Położenie urzędu
Położenie urzędu
Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl
Czas płynie nieubłaganie i nasz projekt skierowany do mieszkańców Ziemi Gostynińskiej „Świętujemy Cud nad Wisłą” polegające na celebracji rocznicowych obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 dobiegł finału. W tym roku, z uwagi na wyjątkową rocznicę, postanowiliśmy świętować Cud nad Wisłą w sposób innowacyjny, przystępny oraz dostosowany do określonych grup odbiorców. Od sierpnia do września zachęcaliśmy mieszkańców Gostynina i okolic do aktywnego włączenia się w obchody tego Święta, kładąc nacisk na aspekt edukacyjny.
W ramach projektu zorganizowaliśmy: Kino nieme z historią w tle, Wielopokoleniową Miejską Grę Terenową oraz Tematyczny Spacer Fotograficzny „Cudowna perspektywa”. W miniony piątkowy wieczór na gostynińskim Zamku odbyły się kolejne, zamykające projekt wydarzenia, a mianowicie Wystawa zdjęć wykonanych przez uczestników Tematycznego Spaceru „Cudowna Perspektywa”, Pokaz multimedialny na temat Bitwy Warszawskiej 1920 w aspekcie lokalnym połączony z prelekcją Pani Anny Mrozowskiej oraz Koncert pieśni patriotycznych z okresu Bitwy Warszawskiej 1920 w wykonaniu Chóru Miejskiego ARCE CANTORES z gościem specjalnym Radosławem Figlem.
Chór Miejski Arce Cantores to grupa osób która skupiła się wokół rozwijania pasji muzycznych i artystycznych. Od ponad roku chętnie bierze udział w licznych wydarzeniach związanych z historią lokalną, uczestniczy w festiwalach i konkursach, a także uświetnia swoimi występami uroczystości miejskie i wydarzenia kulturalne – państwowe oraz kościelne. Pomimo tego, iż formalnie chór miejski działa od sierpnia 2019 roku wysoki poziom artystyczny wykonywanych utworów został zauważony m.in. podczas Festiwalu Chórów Cantate w Rogozinie, gdzie Arce Cantores wyśpiewał I miejsce w kategorii chórów wielogłosowych oraz I miejsce za najlepsze wykonanie pieśni religijnej. Czas pandemii pokrzyżował nieco plany chóru, jednakże po dłuższej przerwie i powrocie do śpiewania, 12 września tego roku Chór miejski Arce Cantores pod dyrekcją Michała Pilichowicza i przy akompaniamencie Dominika Dymowskiego ponownie znalazł się wśród laureatów i zdobył złote pasmo – I miejsce na II Chóralnym Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Płocku.
Kolejnym elementem naszego programu była prelekcja i prezentacja – „Bitwa Warszawska – najważniejsza z osiemnastu bitew świata”. Główną bohaterką tej części naszego spotkania była Pani Anna Mrozowska, absolwentka historii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni pedagog, która w sposób przystępny i rzetelny zarazem przekazała słuchaczom i widzom wiedzę na temat Bitwy Warszawskiej.
Od początku wydarzenia na Sali kolumnowej Zamku wyeksponowana była wystawa fotografii, które powstały podczas spaceru fotograficznego (20 września) – skierowanego do wszystkich osób lubiących aktywnie spędzać czas, kochających fotografować i pragnących pokazać Gostynin ze swojej perspektywy – kobiecej, męskiej, tutejszej, tamtejszej, pejzaże, ludzie, architektura, szczegół, czy panorama, światło, cień, ostry kontrast czy rozmycie, na kliszy, na karcie pamięci etc.! Chcieliśmy zobaczyć nasze miasto Waszymi obiektywami i efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.
Zobaczyliśmy naprawdę cudowny, czasem wręcz bajeczny, uchwycony obiektywami absolutnie wyjątkowych ludzi Gostynin, widziany z zupełnie innej perspektywy. Zaproszeni przez nas goście – fantastyczne osobowości, profesjonalni fotografowie – Paulina Kalinowska, Monika Górska, Jarek Grabek, Adam Szczerbicki, służyli radą, ale także fotografowali wspólnie z amatorami. Droga, którą podążyli fotografowie, aby pokazać swoje spojrzenie na miasto okazała się zaskakującą. I nie mówimy tu o samej trasie spaceru, niezwykle urokliwej, wiodącej przez zielone zakamarki, zapomniane czasem uliczki, stare zarośnięte bluszczem bramy, targowisko, czy opustoszałe młyny. Droga stanowiła tylko pretekst. Spacerując i rozmawiając, odkryliśmy, że umknęła nam oczywistość… „Gostynin to my” mówiąc słowami Gosi. Spacerowali i fotografowali cudownie ciepli, pozytywni i zdolni ludzie. Jaką przyjęli perspektywę? Przez najbliższy tydzień możecie przekonać się sami w Galerii im. Pawła Tencera w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie.
Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Podobnie nasz projekt „świetujeMY Cud Nad Wisłą” dotarł do finału. Z tego miejsca raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia – od momentu inspiracji i tworzenia wniosku, przez jego realizację. Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Gostynina za przychylność i wsparcie na każdym etapie realizacji obchodów setnej rocznicy Cudu Nad Wisłą, Prezesowi Agencji Zamek Pawłowi Gostyńskiego, pracownikom Wydziałów Urzędu Miasta, Pracownikom MCK w Gostyninie i wszystkim osobom, które sprawiły, że mogliśmy wspólnie celebrować tak doniosłą rocznicę w Gostyninie.
Zadanie dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl