Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Moja mała ojczyzna

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez państwo polskie niepodległości Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie w ramach cyklu „Moja mała ojczyzna” przeprowadziła 22 i 29 listopada oraz 4 grudnia 2018r. spotkania z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 5.

Pierwsza prelekcja poświęcona działaniom niepodległościowym Polaków podczas I wojny światowej, które w następstwie doprowadziły do powstania II Rzeczypospolitej.

Podczas drugiej prelekcji „Polakom, którzy zmienili świat” zostały przedstawione postaci Bronisława Piłsudskiego (etnograf badający lud Ajnów na Dalekim Wschodzie), Wacława Sieroszewskiego (etnograf Syberii, badacz Jakucji ) i Edwarda Piekarskiego (badacz Syberii, twórca Słownika Jakuckiego Języka).

Trzecia i ostatnia prelekcja „Polakom, którzy zmienili świat” - działalność i rozwój społeczno-technologiczny w dwudziestoleciu międzywojennym. Ukazała nieznane „piękne umysły II RP” m.in.: Stefan Banach (matematyk lwowskiej szkoły matematycznej), Stanisław Ulam (matematyk lwowskiej szkoły matematycznej, współtwórca bomby termojądrowej i atomowej oraz napędu do rakiet kosmicznych) oraz genialni kryptolodzy Marian Rajewski (matematyk, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy), Henryk Zygalski (matematyk wynalazca koncepcji tzw. płacht Zygalskiego) i Jerzy Różycki (matematyk współtwórca urządzenia deszyfrującego szyfrogramy Enigmy - najpierw tzw. cyklometr, a następnie, po udoskonaleniu przez Niemców techniki szyfrowania, tzw. bombę kryptologiczną ).

Mamy nadzieję, że słowo przeplatane obrazem dało młodemu czytelnikowi wiadomości, które na dłużej pozostaną w pamięci i zachęci do sięgnięcia po literaturę, która ugruntuje zdobyte wiadomości. Cieszymy się liczną obecnością młodzieży i oczywiście zapraszamy na dalsze spotkania organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Zyta Mórawska

 

  • Historycznie z biblioteką
  • Historycznie z biblioteką
  • Historycznie z biblioteką
  • Historycznie z biblioteką
  • Historycznie z biblioteką
  • Historycznie z biblioteką
  • Historycznie z biblioteką
  • Historycznie z biblioteką

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt