Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

2 maja wywieś flagę!

Dzień Flagi widnieje w kalendarzu od 2004 roku i od tamtego czasu, rok w rok wywieszane są z tej okazji biało-czerwone flagi. Towarzyszą one wszystkim ważnym uroczystościom narodowym – Święcie Konstytucji 3 Maja, Święcie Niepodległości, rocznicom wybuchów powstań narodowowyzwoleńczych, ale również dniom żałoby narodowej. 2 maja, w którym obchodzony jest Dzień Flagi, ale także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ma przypominać o związku bieli i czerwieni, stanowiących barwy narodowe Polski i budujących polską tożsamość narodową.

Dlatego też zachęcamy wszystkich mieszkańców Gostynina o wywieszenie flag na balkonach, fasadach budynków i podwórkowych masztach. Zachęcamy także, razem z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, do robienia zdjęć naszym flagom i publikowanie ich z hasztagiem #mojaflaga. Świętujmy razem Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!

Zapoznaj się z miniprzewodnikiem „Biało-Czerwona”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. To w MSWiA powstał specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”. Przed Dniem Flagi RP warto przypomnieć sobie te zasady.

Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.
źródło:gov.pl

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt