Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Zadbajmy wspólnie o bezpieczne Święta Bożego Narodzenia

Zbliżający się okres świąteczno-noworoczny przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, nasilenia występowania zjawisk patologicznych oraz wzmożonej aktywności grup przestępczych. Pamiętajmy jednak by wyjeżdżając do rodzin, bliskich czy znajomych dobrze zabezpieczyć mieszkania i dom oraz przygotować się do podróży.
Już wkrótce zasiądziemy do wigilijnej kolacji, którą spędzimy w gronie rodziny i osób najbliższych. Część z nas czeka daleka podróż, inni będą świętować w domu. Dni bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie są czasem, gdy wszyscy się śpieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu.
W pogoni za świątecznymi prezentami, nie możemy zapomnieć o podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Uwzględniając opisane poniżej rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy, więc wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.
Świąteczna „gorączka zakupów” w sklepach to okazja dla złodziei, dlatego pamiętajmy, aby: nie pozostawiać portfela z pieniędzmi w otwartej torbie i na widoku (na ladzie sklepowej, itp.). Posiadaną gotówkę najlepiej schować w kilku miejscach - zabezpieczanych guzikiem lub zamkiem. Płacić odliczoną gotówką, bez zbytecznego pokazywania rzeczywistej zawartości portfela.
 Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, a w szczególności nie częstujmy się ich pożywieniem i napojami.
Wiele osób ograniczy zakupy do kupna prezentów i wyjedzie na Święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze do mieszkań nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednakże nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm i monitoring. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Musimy zrobić wszystko by bezpiecznie dojechać do celu i bezpiecznie powrócić. Należy zatem wcześniej właściwie przygotować auto do zimy. Na szczęście wymiana opon na zimowe dla dużej części kierowców stała się już normą. Bezpieczeństwo jazdy w zimę to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięta umiejętność przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. W dłuższą trasę powinno się wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Planując podróż pomyślmy o przerwach, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od jednostajnej pozycji. Mimo, że to święta, mimo, że doskonała okazja do świętowania z najbliższą rodziną, siadając za kierownicą pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić te dni.
Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, czy dziwnie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tą informację do odpowiedzialnych służb - zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo.

podkom. Dorota Słomkowska
KPP w Gostyninie

 

  • Policja

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt