Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

KPP informuje

Kontrole autokarów przed wyjazdami na ferie zimowe
Już za niespełna 3 tygodnie rozpoczną się ferie zimowe dla dzieci oraz młodzieży z powiatu gostynińskiego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizatorów ferii zimowych i wycieczek organizowanych podczas zbliżającego się wypoczynku, policjanci przypominają o zasadach, aby w sposób sprawny i terminowy można było przeprowadzić kontrolę autobusu.
Policjanci z gostynińskiej drogówki, analizując dotychczasowe doświadczenie związane z kontrolami autokarów przed planowanymi wyjazdami, wprowadzili jednolite zasady, które obowiązują na terenie całego powiatu gostynińskiego.
Dzięki wprowadzeniu tych jednolitych zasad, chcemy uniknąć tzw. zgłoszeń w ostatniej chwili, związanych z potrzebą przeprowadzenia kontroli autokaru. Oczywiście działania sprawdzające zbiorowy środek transportu będą też prowadzone podczas codziennych policyjnych służb, jednak wcześniejsze poinformowanie o planowanym wyjeździe pozwoli na zaoszczędzenie czasu oczekiwania na kontrolę autobusu.
Oto zasady kontrolowania autokarów ustalone przez gostynińską drogówkę:
- kontrole autobusów odbywają na parkingu usytuowanym przy Centrum Kultury w Gostyninie ul. 18-go stycznia oraz na parkingu przy dworcu PKS w Gostyninie - ul. Zamkowa
- zgłaszając kontrolę autobusu, należy zachować termin co najmniej 7 dni przed planowanym terminem wyjazdu (należy podać proponowaną datę i godzinę kontroli, realizowanej wyłącznie w wyznaczonych punktach kontroli).
Dzięki tym zasadom prowadzenia kontroli autokarów, poprawimy ich komfort, czas realizacji, a przede wszystkim uporządkujemy kwestię zgłaszania, aby tzw. pilnych sprawdzeń dokonywać wyłącznie w sytuacji podejrzenia, że kierowca autobusu może być po alkoholu lub nagle zauważony zły stan techniczny autobusu, może być czynnikiem niebezpiecznym dla zdrowia i życia pasażerów.
By usprawnić prowadzone kontrole i nie powodować opóźnień prosimy organizatorów wyjazdów by podstawiać autokary do kontroli bez pasażerów. Policjanci sprawdzą stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie , trzeźwość kierowcy, jego uprawnienia oraz wszystkie wymagane dokumenty. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności, kierowca autokaru otrzyma „protokół kontroli”.
W sprawie zgłoszenia kontroli, prosimy o kontakt z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie, pod nr tel. 24 261 12 11, w celu ustalenia szczegółów kontroli, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
Policjanci zachęcają także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.
Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:
• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,
• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy swoje wątpliwości zgłosić policjantom.
Ważne jest, aby w trakcie podpisywania umowy z przewoźnikiem, ustalić wcześniejszą kontrolę autokaru i zawrzeć taką informację w umowie.
Jednocześnie przypominamy opiekunom o obowiązku opieki nad dziećmi i młodzieżą w czasie wysiadania/wsiadania oraz przebywania na drodze poza pojazdem.
W przypadku pilnych zgłoszeń, związanych z podjęciem natychmiastowej interwencji, w związku z podejrzeniem kierowania autobusem po alkoholu lub innych okoliczności, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podróżnych, prosimy o kontakt z oficerem dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie tel. 24 261 12 22– całodobowo lub 112.

  • kontrola autokaru

Cienki lód bywa zdradliwy – policjanci kontrolują dzikie lodowiska
Długo utrzymujące się niskie temperatury powodują, że na zbiornikach wodnych pojawia się pokrywa lodowa, która nie zawsze jest wystarczająco gruba, co może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić do tragedii. Gostynińscy policjanci, a szczególnie terenowi dzielnicowi są na to bardzo wyczuleni. Właśnie dlatego funkcjonariusze patrolują okolice zbiorników wodnych dbając o bezpieczeństwo.
Policjanci przypominają, że lód jest najsłabszy i najbardziej cienki w pobliżu miejsc porośniętych, trawą trzciną oraz przy brzegach. Dlatego mundurowi patrolują rejony stawów i jezior, które często wykorzystywane są jako tzw. „dzikie” lodowiska. A na takich akwenach pokrywa lodowa nie zawsze jest wystarczająco gruba, co może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić do tragedii.
Ponadto policjanci przypominają:
1) Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.
2) Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wody, to powinni go wcześniej sprawdzić osoby dorosłe - lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.
3) Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli.
4) Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).
5) Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.
6) Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
7) Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.
Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
1) W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
2) Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
3) Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
4) Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
5) Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.
6) W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

  • lód

W trosce o bezdomnych i samotnie mieszkających
Gostynińscy policjanci codziennie kontrolują opuszczone budynki pod kątem przebywania osób bezdomnych i  możliwości udzielenia im niezbędnej pomocy. Apelujemy -- Jeśli spotkasz bezdomnego potrzebującego pomocy, nie przechodź obojętnie. W mroźne noce o tragedię nietrudno.
W związku z niską temperaturą panującą na zewnątrz, która nie sprzyja osobom pozbawionym dachu nad głową, policjanci kontrolują opuszczone budynki, gdzie mogłyby przebywać osoby bezdomne. Ponadto funkcjonariusze swoimi działaniami objęli osoby starsze samotnie mieszkające, które mogłyby potrzebować pomocy bądź są zagrożone bezdomnością.
Dlatego jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.
Pamiętajmy, też że nie należy przechodzić obojętnie obok takich osób podczas silnych mrozów. Wystarczy wykręcić numer alarmowy 112 lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinformować policjantów o osobie w potrzebie.

Oszuści nie próżnują – seniorze bądź ostrożny!
Tajemnicze telefony od osób podających się za krewnych czy policjantów do ludzi starszych z prośbą o pożyczenie pieniędzy, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Wprawdzie wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak problem wciąż dotyczy znacznej ich części. Zbliżają się dni Babci i Dziadka. Warto przy okazji spotkań w gronie rodziny poruszyć ten temat i ostrzec najbliższych, jak mogą uchronić się przed oszustami.
Oszuści działający metodą "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
Tylko wczoraj, za granicami naszego powiatu, w Płocku doszło do kolejnego oszustwa. Do 79-letniej kobiety zatelefonowała fałszywa wnuczka i płaczącym głosem poinformowała, że miała wypadek drogowy, za który może iść do więzienia, ale można to załatwić tylko potrzebuje dużo pieniędzy. Niestety seniorka straciła oszczędności życia przekazując ogromną sumę pieniędzy podstawionemu kurierowi.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
        Przede wszystkim należy zachować ostrożność -- jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
- Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków.
- W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta -- zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Niestety zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.
 
W najbliższych dniach odwiedzając swoich dziadków, z okazji Dnia Babci i Dziadka, pamiętajmy przypomnieć seniorom o ostrożności i  przypomnijmy tych kilka podstawowych zasad jak nie stać się ofiarą oszustów.  

podkom. Dorota Słomkowska
KPP w Gostyninie

bezdomność KMZB.jpg
  • Bezdomność

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt

baner toplayer
Życzenia Bożonarodzeniowe