Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

TRASA 5 POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - PRZEZ RÓWNINĘ KUTNOWSKĄ

[obiekt mapy] Mapa

Długość trasyok. 62  kilometry

Opis: trasa prowadzi do południowo-wschodniej części gminy Gostynin i terenów przyległych od wschodu i południowego-wschodu. Poprowadzona jest przez północno-zachodni fragment Równiny Kutnowskiej wśród równinnych, urodzajnych terenów zagospodarowanych rolniczo i lasów rosnących na mniej urodzajnych obszarach.

Przebieg trasy:

Trasa ma początek w Gostyninie przy wypożyczalni rowerów i Punkcie Informacji Turystycznej w Zamku Gostynińskim i prowadzi ze wzgórza zamkowego do ronda im. Rodziny Higersbergerów. Następnie ul. Zamkową, potem ul. Jana Pawła II i Bierzewicką, kieruje się ku N i za znakami żółtymi szlaku pieszego krętą trasą dociera do krzyżówki w Ziejce (3,8 km). Stąd kieruje się żółtymi znakami szlaku rowerowego, a następnie od leśniczówki Choinek, znakami czarnymi w kierunku N do Bud Lucieńskich. Na krzyżówce trasa odchodzi ku N (10,5 km), i za zielonymi znakami VeloMazovia prowadzi przez gostynińskie lasy, tu następuje zmiana nawierzchni z asfaltowej na szutrową. Kierując się wzdłuż północnej linii brzegowej jez. Lucieńskiego trasa dociera do przecięcia z drogą 573 (14,5 km). Tu skręca na S i za 120 m kierujemy się za znakami na Białe i Antoninów. Dalej trasa prowadzi wzdłuż jez. Białego osiągając wieś Białe (17,3 km). Po prawej stronie mija kościół i lekkim łukiem skręca na N prowadząc drogą asfaltową do wsi Antoninów. Następuje zmiana nawierzchni z asfaltowej na szutrową. Kolejny odcinek biegnie za zielonymi znakami VeloMazovia Nr 20 w kierunku E do krzyżówki w zachodniej części wsi Drzesno (18,6 km). Na skrzyżowaniu trasa biegnie w kierunku najpierw NE, a potem SE za czerwonym szlakiem rowerowym Płock–Włocławek do Sendenia Dużego (21,0 km), a następnie na skrzyżowaniu z drogą asfaltową (naprzeciw widzimy kościół) skręca na S. Tu kierując się w stronę Łącka ścieżką rowerową i niebieskim szlakiem rowerowym dociera do przejazdu kolejowego (23,1 km). Trasa nadal biegnie ku SE do Łącka, przecina drogę krajową nr 60 Płock–Kutno i drogą 577 Łąck–Gąbin już za znakami zielonymi szlaku rowerowego dochodzi do ronda w lesie nieopodal rezerwatu „Korzeń” (29,1 km). Na rondzie skręca na S i kierując się drogą lokalną za znakami zielonymi szlaku rowerowego EuroVelo R-2. Przez wsie: Podlasie, Korzeń Królewski, Korzeń Rządowy, Smolenta, Reszki trasa dociera do Szczawina Kościelnego (38,9 km).

We wsi Korzeń Królewski (na głównym skrzyżowaniu) odchodzi w kierunku W wariant krótszy doprowadzający do zamku w Gostyninie za znakami czarnymi szlaku rowerowego przez wsie: Korzeń Królewski, Władysławów, Zwoleń, Gaśno. Wariant skraca trasę o 12,1 km.

Ze Szczawina Kościelnego wycieczka kontynuowana jest w kierunku SW za znakami czarnymi szlaku rowerowego do wsi Modrzew (42,6 km), nadal za czarnym szlakiem ku W przez Tuliska, Osowię, Kiełpieniec, wzdłuż doliny rzeki Osetnicy trasa osiąga drogę 573, a następnie przecina drogę nr 60 – obwodnicę Gostynina (52,8 km). Po przekroczeniu drogi skręt ku SW, ulicą równoległą do obwodnicy trasa dociera do zielonego szlaku pieszego, który prowadzi do ul. Kutnowskiej. Za przejazdem kolejowym skręt w kierunku zakładu Elgo. Trasa prowadzi wzdłuż torów, a później skręca w drogę leśną ku NW. Po przecięciu rzeki Skrwy Lewej i czerwonego szlaku pieszego w Osadzie, bez znaków, dociera do wsi Strzałki. Drogą ku NE, dalej bez znaków, dociera do Gostynina do ul. Targowej. Skręt ku E, mijając cmentarz ewangelicko-augsburski trasa osiąga rondo Rodziny Higersbergerów, a następnie zjazdem na S osiąga punkt końcowy przy Zamku Gostynińskim (62 km).

 

Obiekty do zobaczenia na trasie:

- Gostynin: Zamek Gostyniński, ratusz, dawny zajazd (ul. Rynek), cmentarz ewangelicko-augsburski

- Gostynin – Ziejka: jeziora Czarne, Wałęsy, dolina Skrwy Lewej

- Miałkówek: cmentarz ewangelicki

- Budy Lucieńskie: jezioro Lucieńskie

- Lucień: jez. Lucieńskie, rezerwat „Lucień”, lasy Gostynińsko-Włocławskiego P.K.

- Klusek: dolina Skrwy Lewej

- Białe: jezioro Białe, aleja lipowa, kościół

- Sendeń Duży: ścieżka przyrodnicza „Lasy Łąckie”

- Łąck: jez. Łąckie Duże, dwór z parkiem krajobrazowym, stadnina koni, ścieżka dydaktyczna „Łąck”, aleja lipowa

- Zofiówka – Korzeń Królewski: rezerwaty „Dąbrowa Łącka”, „Korzeń”

- Korzeń Królewski: kościół

- Szczawin Kościelny: kościół i klasztor, pomnik 1863

- Kiełpieniec: dolina rzeki Osetnicy

- rezerwat Drzewce: dolina rzeki Skrwy Lewej, ruiny młyna, młynówka

  • Trasa 5
  • Trasa 5

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt