Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Spektakl teatralny "Inni z Floriańskiej"

Zapraszamy na spektakl w wykonaniu grupy teatralnej "Teatr. No nie wiem?" ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie, w reżyserii Roberta Idzikowskiego, który odbędzie się w dniu 28 listopada br. (wtorek) o godz. 16.30 w sali kolumnowej Zamku Gostynińskiego.

Spektakl „Inni z Floriańskiej” to projekt niebanalny. Jego historia rozgrywa się w przedwojennym Gostyninie, ukazując trudne relacje pomiędzy ówczesnymi mieszkańcami ulicy Floriańskiej - Żydami i Polakami. Opowiada też o aktach dyskryminacji. Główną rolę odgrywają w nim nastolatkowie, którzy znaleźli na strychu pewnego domu stary pamiętnik, napisany przez Sarę, dziewczynę żydowskiego pochodzenia. Lektura pamiętnika przenosi współczesną młodzież do tragicznej przeszłości II wojny światowej. Połączenie wątku historycznego z losami współczesnych nastolatków, borykającymi się z brakiem tolerancji, uczynił tę historię żywą i aktualną.

Autorem scenariusza sztuki jest Robert Idzikowski, nauczyciel historii z „Jedynki”, który także ją wyreżyserował, a opracowanie muzyczne przygotował Tomasz Sarniak. Sztuka powstała przy współpracy z Piotrem Syską, pomysłodawcą projektu „Wielokulturowy Gostynin”.

Należy podkreślić, że spektakl wystawiany był już kilkukrotnie, na przykład:
- w 2020 roku w Domu Kultury na warszawskim Mokotowie – „Centrum Łowicka”, co dla młodych ludzi z Gostynina było ważnym doświadczeniem artystycznym, a zarazem wyróżnieniem,
- w 2019 roku podczas Europejskich Dni Dziedzictwa. Dla jego twórców było to duże wyróżnienie, ponieważ EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu,
- w 2017 roku na X Festiwalu Szaloma Asza w 2017 r. w Kutnie,
- w 2016 roku na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Po spektaklu zostaną ogłoszone wyniki finału międzyszkolnego konkursu historycznego "Gloria Victis-powstanie styczniowe", którego celem jest popularyzacja tematyki związanej ze 160. rocznicą powstania styczniowego.

Organizatorem konkursu jest Paweł Kalinowski- Burmistrz Miasta Gostynina i Marek Osmałek - Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gostyninie.

Konkurs i spektakl zorganizowano z inicjatywy Komitetu Społecznego Obchodów 160. Rocznicy Powstania Styczniowego w ramach działań upamiętniających 160. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

 

 

  • Zaproszenie na spektakl i finał konkursu historycznego

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt