Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

VI Kartka z powstańczego kalendarza…

W dniu 12 III 1863 r. na stacjonujący w Lucieniu oddział Józefa Łakińskiego napadły oddziały: kutnowski Burharda i włocławski Helferdinga. Z trudnością powstańcy wycofali się z Lucienia w kierunku Gostynina. Kilka kilometrów od Gostynina, w miejscowości Gaśne, zdziesiątkowani w drodze, zostali otoczeni przez Rosjan. Wywiązała się zaciekła walka. Wielu powstańców zostało wpędzonych do stawu położonego w pobliżu rzeki Osetnicy, gdzie w lodowatej wodzie straciło życie około 49 ludzi. Część uratowanego oddziału Łakińskiego przeszła przez Osetnicę i udała się w kierunku Iłowa. Dowiedziawszy się o tym, pułkownik Burhard skierował się do Iłowa, lecz z niewiadomych przyczyn zawrócił z drogi i udał się do Łowicza. W czasie marszu, w dniu 14 marca, rozbił jeden z oddziałów powstańczych w Czermnie koło Gąbina. W bitwie pod Gaśnem miał brać udział mieszkaniec Gostynina J. Szlezyngier.

Łakiński znany był ze swojej aktywności w powiatach sąsiadujących z Gostynińskim. Miedzy innymi napadł 15 kwietnia z dwudziestoma strzelcami na pociąg miedzy Ostrowami a Kowalem. Zabili wówczas dwóch żołnierzy w pociągu zdążającym do Włocławka.


Źródło: M. Chudzyński, Gostynin i powiat gostyniński w latach 1832-1864, [w]: Dzieje Gostynina od XI do XXI wieku. Pod red. B. Konarskiej-Pabiniak, Gostynin 2010, s.268-269.

  • Obrazek z kalendarium

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt