Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

MAJÓWKA – Święta pracy, flagi, konstytucji

Dziś mija ostatni dzień kwietnia, a więc rozpoczyna się długi weekend zwany „majówką”. Pisaliśmy już o Święcie Flagi – do wywieszenia biało-czerwonych flag zachęcamy już dzisiaj! – obchodzonym 2 maja. Co jeszcze nas czeka na początku przyszłego miesiąca?

1 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, znany szerzej jako święto pracy. Upamiętnia ono wydarzenia, jakie miały miejsce w Chicago w 1886 roku, kiedy to przez miasto przetaczały się protesty robotnicze, w trakcie których postulowano m.in. ośmiogodzinny dzień pracy czy podwyżkę płac. W pewnym momencie przybrały one wyjątkowo radykalny charakter i zostały przez służby porządkowe brutalnie stłumione. (Zamieszki te przeszły do historii jako Haymarket Riot). Zginęło kilkanaście osób. Święto upamiętniające tamte wydarzenia obchodzone jest na całym świecie w zasadzie od samego początku, tj. od pierwszej rocznicy zamieszek w Chicago. W 2021 roku przypada zatem 135. rocznica wydarzeń chicagowskich. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych labour day obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września.

Dwa dni później natomiast obchodzimy Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. Uchwalono ją w 1791 roku i była pierwszą konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej (1787) – na świecie. „Konstytucja”, czyli najważniejszy akt prawny ustalający ogólne zasady funkcjonowania państwa, została ogłoszona cztery lata przed utratą przez Polskę niepodległości na 123 lata. Obowiązywała jedynie 14 miesięcy, ale jej nowatorstwo przejawiającej się m.in. w ustanowieniu monarchii konstytucyjnej czy znanego nam dzisiaj trójpodziału władzy świadczyło o ogromnej dojrzałości politycznej jej autorów. W tym roku przypada 230. rocznica tego wydarzenia – rząd polski przewidział na tę uroczystość sto różnego rodzaju wydarzeń stacjonarnych i online [link: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/obchody-230-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja--100-wydarzen-online-i-stacjonarnie].

 

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt