Położenie urzędu
Położenie urzędu
Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl
Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska, Agencja Artystyczna JP, Grecka Music Promotion oraz Agencja Rozwoju i Promocji Zamek zapraszają na słowno-muzyczny spektakl z cyklu „Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza”, który odbędzie się w piątek 26 lipca o 18.00 na zamku w Gostyninie. Wstęp na koncert jest bezpłatny (obowiązują wejściówki).
Lipcowa seria koncertów jest kontynuacją majowego cyklu, który obejmował: pałac i Centrum Kultury w Chrzęsnem, Dom Polonii – zamek w Pułtusku, Europejskie Centrum Kultury im. F. Chopina w Sannikach, pałac i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz Centrum Kultury i rezydencję Zalesie w Piasecznie.
Na trasie drugiej edycji „Mazowsza w sercu Europy” znalazły się: dwór w Gałkach, zamek i Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, pałac w Jabłonnie, zamek w Gostyninie, oraz dworek w Zalesiu Dolnym. – Zdecydowaliśmy się wystąpić w Gostyninie ze względu na niezwykłe walory historyczne tutejszego zamku – mówi skrzypaczka Patrycja Grecka, uczestniczka i współorganizatorka wydarzenia. – Jestem przekonana, że sala kolumnowa gostynińskiego zamku okaże się idealnym miejscem do wysłuchania naszego koncertu, którego widzowie będą mieli wspaniałą okazję, aby doświadczyć emocji związanych z unikalnym połączeniem wykonywanej na żywo muzyki filmowej z recytacjami wspaniałej poezji polskiej.
W programie wydarzenia, którego partnerem jest samorząd województwa mazowieckiego, znajdą się najpiękniejsze tematy muzyki filmowej czołowych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara („Pan Tadeusz”, „Pianista”, „Ziemia Obiecana”, „Bilans kwartalny”, „Trędowata”, „Rodzina Połanieckich”, „Smuga cienia”), Waldemara Kazaneckiego („Dom”, „Noce i dnie”) oraz Krzesimira Dębskiego („Ogniem i mieczem”) w wykonaniu: Patrycji Greckiej (skrzypce), Anny Kuczok (wiolonczela) i Janusza Powolnego (fortepian). Gościem specjalnym jest Jerzy Zelnik, który w znakomity i niepowtarzalny sposób recytuje i interpretuje poezję Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Wisławy Szymborskiej.
– Polska muzyka filmowa niesie w sobie niezwykłe bogactwo i głębię. To prawdziwy skarb, w którym każdy dźwięk jest niczym perła, a każda melodia opowiada historię przenikniętą emocjami, tradycją i kulturą. To unikalna mieszanka smutku i radości, dramatyzmu i lekkości, która porusza serca słuchaczy. Jest jak język, którym wyrażamy nasze najgłębsze uczucia i tęsknoty, jak most łączący pokolenia, jak echo przeszłości, które rozbrzmiewa w teraźniejszości – mówi Janusz Powolny, pianista, współorganizator wydarzenia. – Polska muzyka filmowa to nie tylko dźwięki. To esencja naszego dziedzictwa i naszej tożsamości. Każdy utwór jest dowodem na to, że Polska to kraj o niezwykłej muzycznej wrażliwości, której nie da się porównać z żadną inną.
Wejściówki na koncert będzie można odebrać w piątek 19 lipca od 8.00 w Wydziale Promocji Miasta i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Gostynina (pok. 306). Nie ma możliwości telefonicznej rezerwacji wejściówek.
BIOGRAMY ARTYSTÓW
Anna Kuczok. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Andrzeja Orkisza, doskonaliła swe umiejętności pod kierunkiem znakomitych wiolonczelistów polskich i zagranicznych. Laureatka licznych konkursów wiolonczelowych oraz muzyki kameralnej. Stworzyła autorską szkołę wiolonczelową Hello Cello Ania Kuczok, w której gry na wiolonczeli uczą się dzieci od trzeciego roku życia oraz osoby dorosłe. Certyfikowany nauczyciel wiolonczeli II stopnia Europejskiego Stowarzyszenia Suzuki. Koncertuje w kraju i za granicą, wykonując muzykę klasyczną i rozrywkową, swobodnie improwizuje. Od 20 lat znajduje się w stałym składzie Orkiestry Adama Sztaby. Pracowała w Teatrze Roma w Warszawie, w Reprezentacyjnym Artystycznym Zespole Wojska Polskiego w Warszawie, w Teatrze Syrena w Warszawie, koncertowała jako solistka ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Współzałożycielka duetu wiolonczelowego Kuczok–Rogoziński. Na wiolonczeli gra już ponad 30 lat.
Patrycja Grecka. Wiolinistka, promotorka kultury muzycznej, organizatorka koncertów, propagatorka metody Suzuki w nauczaniu gry na instrumentach. Projekty, które realizuje to odzwierciedlenie jej twórczej pasji i kreatywnego podejścia do muzyki klasycznej i jej popularyzowania. Mocno akcentuje inspirującą rolę koncertów dla lokalnych społeczności, ale i samych artystów. Szczególną atencją darzy swój rodzinny Płock i jego mieszkańców. Czas poświęcony na kształcenie się w kilku krajach Europy procentuje otwartością na muzykę ponad granicami i przekłada się na atrakcyjne, nieszablonowe działania. Stara się, by muzyka „wychodziła do ludzi” poza sale filharmonii – do parku, sklepu, hotelu, szpitala, przedszkola... do młodzieży i do seniorów.
Janusz Powolny. Gry na fortepianie uczył się w Konserwatorium Muzycznym w Bernie (Szwajcaria) i w Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Warszawie, na studiach podyplomowych i uzupełniających w Hochschule für Musik w Monachium, Hochschule für Musik w Wiedniu, Mozarteum w Salzburgu oraz w Ecole Normale de Musique w Paryżu. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich w wielu
krajach Europy. Finalista najpoważniejszego międzynarodowego konkursu dyrygenckiego – im. Ansermeta w Genewie, laureat konkursu dla dyrygentów w Paryżu. Współpracował z niemal wszystkimi orkiestrami w Polsce i z wieloma zespołami i renomowanymi orkiestrami zagranicznymi, występował w kraju i za granicą. Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i zagranicą. Od 1994 jest Dyrektorem Agencji Artystycznej JP, w której realizuje duże projekty z czołowymi orkiestrami. Jeden z najwybitniejszych aranżerów i wykonawców polskiej muzyki filmowej. Aktualnie kończy doktorat z dyrygentury na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jerzy Zelnik. Absolwent PWST w Warszawie na wydziale aktorskim. Debiutował w filmie Kawalerowicza „Faraon”, który przyniósł mu uznanie i sławę, jako aktor współpracował z wieloma teatrami: Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie, Powszechnym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie Studio w Warszawie. Znany również jako doskonały aktor teatralny i filmowy, grający w licznych filmach i serialach telewizyjnych oraz w spektaklach Teatru Telewizji. Spełniał się też jako reżyser i dyrektor teatru. Doskonały interpretator polskiej poezji.
Tekst: Tomasz Paszkiewicz
Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl