Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Akademia "Pociąg do wolności"

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono nie tylko w kraju, ale i na całym świecie bardzo uroczyście. Biało-czerwone barwy zdominowały krajobraz. Również w naszej szkole zapragnęliśmy upamiętnić to wielkie historyczne wydarzenie, przygotowując szereg działań.

Ich zwieńczeniem była akademia pod hasłem „Pociąg do wolności”, która odbyła się 14 listopada 2018 r. Przygotowały ją nauczycielki języka polskiego – p. Renata Cichońska i p. Renata Grabowska. Oprawą muzyczną zajął się p. Tomasz Sarniak, a plastyczną p. Alicja Żółtowska.

Na czwartej godzinie lekcyjnej salę gimnastyczną wypełnili po brzegi ubrani w stroje galowe uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszeni goście: kapitan Wacław Błaszczyk, żołnierz Sił Zbrojnych na Zachodzie, p. Daria Banasiak – Błaszczyk – członek Zarządu Koła Powiatowego ZKRP i BHP oraz p. Stanisław Durma.

Program przebiegał w podniosłej atmosferze, gdyż w części oficjalnej, po odśpiewaniu przez zgromadzonych hymnu, głos zabrała pani wicedyrektor Agnieszka Olszewska, która zaprosiła na scenę p. Wacława Błaszczyka. Kapitan z rozrzewnieniem wspominał wizyty w naszej szkole oraz barwnie opowiedział dzieciom i młodzieży o trudnych czasach wojennych. Z dumą i przejęciem przyjęliśmy cenny prezent od szanownego gościa – jego mundur wojskowy.

 Niezwykle wdzięczni i wzruszeni rozpoczęliśmy nasz program artystyczny. Liczna grupa artystów zabrała publiczność w symboliczną podróż pociągiem zatrzymującym się na stacjach: Niewola, Powstania Narodowe, I Wojna, Wolność, przybliżając wydarzenia, które miały miejsce w latach 1772-1918. Odjazdami i przyjazdami kierował konduktor – w tej roli wystąpił Łukasz Laskowski z klasy Va. Zgromadzeni nie kryli wzruszeń, „przejeżdżając” przez kolejne stacje. Chór śpiewał w ich imieniu: „Konduktorze, litości, zawieź nas do wolności”, a dzieci siedzące w  wagoniku ustawionej na scenie mini kolejki wymachiwały biało -czerwonymi chorągiewkami.

Oprócz  wierszy i  piosenek w programie znalazła się dramatyczna scenka rozbiorów Polski, w której wystąpiła „Polska”- w tej roli uczennica klasy VId Kornelia Głogulska i kruki – zaborcy (Zuzanna Grusiecka, Amelia Grobelska, Martyna Wdzięczna – klasa Va) oraz radosna scenka ukazująca moment odzyskania niepodległości.

„Odwaga, męstwo i upór Polaków zaowocowały w końcu dotarciem do stacji Wolność!” – oznajmił jeden z artystów. Dumni uczniowie rozwinęli na scenie kilkumetrowe pasy białej i czerwonej tkaniny i trzymając je w dłoniach, utworzyli flagę narodową. Wtedy, przy dźwiękach muzyki, spod czarnej peleryny, symbolizującej zniewolenie, wyłonił się biały orzeł. Po chwili na scenę wkroczyli uczniowie, którzy ułożyli z liter napis „Wolność”. W tej niesamowitej scenerii, uczennica kl. VIIIa, Weronika Szulecka, zaśpiewała: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą… Ja to mam szczęście”. Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Na zakończenie p. Elżbieta Marciniak wręczyła nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie historycznym.

Po raz drugi zaprezentowaliśmy naszą akademię 5 grudnia 2018 r. Zadedykowaliśmy ją zaproszonym gościom, a w szczególności rodzicom.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta Gostynina – pan Paweł Kalinowski wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Miasta Gostynina – pan Andrzej Reder, licznie zgromadzeni Radni Miasta Gostynina, emerytowani nauczyciele i pracownicy, wiceprzewodniczące Rady Rodziców - p. Karolina Gorczycka i p. Marlena Zgierska oraz rodzice.

Do zgromadzonych przemawiała pani dyrektor Magdalena Andrzejczak, która podkreśliła wagę obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podziękowała gościom za obecność w naszej szkole.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom za wsparcie, wszystkim zaproszonym za przybycie i wspaniałą atmosferę, a uczniom za  zaangażowanie i odpowiedzialne wypełnienie swoich ról.

 Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Źródło: SP 1

  • Pociąg do Niepodległości
  • Pociąg do Niepodległości
  • Pociąg do Niepodległości
  • Pociąg do Niepodległości
  • Pociąg do Niepodległości
  • Pociąg do Niepodległości
  • Pociąg do Niepodległości
  • Pociąg do Niepodległości
  • Pociąg do Niepodległości
  • Pociąg do Niepodległości

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt