Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Mieczysław Święcicki patronem boiska treningowego na stadionie

Na dzisiejszej, XXXVIII sesji Rady Miejskiej radni uchwalili nadanie treningowemu boisku piłkarskiemu, położonemu na Stadionie Miejskim im. Janusza Kusocińskiego w Gostyninie przy ul. Sportowej 1, imienia Mieczysława Święcickiego (1889-1939), gostyninianina, działacza na rzecz kultury fizycznej i sportu.

Ten zasłużony dla lokalnej społeczności działacz w 1926 roku powołał wraz z innymi działaczami Powiatowy Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. W ramach tej organizacji utworzył grupę inicjatywną, która postulowała wybudowanie w Gostyninie stadionu miejskiego. Po zaakceptowaniu przez władze tego pomysłu, stanął na czele komitetu budowy nowego obiektu sportowego. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Mieczysława Święcickiego w zdobywanie środków finansowych na inwestycję, a później nadzorowanie terminowości wykonania prac, już pod koniec lata 1928 r. mogło odbyć się uroczyste otwarcie wymarzonego obiektu.

Mieczysław Święcicki poczynił również starania, żeby 29 maja 1930 r. Prezydent RP Ignacy Mościcki podczas przejazdu przez Gostynin zaszczycił swoją obecnością miejscowy stadion. Chcąc godnie przyjąć znakomitego gościa nie szczędził wysiłków i własnych funduszy w celu wybudowania na obiekcie stylowej, drewnianej trybuny na 400 miejsc. Widząc rosnące zainteresowanie sportem postulował wybudowanie sali gimnastycznej przy Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. To z jego inicjatywy w 1933 roku w Gostyninie pojawił się olimpijczyk Janusz Kusociński, to także jemu zawdzięczamy istnienie od 1926 roku Klubu Sportowego MAZUR Gostynin, którym kierował do wybuchu II wojny światowej. (Warto dodać, że klub piłkarski Mazur Gostynin jest jednym z najstarszych w Polsce!)

Te i wiele innych zasług dla Gostynina stawiają, że Mieczysław Święcicki na stałe wpisał się do historii naszego miasta. Dzisiejsze głosowanie upamiętnia postać Święcickiego i stanowi godne uhonorowanie jego działalności.

  • Mieczysław Święcicki patronem boiska treningowego na...

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt