Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Propozycje książkowe Miejskiej Biblioteki Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna w miesiącu marcu proponuje lekturę książek dla dorosłych i dzieci.

Książka „Bitwy Wyklętych” Szymona Nowaka, prezentuje największe bitwy stoczone przez polskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Są to m.in. walki w Lesie Stockim, Kuryłówce, Surokontach i Majkowicach. W Surokontach zginął major Kotwicz – czyli Maciej Kalenkiewicz. Obok grobów „Kotwicza” i „Orwida” przygotowano także miejsca dla 34 polskich żołnierzy, jako że polskich partyzantów pochowano przy Starym Cmentarzu Powstańców Styczniowych. Dopiero po 1991 roku wybudowano w tym miejscu cmentarz poświęcony pochowanym tam przed laty Polakom. W 2013 roku tuż obok cmentarza władze białoruskie wybudowały nowoczesne obory, planując hodowlę krów. Jedyne co nam pozostało Polakom, to cieszyć się, że ten cmentarz nie został zaorany przez pracowników kołchozu.

Kolejną pozycją książkową dla dorosłych jest "Dziewczyny Wyklęte" tego samego autora. Jest to wspaniała książka zawierająca wciągające opowieści o walecznych patriotkach. Dziewczyny służyły w partyzantce, gdzie najczęściej były sanitariuszkami lub łączniczkami. Nie wszystkie używały nawet broni. Był to trudny czas, bo trzeba było się ukrywać, często zmieniać miejsce zamieszkania, a niekiedy nie można było nawet wrócić do rodzinnego domu, do rodziców. Dziewczęta odnajdywały w młodych i przystojnych partyzantach swoich ukochanych. Niektóre miłości niestety kończyły się tragicznie. Kara śmierci, była częstym wyrokiem propagandowych sądów, przed którymi stawali partyzanci.

Dla dzieci MBP poleca książki Anny Paszkiewicz pt. "Niezwykła podróż" i "Chrząszcze w trzcinie. Językowe wygibasy". Z książką „Niezwykła podróż. Wiersze dla dzieci” najmłodsi przemierzą wszystkie kontynenty, poznają najciekawsze miejsca na Ziemi i zostaną prawdziwymi małymi podróżnikami. Natomiast "Chrząszcze w trzcinie. Językowe wygibasy", to ponad 25 zabawnych łamańców językowych, dzięki którym dzieci mogą nauczyć się wymawiać najtrudniejsze połączenia głosek. Będą się świetnie bawić, trenując poprawną wymowę, a czytanie umilą im wesołe ilustracje. Dzięki tej książce zostaną mistrzami poprawnej wymowy.

Zachęcamy do lektury.

 

 

 

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt