Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

EKO inspiracje w Toruniu

Dnia 3 października Gostynińskie Stowarzyszenie Śpiewacze ARCE CANTORES zaprosiło chór miejski oraz ich sympatyków do Torunia na niezwykłe inspiracje i ziołowy zawrót głowy. Głównym punktem tego zadania była wizyta w restauracji „Chwast Prast”, w bistro prowadzonym przez Filipa Malinowskiego, który jest kulinarnym przejawem Toruńskiej Fundacji Zdrowego Życia – przedsiębiorstwa społecznego – powstałej by kształtować humanitarne proekologiczne nawyki konsumenckie.
Podczas warsztatów poznaliśmy m.in. wartości roślin, po których codziennie depczemy i nie przykuwają one naszej uwagi (podagrycznik, pokrzywa, komosa, bluszczyk kurdybanek).
Prowadzący warsztaty to pasjonat samowystarczalności, architekt kulinarny, organizator wielu imprez promujących kulturę jedzenia, potencjał kulinarny i odżywczy „produktów z leśnego marketu”. Dania, które mogliśmy spróbować pochodzą z jego autorskiej kuchni roślinnej, której tajników co zrozumiałe nie chciał zdradzić. Jak podkreślał szef kuchni należy pamiętać o zasadzie Hipokratesa, że  „jedzenie powinno być naszym lekarstwem, a lekarstwo naszym jedzeniem”.
Podczas niezwykle ciekawych warsztatów kulinarnych otrzymaliśmy dużo cennych i nowych informacji o dziko rosnących roślinach wokół nas i o rozwiązaniach, które kształtują humanitarne, proekologiczne nawyki konsumenckie, pozostając jednocześnie w harmonii z otoczeniem i wpływając na równowagę w otaczającej nas przyrodzie. Podczas wyjątkowo pięknej i słonecznej październikowej niedzieli mieliśmy też okazję zwiedzić z przewodnikiem najważniejsze zabytki starego miasta, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz zobaczyć w sali projekcyjnej pod kopulą zabytkowego Planetarium niezwykły film pt. „Meteoplanet”, wysłuchać opowieść o niezwykłych i ekstremalnych warunkach panujących na innych planetach. Dowiedzieliśmy się też jaką pogodę zastaną przyszli mieszkańcy baz na Księżycu i Marsie.
Zakończeniem tego niezwykłego dnia był koncert chóru miejskiego Arce Cantores, który a capella zaśpiewał dla mieszkańców tego pięknego grodu kilka piosenek ludowych. Partnerem wydarzenia był Urząd Miasta Gostynina i Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie. Zadanie pn. "EKO inspiracje - smaczny i zdrowy ziołowy zawrót głowy"  mające na celu: Edukację uczestników projektu w zakresie ekologii i ochrony klimatu - proekologiczne nawyki konsumenckie - poznanie roślinnej autorskiej kuchni - innowacja, ograniczenie spożycia mięsa - poprawa klimatu, zostało dofinansowane przez Lokalną Grupę Działania AKTYWNI RAZEM w formie grantu w kwocie 5.000,00 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020".
Z muzycznym pozdrowieniem Arce Cantores
  • Arce Cantores w Toruniu
  • Arce Cantores w Toruniu
  • Arce Cantores w Toruniu
  • Arce Cantores w Toruniu
  • Arce Cantores w Toruniu
  • Arce Cantores w Toruniu
  • Arce Cantores w Toruniu
  • Arce Cantores w Toruniu
  • Arce Cantores w Toruniu

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt