Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Lisy w mieście

Lisy to stworzenia leniwe - po co polować na zwierzę, które ucieka i nie chce się złapać, skoro można przyjść do miasta i korzystać z dóbr osiedlowego śmietnika? To dlatego coraz częściej widujemy je na ulicach miast, także na ulicach Gostynina. 

Do Urzędu Miasta coraz częściej wpływają zgłoszenia o pojawiających się w mieście lisach. Wszystko przez to, że wiele osób je dokarmia wyrzucając resztki jedzenia. Lis to takie zwierzę, które łatwo się dostosowuje do panujących warunków i jeśli ma łatwy dostęp do pożywienia, to chętnie z niego korzysta, np. żerując na śmietnikach. 

Apelujemy do mieszkańców miasta o niedokarmianie zwierząt oraz zamykanie altan śmietnikowych, a zarządców budynków i osiedli zobowiązujemy do egzekwowania zasad bezpieczeństwa i przestrzegania obowiązujących przepisów.

 

Co zrobić, jeśli widzimy lisa na swoim osiedlu?

Przede wszystkim - nie zbliżajmy się do niego. Lisy są nosicielami wielu groźnych pasożytów, m.in. bąblowicy, świerzbowca, ale i chorób, ze wścieklizną na czele. 

Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, dlatego apelujemy do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. 

Aby ograniczyć prawdopodobieństwo zbliżenia się zwierzęcia do naszej posesji, zamykajmy szczelnie kosze i kontenery na śmieci, sprzątajmy pozostałości pożywienia i nie zostawiajmy jedzenia na trawnikach i innych łatwo dostępnych miejscach, by dokarmić dzikie zwierzęta.

Jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby tj. policję lub Powiatowego Lekarza Weterynarii. Nie podejmujmy działań na własną rękę. 

Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane.

 

A w lesie?

Zanim wyruszymy na długi spacer do lasu, upewnijmy się, że nasz czworonożny przyjaciel ma aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. To szczepienie jest obowiązkowe dla wszystkich psów powyżej 3. miesiąca życia i należy je powtarzać nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. Nie zwlekajmy ze szczepieniem - kosztuje ono kilkadziesiąt złotych, co stanowi niewygórowaną cenę za bezpieczeństwo naszego pupila i nas samych. Warto również pamiętać, iż brak aktualnego szczepienia grozi mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Gdy jesteśmy na spacerze poza miastem i wypuścimy naszego czworonoga ze smyczy, kontrolujmy otoczenie. Las to naturalne środowisko występowania lisa, nietrudno zatem podczas przechadzki czy zabawy zbliżyć się do jego nory.

Lis, jak każde dzikie zwierzę, nie powinien nas zaatakować, o ile sam nie poczuje się zagrożony. Nie płoszmy zwierzęcia, nie zbliżajmy się do niego - widząc je na naszej drodze, po prostu zawróćmy. Spacer możemy powtórzyć jutro, a zdrowie, zarówno nasze jak i pupila, mamy tylko jedno. 

W lasach obowiązuje zasada identyczna jak w mieście - nie dokarmiajmy dzikich zwierząt. Nie wykładajmy na drodze ani pod drzewami pożywienia. Zwierzęta ochoczo skorzystają z takiej okazji, przez co będą podchodzić coraz bliżej siedlisk ludzkich. Co jest prostsze: uganianie się za zającem przez kilkadziesiąt metrów, czy jedzenie tego, co podano na leśnej tacy? 

 

Nie każdy lis jest chory, ale nigdy nie mamy pewności, czy ten, na którego się natknęliśmy, taki nie jest. Ograniczajmy kontakt z leśną zwierzyną, by nie zatraciła swojej dzikości. Zwierzęta w mieście to duże zagrożenie nie tylko dla nas, ale i dla nich samych. 

  • Lisy w mieście

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt