Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Segregowanie to nie wyrzucanie – plastiki i metale

Plastiki i metale wrzucamy do żółtego pojemnika. Wrzucamy, a nie – wyrzucamy, ponieważ wszystko to, co poprawnie posegregujemy, dopiero rozpoczyna swoją przygodę zwaną recyklingiem. Wiemy już, co powinno się znaleźć w zbiorniku na plastik i metal; warto zastanowić się teraz, dlaczego właśnie tam.

Któż z nas nie korzystał z plastikowej butelki albo reklamówki! Plastik, czyli tworzywo sztuczne, powstaje z pochodnych ropy naftowej. Raz wyprodukowane, zalegające w rzekach czy lasach, potrafią rozkładać się przez kilkaset lat, przy okazji uwalniając do otoczenia szkodliwe substancje. Z pomocą środowisku przychodzi recykling: nie tylko pozwala ominąć wydobycie i zużycie ograniczonych zasobów ropy, ale i włączając wyprodukowane śmieci w łańcuch przetwórstwa zużytych materiałów eliminuje problem braku odpowiedzialności za zaśmiecone środowisko. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości środowiska, a jednym z jej elementów może być właśnie segregacja plastiku. Folie i inne opakowania plastikowe, butelki, odzież, elementy umeblowania – wszystko to może zostać wyprodukowane z przetworzonego plastiku. To nie wszystko: tworzywa sztuczne stanowią wysokokaloryczne źródło energii, a za przykład niech posłuży 60-watowa żarówka, która dzięki energii odzyskanej z przetworzenia jednej torby plastikowej będzie świeciła przez 10 minut.

Co z metalami? Produkcja aluminium jest niezwykle kosztowna (szczególnie dla środowiska), ale – raz wyprodukowane – można je przetwarzać w nieskończoność. Puszki, bo te mogą nam przyjść na myśl jako pierwsze, są doskonałym surowcem do ponownego wykorzystania: z trzech puszek mogą powstać oprawki do okularów, a sześćset wystarczy do wyprodukowania ramy do roweru! Tak często spotykamy się z metalowymi narzędziami, przewodnikami czy elementami większych konstrukcji, że nie sposób ich wszystkich wymienić – dość wspomnieć, że są zbudowane z elementów, które można poddać recyklingowi.

Wystarczy iść do lasu, żeby zobaczyć, ile potencjalnych rowerów leży pod nogami, jak wiele ubrań aż prosi się, żeby je podnieść. Jeden taki spacer łatwo nam uświadomi, że sprzątając zalegające na szlakach plastiki czy drobne metale (nikt nam przecież nie każe dźwigać kilkukilogramowych prętów) łatwo przyczynić się nie tylko do przetworzenia wspomnianych śmieci na coś użytecznego, ale przede wszystkim do poprawy jakości środowiska.

  • Grafika przedstawiająca recykling
  • Grafika przedstawiająca recykling

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt