Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Będziemy mieli nowe dowody osobiste. E-dowody już od marca.

Nowe dowody osobiste ze specjalną warstwą elektroniczną  (chip) będą wydawane w marcu br.
E-dowód będzie miał wiele nowych funkcji: m.in.  jednoznacznie potwierdzi tożsamość, umożliwi przekroczenie granicy w niektórych krajach, podpisanie dokumentów elektronicznych czy potwierdzi obecność posiadacza w placówkach ochrony zdrowia.
Wymiana starych dowodów na e-dowody potrwa do 2029 roku.
Nie ma konieczności wymiany starego dowodu osobistego na dowód z warstwą elektroniczną przed upływem ważności posiadanego dokumentu.

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami.

 

  • e-dowód
  • e-dowód

Treść plakatu 1 : Co to jest e-dowód?; E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza twoja tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw.; Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane będą mogły używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. E-dowód umożliwia m.in.: - logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP), - elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty), - korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.; Zdecyduj, czy chcesz podpis osobisty w e-dowodzie. Jeśli tak, zaznacz to we wniosku; Ważne! Jeśli twój dowód osobisty jest nadal ważny – nie musi go wymieniać.

Treść plakatu 2: E-dowód zawiera te same dane co poprzedni dowód osobisty. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie (awersie) e-dowodu jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie (rewersie).; CAN będzie ci potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Ponadto chroni twój e-dowód, żeby osoba niepowołana nie odczytała zdalnie twoich danych zapisanych w warstwie elektronicznej.; Jeśli chcesz używać elektronicznych funkcji e-dowodu, przy odbiorze lub później w dowolnym urzędzie gminy, możesz ustalić kody PIN: - do logowania – PIN1(zawierający 4 cyfry), - do składania podpisu osobistego – PIN2 (zawierający 6 cyfr).; Kod PIN2 ustalają te osoby, które zaznaczyły we wniosku, że chcą mieć w e-dowodzie podpis osobisty.; Otrzymasz również kod PUK. Nie chcesz go odebrać? Zostaw w urzędzie. Kod PUK służy do odblokowania e-dowodu w przypadku zablokowania poprzez 3-krotne podanie błędnego kodu Pin.; Kradzież, zagubienie e-dowodu – co robić? Zgłoś zagubienie lub kradzież e-dowodu w urzędzie gminy lub w każdej chwili przez Internet na stronie www.obywatel.gov.pl – wtedy e-dowód zostanie unieważniony od razu.; Jeśli nie wiesz gdzie jest twój e-dowód, ale masz nadzieję, że jeszcze go znajdziesz, możesz do zawiesić na maksymalnie 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofniesz zawieszenia, twój e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli w tym czasie cofniesz zawieszenie, twój e-dowód będzie znowu ważny. To również możesz zrobić w urzędzie gminy lub przez Internet  na stronie www.obywatel.gov.pl – wtedy e-dowód zostanie zawieszony od razu.; Jeśli ukradziono ci twój e-dowód, zgłoś to Policji. Nie musisz już dodatkowo zgłaszać tego w urzędzie gminy. E-dowód zostanie unieważniony.; pamiętaj, żeby kradzież lub zagubienie e-dowodu dodatkowo zgłosić w dowolnym banku. Zgłoś ten fakt nawet jeśli nie masz konta bankowego. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.; Dodatkowe informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu, najdziesz na stronie www.edowod.gov.pl.

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt