Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Ratujemy miejskie zabytki Gostynina – podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla Ratusza Miejskiego

Gmina Miasta Gostynina otrzymała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie w wysokości 120.540,00 zł na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budynku Ratusza Miejskiego w Gostyninie. Koszt wykonania dokumentacji wyniesie 123.000,00 zł, przy wkładzie własnym 2.460,00 zł.. Wykonawca zadania - firma BRiRPB HOL-BUD sp. z o.o. z Gostynina ma opracować kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową i uzyskać wszelkie wymagane prawem pozwolenia na przeprowadzenie robót budowlanych do 23 grudnia 2024 r.

Ratusz to najważniejszy obiekt zabytkowy dla naszego miasta zlokalizowany w jego sercu, przy ul. Rynek 1. Położony jest na obszarze „Zespołu staromiejskiego miasta Gostynina”. Powstał równo 200 lat temu, tj. w 1824 roku według projektu Hilarego Szpilowskiego w stylu klasycystycznym. Jest budynkiem piętrowym, niepodpiwniczonym z poddaszem i wieżą zegarową oraz dobudowaną parterową oficyną. Mimo zawirowań wojennych nigdy nie uległ na przestrzeni tych dwóch wieków zburzeniu czy dewastacji. Zarówno ratusz, jak i obszar jego lokalizacji znajdują się w rejestrze zabytków.  W budynku Ratusza swoją siedzibę ma Urząd Miasta Gostynina.

Obiekt wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu z uwagi na długi okres jego eksploatacji oraz potrzebę dostosowania do wymogów obowiązujących warunków technicznych z uwzględnieniem dostępności osób ze szczególnymi potrzebami. Odrestaurowanie zabytku pozwoli kontynuować w nim funkcje administracyjne. Projekt obejmie także zagospodarowanie działki w celu uzyskania pełnej wartości użytkowej obiektu.

Sporządzona dokumentacja posłuży Gminie Miasta Gostynina do wystąpienia o dofinansowania do kolejnych instytucji rządowych i unijnych o pieniądze na wykonanie prac budowlanych.

  • Ratusz przed remontem
  • Ratusz przed remontem

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt