Położenie urzędu
Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl
Trochę historii
Projekt „Wielokulturowy Gostynin” jest projektem historyczno-edukacyjnym dotyczącym lokalnego środowiska naszego miasta. Przypomina o wielokulturowym Gostyninie z jego przeszłości. Jest to dla nas lekcja szacunku wobec tych, którzy byli i są „inni”, ze względu na swoją narodowość, język czy konfesję.
Gostynin na początku XX wieku był miastem różnorodnym kulturowo. Obok Polaków mieszkali tu również Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Obok siebie żyli katolicy, protestanci, prawosławni i wyznawcy judaizmu.
Celem szczegółowym projektu jest upamiętnienie żydowskiej historii Gostynina. Historia o gostynińskich Żydach, którzy tak licznie zamieszkiwali przedwojenny Gostynin, znalazła właściwe sobie miejsce w świadomości ludzi i w przestrzeni naszego miasta.
Pomysłodawcą projektu jest gostyninianin - Piotr Syska.
Dalsze działania
Od lipca 2018 roku można w naszym mieście spacerować szlakiem „Wielokulturowego Gostynina”. Stało się to po prawie dwóch latach od pomysłu, siedemnastu miesięcy od życzliwego przeznaczenia na ten cel środków przez Radę Miasta i po dziesięciu miesiącach od przekazania Gminie Miasta Gostynina kompletnego projektu graficznego tablic. Tablice składające się na miniszlak, opowiadają historię żyjących tu niegdyś Niemców, Polaków, Rosjan i Żydów. 11 tablic, ustawionych w różnych punktach miasta, ma potencjał, aby edukować i prowokować do głębszego zainteresowania się przeszłością wielowyznaniowego i wielokulturowego Gostynina.
Otwarcia i promocji szlaku po Wielokulturowym Gostyninie dokonano 20 września 2018 roku podczas uroczystości upamiętnienia cmentarza żydowskiego przy ul. Gościnnej w Gostyninie. W wydarzeniu tym udział wzięła ambasador Izraela JE Anna Azari w towarzystwie Jacoba Naveha syna ocalałej z Holocaustu gostynianki pani Lucyny Franzos (z domu Motylińskiej) oraz jej wnuk Tomer Naveh.
Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali: JE Anna Azari, Burmistrz Paweł Kalinowski, Jacob i Tomer Naveh.
Słowa podziękowania kierujemy do tych, którzy przyczynili się do upamiętnienia historii miasta w postaci tablic „Szlaku Wielokulturowego Gostynina”. Należą do nich: Piotr Syska, Magdalena Sikorska, Anna Matuszewska, Elżbieta Szubska-Bieroń, Anna Ulanowska, Przemysław Nowogórski, osoby z Izraela - potomkowie żydowskich rodzin z Gostynina.
Miniszlak Wielokulturowego Gostynina w całości został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Gostynina.
Zapraszamy wszystkich chętnych do spaceru szlakiem Wielokulturowego Gostynina.
Zapraszamy również do odwiedzenia wirtualnego szlaku tutaj.
Źródło: UMG, Piotr Syska
Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl