Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Franciszek Zydel – oficer Wojska Polskiego z Gostynina

Podczas tegorocznych uroczystych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej i „Mordu Katyńskiego” miało miejsce jeszcze jedno ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie. Odsłonięto pamiątkową tablicę i posadzono symbol „żywego pomnika” dla uhonorowania ppor. Franciszka Zydla.

Kim był? Oto kilka faktów z życia…

 

ZYDEL Franciszek (1910-1940) oficer Wojska Polskiego, zamordowany w Katyniu.

 

Urodził się 11 VI 1910 r. w Gostyninie, w rodzinie Józefa i Marianny z Chabasińskich. Miał dziewięcioro rodzeństwa. W 1931 r. ukończył Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie o profilu humanistycznym. W 1932 r. był kadetem Szkoły Podchorążych w Różanie. W 1934 r. ukończył Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. 15 VIII 1934 r. otrzymał awans na podporucznika. Przydzielono go do 1 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów Józefa Piłsudskiego, noszącego do 1931 r. nazwę 1 Pułku Artylerii Polowej. Jednostka stacjonowała w Wilnie aż do wybuchu II wojny światowej. 24 VIII 1939 r. pułk został zmobilizowany. Trzy dni później żołnierze złożyli przysięgę i oddali hołd sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie. 29 sierpnia przewieziono ich w stronę Małkini i Ostrowi Mazowieckiej w rejon rozwinięcia 1 Dywizji Piechoty Legionów. Działania wojenne rozpoczął 4 IX 1939 r., zabezpieczając linię rzeki Narew przed atakującymi wojskami niemieckimi. 7 września jednostka rozpoczęła odwrót w stronę Wyszkowa. 9 września polscy artylerzyści toczyli pojedynek ogniowy z działami niemieckiej 61 DP. 12 września wspierali udany kontratak na Kałuszyn. 15 września pułk dotarł do Radzynia Podlaskiego. Po reorganizacji rozpoczęto odwrót w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. W okolicy miejscowości Tarnawatka okrążone pododdziały pułku 22 września wystrzeliły ostatnie pociski, zostały rozbite i wzięte do niewoli radzieckiej. Podporucznik Franciszek Zydel trafił do obozu jenieckiego w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. oficerów przewieziono do Katynia, gdzie zostali rozstrzelani. Zamordowani jeńcy są pochowani na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Po ekshumacji przy zwłokach Franciszka Zydla odnaleziono notatnik, pięć pocztówek dla żony oraz dwa listy adresowane z Wilna.

Żona Irena.

 

Lista Katyńska ,,Gazeta Gostynińska” 1992, nr 7, s.5;

A.L. Szcześniak, Katyń – lista ofiar i zaginionych jeńców

obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, Warszawa 1989,

s.188; Zapiski i dokumenty rodzinne Jadwigi Zydel.

 

Marek Osmałek

 

 

Źródło: Gostyniński Słownik Biograficzny pod red. dr B. Konarskiej-Pabiniak, Gostynińskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Gostynin 2017

 

Fotografie: prywatne archiwum Aliny Zawojskiej.

  • Franciszek Zydel – oficer Wojska Polskiego z Gostynina
  • Franciszek Zydel – oficer Wojska Polskiego z Gostynina
  • Franciszek Zydel – oficer Wojska Polskiego z Gostynina
  • Franciszek Zydel – oficer Wojska Polskiego z Gostynina
  • Franciszek Zydel – oficer Wojska Polskiego z Gostynina

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt