych. Odrzućmy skrajny indywidualizm, działajmy kolektywnie na rzecz środowiska, w którym żyjemy. Dbałość o dobro wspólne niech stanie się priorytetem.” — apeluje Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa.

Źródło: https://www.gridw.pl

  • Program Czyste Powietrze
  • Program Czyste Powietrze
  • Program Czyste Powietrze
  • Program Czyste Powietrze

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt