Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Uwaga na kleszcze! - Sanepid ostrzega

Iście wiosenna pogoda sprzyja spacerom i odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Zwłaszcza w czasie pandemii chwile spędzone w lesie są miłą odskocznią od „nowej” codzienności. Prosimy jednak mieć na uwadze ekspertów, którzy alarmują, że kleszcze są już aktywne i przypominają, że te małe pajęczaki są groźne, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.


Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na nie. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało - ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić!

Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

  • zdjęcie kleszcza

wstecz

Banery

Stopka

Kontakt

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt