Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Ratujemy miejskie zabytki Gostynina – podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budynku przy ul. Rynek 16

Kolejny gostyniński zabytek doczeka się kapitalnego remontu. Tym razem chodzi o kamienicę przy ul. Rynek 16, znaną pod nazwą “zajazd”. Na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budynku Gmina Miasta Gostynina otrzymała 116.620,00 zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy zabytków. Z budżetu miasta wyłożone zostanie jedynie 2.380,00 zł, aby móc zrealizować zadanie. Wyłoniony wykonawca - BRiRPB HOL-BUD sp. z o.o. z Gostynina, uzyska wszelkie wymagane pozwolenia i opracuje dokumentację do 23 grudnia 2024 r.

Kamienica nr 16 na miejskim rynku wpisana jest do rejestru zabytków i znajduje się na obszarze „Zespołu staromiejskiego miasta Gostynina”. Powstała w latach dwudziestych XIX w. na fundamentach i piwnicach z XVIII w. Jest drugim z dwóch pierwszych murowanych obiektów w mieście. Budynek piętrowy, podpiwniczony z poddaszem nieużytkowym, z bramą przejazdową, z dobudowaną niewielką oficyną parterową. Na ścianie frontowej od strony południowej posiada cztery charakterystyczne kolumny. Początkowo była budynkiem mieszkalnym dla właścicieli – rodziny Wasilewskich, później zajazdem, stacją pocztową, w okresie międzywojennym hotelem i restauracją. Po drugiej wojnie mieścił się tu internat, biblioteka oraz jadłodajnia „Smakosz”.

Ze względu na długi okres eksploatacji obiekt wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu. Budynek dostosowany zostanie dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Projektem objęte zostaną wszystkie elementy budynku wraz z instalacjami, przyłączami i zagospodarowaniem działki. Po remoncie i przebudowie obiekt uzyska pełną wartość użytkową. Planuje się, że będzie pełnił funkcję lokalu gastronomicznego i handlowo-usługowego na parterze budynku, na pietrze przewidziana jest galeria i pracownia Miejskiego Centrum Kultury.

  • Kamienica przy ul. Rynek 16
  • Kamienica przy ul. Rynek 16

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt