Koncert pieśni pasyjnych
W niedziele 3 kwietnia br. w kościele pw św. Marcina w ramach rekolekcji wielkopostnych odbył się koncert pieśni pasyjnych, podczas którego wystąpili: chór Vox Maiorum z Płocka, Zespół Shalom, działający przy tejże parafii oraz inicjator koncertu Chór Miejski Arce Cantores.
Chór „Vox Maiorum” powstał jesienią 2010 r. Jest to chór żeński, trzygłosowy, tworzą go członkinie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Janiny Czaplickiej w Płocku. Chór od niedawna prowadzi Michał Pilichowicz.
Zespół "Shalom" jest zespołem młodzieżowym, działającym przy parafii św. Marcina w Gostyninie. Opiekunem zespołu jest ksiądz Patryk Zawadzki, a akompaniamentem zajmuje się Weronika Węglewska.
Chór miejski „Arce Cantores” formalnie działa od 2019 r, członkami chóru są amatorzy, miłośnicy muzyki i śpiewu chóralnego. Chór liczy obecnie około 30 osób, dyrygentem jest Michał Pilichowicz, a akompaniatorem Dominik Dymowski - student III roku studiów licencjackich na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od 2020 roku jest akompaniatorem Miejskiego Chóru Arce Cantores, a od lutego bieżącego roku pełni funkcję Głównego Organisty Kościoła cywilno - wojskowego pw. Matki Odkupiciela w Gdańsku.
Przybyli na to wydarzenie słuchacze wysłuchali pieśni wielkopostnych. Każdy z wykonawców zaśpiewał po 3 pieśni wielkanocne, dodatkowo Chór Miejski Arce Cantores w swój występ wplótł pieśń „Modlitwa o Pokój”, a na zakończenie koncertu wspólnie zaśpiewano piosenkę „Nie umieraj Ukraino”.
Na organach zagrał Dominik Dymowski.
Niedzielny wieczór okazał się w być niezapomnianym przeżyciem. Nie tylko artystycznym, ale i duchowym. Przekonaliśmy się, że pieśni wielkopostne mają wielki potencjał dźwiękowy. Są świetnym materiałem do twórczych aranżacji artystów, którzy nie boją się eksplorować mało znanych terenów muzycznych, pozostając jednocześnie w swoich stylistykach. Oby w przyszłości było więcej takich projektów odkrywających nowe, choć przecież stare, skarby muzyki
Chcemy, aby Wielkopostne Śpiewanie było okazją do indywidualnego spojrzenia na to, co nieprzemijające, pragniemy tworzyć przestrzeń artystyczną, pozwalającą na zadawanie pytań o to, co najważniejsze, miłość i cierpienie, szczęście i przemijanie, to co Święte i grzeszne - powiedział Michał Pilichowicz dyrygent występujących chórów.
Dziękujemy Damianowi za nagranie i zapraszam do obejrzenia naszego występu
Źródło: Chór Arce Cantores